Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Oyun

Oyun Dünyasının En İyilerinden Olan Max Payne Nedir? 

Death Rally, Finlandiyalı oyun geliştiricisi REMEDY’nin ilk oyunu. Yarışmalı, savaşmalı minik zevkli bir oyun. Yıllar sonra yeniden yapılıp akıllı cihazlarımızda yerini almıştır. Tabii konumuz Death Rally değil konumuz Max Payne.

Death Rally başarılı olunca, firmamız REMEDY hemen yeni bir oyun üzerine kafa yormaya başlıyorlar. Mezar yağmacısı Lara’dan esinlenip bir aksiyon-macera oyunu yapmak istiyorlar. Ama Tomb Raider’in berbat kamera sistemi olmadan diye de ekliyorlar. Oyuna kanı kaynayan bir delikanlı polis/dedektif baş kahraman olarak seçiliyor. Hikaye ise senarist Sam Lake tarafından yazılıyor. Tanıdık geldi mi ? gelmiştir çünkü ilk oyundaki kahramanımızın yüzü yazar Sam Lake’yi model alınarak tasarlanıyor.

Max Payne çıkıyor!

Sam Lake’nin oyuna tek katkısı hikaye değil, kendisi motion capture yani hareketi yakalama esnasında Max Payne’yi canlandırıyor. Max Payne, döneme göre gerçekçi animasyonlarını da bu tekniğe borçlu. Bölüm tasarımlarına da katkıda bulunan Sam hikaye için Hong Kong aksiyon filmleri özellikle John Woo’nun eserlerini örnek alıyor. Bir de 1945-50’lerde popülerleşen Film-Noir var. Yani depresif ve karanlık polisiye drama filmlerinin tadıyla süslüyor hikayesini.

Oyun önce Max Heat adını alıyor ve ismi tescillemek için 20.000 dolar harcanıyor. Ama sonradan beğenilmeyip Max Payne olarak değiştiriliyor. Bu ismi de tescillemek için bir 20.000 dolar daha harcar ekip. Ekibin cebinden çıkan binlerce dolar bizlere kaliteli oyun içi sinematikleri yerine çizgi roman panelleri ile anlatılan bir hikaye olarak geri dönüyor. Ne yapsınlar bir yerden kısacaklardı.

En iyi aksiyon oyunu!

Oyun haziran 2001’de önce PC’lere birkaç ay sonrasında da Xbox ve PlayStation 2’lere yolunu buluyor. Peki nedir bu Max Payne? Max Payne bir Third Person Shooter yani üçüncü şahıs nişancı oyunu. Daha oyunun ilk dakikasında minicik yavrusu ve karısı öldürülüp acıların çocuğu haline gelen, üst bedenini hiç hareket ettirmeden sağa sola koşma yetisine sahip Max Payne rolüne bürünüyorsunuz. Oyunda Max’in eşinin ve çocuğunun öldürülmesinde de rol oynayan Valkyrie denen uyuşturucu ve ardındaki gizem perdesini kaldırmaya çalışıyoruz.

Max Payne’den bahsedip de Bullet Time denilen olaydan bahsetmemek olmaz. Hani Matrix’deki Neo karakterinin popülerlik kazandırdığı numara. Mousemizin sağ tuşuna bir klik atarak zamanı yavaşlatıp kendinize avantaj sağlayabiliyorsunuz. Matrix’ten geldiği sanılsa da Max Payne filmin çıktığı 1999 yılında zaten yapım aşamasındaymış. Yani Bullet Time özellği en başından oyunda olması planlanan bir özellikmiş. En azından öyle diyorlar. Max Payne yaklaşık 5 milyon kopya satarak yapımcılarını mutlu ediyor.

Max Payne, piyasaya sürüldüğü 2001 yılı içinde en iyi aksiyon oyunu ve en iyi PC oyunu gibi ödüllerle karşılanıyor. Devam oyunun çıkışından birkaç ay sonra ilk oyun Game Boy Advance’ye geliyor. Ve 2012 yılında ise yenilenmiş HD grafiklerle akıllı cihazlarda yerini alıyor. The Fall Of Max Payne alt başlığı ile ortaya çıkan ikinci oyun, 2003 yılında bir kez daha PC, PlayStation 2 ve Xbox platformlarında başgösteriyor. İlk oyunda yazarımız Sam Lake’nin yüzünü taşıyan Max, artık profesyonel aktör Timmothy Gibbs’in yüzüne sahip.

Devam oyunu

Hikaye olarak bizi ilk oyundan iki sene sonrasına götüren oyun bu defa Mona Sax sayesinde biraz daha romantik bir hava alıyor. Bullet Time yine yerli yerinde ama bu kez adamımız zamanı yavaşlattığı sırada havalı hareketler de yapabiliyor. Max Payne 2 çıktığı dönemde oyun severler tarafından gayet olumlu yorumlara sahip oluyor. Hatta en iyi sanat yönetmenliği ödüllerini kazanıyor. Fakat iş satışlara gelince ne yazık ki babasından çok çok daha az başarılı oluyor.

İkinci oyundan sonra Max Payne’den uzun yıllar ses seda çıkmıyor. En azından oyun aleminde. 2008 yılında Max Payne beyaz perdeye de parmağını atıyor; Mark Wahlberg ve Mila Kunis’in başrollerini üstlendiği  aynı adlı film pek beğenilmiyor. Ama gişeden 85 milyon dolar hasılat çıkararak en azından yapımcısını zarara sokmuyor.

Max Payne 3

2009’da yapımına başlanan 3. oyun, Mayıs 2012’de PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya sürülüyor. İkinci oyundan 9 sene sonrasına gidiyor ve yaşlanmış, alkolik bir Max ile karşılaşıyoruz. Max, Brezilya’da geçmişini bir kenara bırakıp Franco ailesinin özel koruması olarak çalışmaya başlıyor. Ama ilk iki oyunun da yazarı Sam Lake’ye ait hikaye, bir kez daha kısa sürede dallanıp budaklanıyor.

Max Payne’nin dönüşünün hak ettiği ilgiyi görmesi için Rockstar, en büyük reklam kampanyalarından birini döndürüyor. Ve karşılığı da var tabii. Son olarak 16 kişiye kadar çoklu oyuncu modunu içeren oyun, başarılı satış rakamlarına da ulaşıyor. Ve 4 milyon kopya satıyor. Oyun dünyasının en tarz sahibi ama aynı zamanda en iç karartan adamı da olmayı başaran Max Payne toplamda 10 milyonu aşkın satışıyla ve bizlerin de çocukluğumuza dokunuşuyla yılların eskitemediği oyunlardan birisi.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte serinin oyunlarına Steam üzerinden ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *