Spam Yapma Lütfen!
12 May 2021
Oyun

Sessiz Sedasız Bir Efsane: Dishonored Serisi 

Arkane Studios tarafından geliştirilen gizlilik, FPS, aksiyon-macera türündeki serinin ilk oyunu 2012’de piyasaya sürüldü. İkinci oyun 2016 ve Death Of The Outsider ise 2017 yılında piyasaya sürüldü. Oyuncular tarafından oldukça seçilen serinin sevmeyeni oldukça az. Oyun dünyasında alışık olduğumuz tartışmaların içinde Dishonored yer almamakta neredeyse. Gelin bakalım bu seri neymiş ne değilmiş.

Dishonored

İmparatoriçenin yakın koruması olan Corvo Attano olarak oynuyoruz oyunu. Oyunun başında imparatoriçe suikaste uğruyor ve kızı Emily de kaçırılıyor. İmparatoriçenin ölümü Corvo’nun üstüne kalıyor ve Corvo hapse atılıyor. Hapiste Outsider denen tanrısal bir varlıktan güçler alan Corvo bu güçler yardımı ile hapisten kaçar ve kendini aklama macerası başlar. Bu macerada işler daha çok sarpa sarar. Corvo ihanet ve entrika dolu bir dünyada kendini bulacaktır.

Oyun, biz görevleri yaparken insanları öldürmek ve bayıltmak arasında bir tercih yapmamızı istiyor. Bu davranışlarımıza göre de bölümler düşük kaos ve yüksek kaos olarak sonlanıyor. Bu duruma göre oyunun geçtiği evren farklı yollarda şekilleniyor. Özel güçleri kullanması çok eğlenceli ve oyunun ilerleyen kısımlarında çeşitlenerek oyuncuya yeni eğlenceler sağlıyor.

Oyun, DLC içerikleri ile evreni genişleten oyun oyuncuya farklı mekanlar ve ilgi çekici hikayeler veriyor. Ayrıca ana hikayeye başka bir göz ile de bakmamızı sağlıyor

DLC içerikleri ile beraber 20 saat kadar bir oynanış sunan oyun Steam’de 28,99 TL’ye satılmakta.

Dishonored 2

İlk oyundaki olaylardan 15 yıl sonra geçen Dishonored 2’de Emily Delilah adlı kişi tarafından tahtan indirilir ve hikaye tahtın geri alınması üzerine yoğunlaşır.

Dishonored 2 ilk oyunda olan ve güzel çalışan mekanikleri koruyor. Yeni özellikler ve karakter gelişimindeki ilerleme ile daha eğlenceli bir oynanış sunuyor bile diyebiliriz. Oyun başta Emily ya da Corvo arasında seçim yapmamızı istiyor ve oyunun geri kalanını seçtiğimiz karakterin gözünden deneyim ediyoruz. Emily seçerseniz Outsider bir noktada Emily’e güçler vadediyor. Yine bu noktada güçleri alma ya da güçler olmadan oyuna devam etme şansınız var. Bu olaylar oyunun tekrar oynanabilirliğini arttırıyor ve uzun saatler bizi başına bağlıyor.

En az 15-20 saat kadar oynanış sunan Dishonored 2’yi bir kere bitirmek zaten size yetmeyecektir. Oyun şu an Steam’de 114,99 TL’ye satılmakta.

Dishonored Death Of The Outsider

2. oyunda gördüğümüz Billy Lurke olarak oynuyoruz oyunu. Oyunun adından da tahmin edilebileceği gibi esas hedefimiz Outsider’ı ortadan kaldırmak. Ölüm döşeğindeki ustasının intikamını almak için yola çıkıyor Billy. Outsider hikayesine bir ilerleyiş ve sorularına cevap vermesi açısından hikaye ilgi çekebilir ama diğer iki oyunun altında kalıyor çoğu oyuncuya göre.

Mekanikler büyük oranda 2. oyun ile aynı. Işınlanma büyüsü daha efektif bir hale gelmiş ve oynaması çok daha eğlenceli. Diğer oyunların aksine insanları öldürmek ya da öldürmemek oyunda bir etkiye sahip değil.

Oyun, 7-8 saat kadar bir oynanış sunuyor. Ne yazık ki süresine göre oldukça pahalı bir fiyat ama seriyi sever ve daha fazlasını isterseniz Steam’de 133 TL’ye satılmakta.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *