Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Oyun

World of Warcraft Evreni Nedir? Yeni Başlayanlar İçin! 

Moba oyunları şüphesiz şu an dünya üzerinde aktif olarak en fazla oyuncuya sahip sektör.  League of Legends, Dota 2 tarzı oyunları hepiniz ya duymuş ya da oynamışsınızdır. Peki bu oyunların atası olan World Of Warcraft? Geek yüzbir’e hoşgeldiniz bugün tarihine ve ufak detaylarına değineceğimiz oyun World Of Warcraft.

Orcs And Humans

Warcraft serisinin başlangıcı 23 kasım 1994’e dayanıyor. İlk defa Warcraft serisi bir gerçek zamanlı strateji oyunu ile beraber oyuncuların karşısına çıkıyor. Gerçek zamanlı strateji oyunları açısından ilk oyun değil. Ama Warcraft açısından ilk oyun Orcs And Humans. Warcraft’ın ortaya çıkması sadece kendi türü açısından değil aynı zamanda tüm gerçek zamanlı strateji oyunlarına da bir ilham kaynağı oldu.

WARCRAFT 2

Tarihler bir sene sonrasını gösterdiğinde yani 9 aralık 1995’e geldiğimizde ise yapımcı firma Blizzard çok beklemek istemedi. Ve ikinci Warcraft oyununu da piyasaya sürdü. ‘’Warcraft 2 Tides Of Darkness’’ adıyla çıkan oyun, ilk oyundaki başarıyı yakalamak isteyen Blizzard’ın hedefi tam 12’den vurmasını sağlayacak bir yapım oldu.

Oyun oldukça büyük beğeni topladı. Fakat Blizzard Warcraft 2’de yapmak istediği her şeyi gerçekleştiremedi. Çünkü o zamanki teknoloji buna izin veremiyordu. Oyuna insanlar ve orklar dışında daha fazla ırk koymak isteyen firma, o zamanki teknolojinin el vermemesi sebebiyle bunu başaramadı.

WARCRAFT ADVENTURES: LORDS OF THE CLAN (İPTAL)

Warcraft 2’nin ardından iki senelik bir suskunluk vardı ama aslında 1997’çıkması planlanan bir oyun daha vardı ki bu oyun iptal edildi, WARCRAFT ADVENTURES: LORDS OF THE CLAN. Blizzard, Animation Magic adındaki bir firmayla ortaklaşa çalışarak bir oyun fikri ortaya çıkardı.

1997 yılının sonlarında bir macera oyunu ortaya çıkarmak istedi. Fakat işler tam olarak istedikleri gibi ilerlemedi, iki firma arasındaki iletişim sorunları nedeniyle gecikmeler yaşayan oyun 1998’in sonlarına ertelendi. Bölüm tasarımları, seslendirmeler ve animasyonlar yapılmış durumdaydı ama Blizzard oyundan tam anlamıyla memnun kalmadı ve oyun iptal edildi.

Warcraft III: The Frozen Throne

2. Oyunu 1995’de çıkan Warcraft’ın 3. Oyunu tam 7 yıl sonra 2002’de çıktı. Günümüz oyuncularının da çok iyi hatırlayacağı Warcraft 3, tüm Blizzard oyuncuları tarafından çokça beğenilip taktir görmüştü. Ama Blizzard’ın yine Warcraft 2’de olduğu gibi Warcraft 3’te de uygulamaya koymak istediği fakat koyamadığı bazı fikirleri vardı.

Bunlardan en dikkat çekicisi; aslında karakterimizi bir rpg oyununda yönetirmiş gibi 3. Şahıs açısından yönetmekti fakat bu fikri Blizzard oyuna yerleştirmedi ya da yerleştiremedi diyelim. Tabi yerleştirmediği bu fikri direkt kestirip atmadı. Onun yerine bir kenara attı ve daha sonra ufak diyebileceğimiz bir oyunda bu fikri tekrar gündeme getirdi.

WORLD OF WARCRAFT

O ufak oyun da 2 yıl sonra ortaya World Of Warcraft olarak çıktı. World Of Warcraft hala çokça oynanan, çokça konuşulan ve milyonlarca oyuncuya hitap eden bir oyun. 2004 Yılında ilk çıktığı zaman Warcraft serisinin strateji türünden çıkıp MMO RPG türüne geçtiğini gördük. Ve bu fikrin ne kadar başarılı olduğunu ticari anlamda göstermiş oldu Warcraft.

İLGİNÇ VE VİRAL OLMUŞ OLAYLAR

Tabi bu efsanevi yapım içerisinde pek çok enteresan olay da yaşandı. Ama bunlardan en unutulmazı Leeroy Jenkins denildiği zaman akıllara gelecek olaydır. Bir grup WOW oyuncusu sonraki hamleleri için uzun uzun konuşup taktikleri değerlendirirken, bir oyuncu konuşmanın tam ortasında yönettiği Leeroy Jenkins karakterinin adını bağırmış. Ve aksiyonun yaşanacağı odaya dalmıştı.

Her karakterin ölmesiyle sonuçlanan olayın videosu internette hızlıca yayıldı. Hatta Blizzard Heartstone’a Leeroy Jenkins adında saldırı gücü yüksek sağlığı düşük bir kart da ekledi. Tüm bu olaylar arasında en unutulmazı 2005 yılında oyun içerisinde yayılan bir hastalıktı diyebiliriz. Bu hastalık Blizzard’ın ön göremediği bir şekilde ortaya çıktı. Ve bu hastalığa Corrupted Blood ismi verildi. Corrupted Blood oyunda Hakkar isminde kan tanrısının oyunculara verebildiği bir güçtü. Bu etki 2 saniyede bir oyuncuya büyük hasar veriyor. Ve hastalık gibi yakınındaki oyunculara da yayılabiliyordu. Fakat dövüş alanının dışına çıkıldığında bu etki kayboluyordu.

Oyuncular bu etkinin dövüş alanının dışında da kullanılabilmesi için oyundaki bir hata sonucu bir yol buldu. Ve bu hastalığı World Of Warcraft’ın her yerine yaymaya başladılar. Hatta iş öyle bir boyuta geldi ki bu hastalık binlerce oyuncuya bulaştı. Ve bu hastalık sadece oyunculara değil MPC’leri ve hayvanları da etkiledi. Düşük seviyeli oyuncular bu yüzden sürekli ölmek zorunda kaldılar. Ve öldükleri için de büyük şehirlere gitmemeye başladılar. Yani günümüzdeki virüs salgını aslında 2005 yılında World Of Warcraft’ta yaşanmıştı. İş öyle bir boyuta geldi ki oyun yöneticileri, bu tarz hastalıklı oyuncuları karantina altına almak için çaba gösterdi ama başarılı olamadı. Sonuç olarak Blizzard, iki günlük salgına son vermek adına sunucuları baştan başlattı.

HEARTSTONE: HEROES OF WARCRAFT

World Of Warcraft için pek çok ek paket geldi ama bu süreçten sonra başlı başına bir isim olarak yeni bir Warcraft oyunu görmedik. Aslında ama Heartstone da World Of Warcraft evrenine bağlı olduğu için bir WOW oyunu sayılabilir. Heartstone aslında kendine ait bir isim yaratsa da bir Warcraft oyunu olarak hayatımıza girdi.

Warcraft karakterleri ile kart oyunu konseptinde oynamamızı sağlayan Blizzard, Heartstone ile de bilindik kalitesini konuşturdu. Ve çok sevilen bir oyun daha ortaya koymuş oldu. Bu yazımızda Warcraft evrenini hem tarihi hem de bilinmeyen noktalarıyla anlatmaya çalıştık. Umarım hoşunuza gitmiştir. Gelecek yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *