Spam Yapma Lütfen!
28 Oca 2021
Oyun

Servis Oyunları Ölüyor Mu? | Marvel’s Avengers’ın Başarısızlığı! 

Servis Oyunları Nedir?

Servis oyunları, inglizcesi ile “Games as a service.” sadece ilk satışta değil oyuncuların sürekli oynaması, oyun içi yaşayan ekonomi modelinde para harcaması gibi temellere dayanan oyunlardır.

Sürekli para kazanmanın çekiciliği birçok firmayı servis oyunu yapmaya itti. Örnek olarak Marvel’s Avengers, Anthem, Destiny vb. oyunlar gösterilebilir. Oyunların en gelir kaynağı mikro ödemeler. Aynı zamanda oyun dünyasında en çok tartışılan türlerden bir tanesi de servis oyunları.

Ne Kadar Başarılılar ?

Özellikle son zamanlarda BioWare tarafından geliştirilen Anthem, Crystal Dynamics tarafından geliştirilen Marvel’s Avengers çok eleştirildi ve satış bakımından firmaları tatmin etmedi. En son örnek olarak Marvel’s Avengers beklenenin sadece %60 kadar sattı ve Square Enix’i 68.2 milyon dolar gibi bir zarara uğrattı. Anthem ise çıktığı zaman eleştiri yağmuruna tutuldu ve istenen başarıyı yakalayamadı. Keza Battlefront 2 çıktığı dönem mikro ödeme sistemi ile oldukça fazla eleştirilmişti ve EA özür dilemek zorunda kalmıştı.

Öte yandan bu oyunların bir de oynaması ücretsiz olanları var işler orada daha parlak gözüküyor. Destiny 2 çıktından bir süre sonra oynaması ücretsiz bir oyun oldu ve parayla satıldığı zamandan daha çok ses ve kazanç getirdi. Warframe en meşhur ücretsiz servis oyunlarından, hatta bu tarafa ilginin artması ve daha çok ürün çıkmasını sağlayan oyunlardan biri, çıktığı 2013’den beri şirketine para kazandırıyor.

Servis Oyunları Ölüyor Mu?

Servis oyunları türünün önde gelenlerinden Destiny 2.

Örneklerden de gördüğümüz üzere oyuncular özellikle son dönemlerde bir kere para verdikleri oyunun onlardan sürekli tekrar para istemesine sıcak bakmıyor. Başarısızlığın en büyük sebeplerinden biri bu oyunların bir kısmının derinlikten yoksun üzerine yeterince uğraşılmamış işler olması. Oyuncular ruhsuz oyunları kabul edip uzun süreler oynamaya pek de istekli değiller.

Öte yandan özellikle ücretsiz şekilde verilen oyunların eğer iyiyse kazançlı ve sevilen oyunlar olabileceklerini görüyoruz. Bu başarıyı bulan oyunlar olduğu sürece firmalar bunları denemekten vazgeçecek gibi durmuyor. Birileri sürekli deneyecek ve birileri başarısız olacak. Ama yakın artık bu oyunları daha çok oynaması ücretsiz olarak göreceğimiz de bariz bir şey. Belki servis oyunları ölmeyecek ama büyük firmalar tarafından zorla servis oyunu yaptırılan stüdyolar başarısız olduklarında kapatılacak bu da bir gerçek.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *