Spam Yapma Lütfen!
12 Nis 2021
Oyun

Yeni Nesilde Hangi Konsol Alınmalı? 

Oyun teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte oyun oynamak her ne kadar kolaylaşsa da artık özeliklerin karmaşıklaşması ve konsol çeşitliliği sebebiyle oyuncular hangi konsolu alacağı konusunda yanılabiliyorlar. Biz de bunu yaşamamanızı istediğimiz için sizin için Playstation 5 ve Xbox Series X arasında bir karşılaştırma hazırladık.

Teknik Özellikleri

Her ne kadar iki konsol da çok güçlü olsa da aralarında teknik farklar mevcut. İki konsol da 7680x4320p çözünürlüğünde ve 8K video işleyebiliyor fakat oyun oynarken bu değeler 3840x2160p ve 4K’ya düşüyor ve ikisi de 16 GB belleğe sahip. Depolama bazında ise PS5 SSD(Solid State Drive) kullanırken Xbox NVMe SSD kullanıyor.

Birbirleri arasında değişen özelliklere baktığımızda ise ilk gözümüze çarpan özellik işlemci bazında oluyor. İki konsol da AMD Zen 2 işlemciye sahip olmasına rağmen PS5 3.5 Ghz işlemci frekansına sahipken Xbox için bu değer 3.8 GHz’e yükseliyor. Grafik işlKonsolemcileri de aynı fakat grafik işleme gücüne baktığımızda ise PS5 için 10.28 TFLOPs iken Xbox’ta bu değer 12.1 oluyor. Grafik frekansı ise PS5 için 2.23 GHz iken Xbox için 1.8 Ghz. Bellek bant genişliği kulvarında da Xbox önde olmayı başarıyor. Xbox için bu değer 560 GB/sn iken PS5 için ise 448 GB/sn.

Teknik özelliklerindeki fark günlük oyuncu için fark edilmeyecek kadar az olsa da teknik özellik bakımınızdan Xbox biraz daha önde görünüyor.

Konsol Oyunları

Bir konsolu en alınası kılan şey nitekim kendine özgü oyunlarıdır. Bir tarafta Sony varken diğer tarafta Microsoft’un olması karar vermeyi gerçekten zorlaştırıyor.

2019 senesinde çıkmış olan oyunlara baktığımızda Sony tarafında The Last of Us 2, Days Gone ve Death Stranding gibi yapımları görüyoruz. Microsoft tarafında ise Gears 5, Crackdown 3 ve Ori And The Will of The Wips yapımlarını görüyoruz. Bu oyunların eleştirmenlerden almış olduğu puanlara baktığımızda ise Sony’nin daha ağır bastığını söyleyebiliriz. Death Stranding’in yılın oyunu ödülüne aday gösterilmiş olması da Sony’yi güçlü kılan faktörlerden birisi. 2020 yılında Playstation 5‘e gelecek oyunlar listemiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Fiyat

Ülkemizde alınan uçuk vergiler sebebiyle iki konsolun de fiyatı dudak uçuklatır seviyede. Playstation 5 8400 TL bandında oluyorken Xbox Series X ise 7500 TL bandında.

Bu devirde konsol almak gerçekten zor ama olur da almayı düşünen varsa konsolların farkları bu şekilde. İyi oyunlar dileriz!

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *