Spam Yapma Lütfen!
28 Eki 2020
Oyun

Baldur’s Gate III – İlk Bakış 

RPG oyunları zamanla seveni azalan bir tür olmasına rağmen hala binlerce hayrana sahip bir oyun türü. Baldur’s Gate de RPG türünün muhtemelen en sevilen oyunlarından bir tanesidir.

Larian Studios tarafından yapılan seri, efsane olan birinci ve ikinci oyunlarından sonra üçüncü oyununu 6 Ekim’de erken erişime sunuldu. Larian, Divinity isimli RPG sersinin de üreticisi. RPG türüne bu denli kendini adamış bir firmanın yeni bir oyun çıkarıyor olması RPG severler için harika bir haber. Peki Baldur’s Gate III nasıl olmuş? Gelin beraber bakalım.

İlk Bakış

Öncellikle oyunun erken erişime yeni açıldığını ve bu sürecin amacının oyunun tadını çıkarmak yerine yapımcı firmaya geri dönütler vererek oyunun üretimine katkı sağlamak olduğunu belirtelim. Oyun bizlere 20-30 saatlik bir deneyim sunuyor. Erken erişimin ilk safhasındaki bir oyuna göre bu süre gayet yeterli. Şu an planlanana göre oyun en az birkaç sene daha erken erişimde kalacak.

Baldur’s Gate’in kendisine gelecek olursak oyun, meşhur FRP (Fantasy Role Play) sistemi D&D (Dungeons and Dragons) ile bir çift oluşturmuş durumda. Bu birlikteliğin uyumu gayet güzel olmuş diyebiliriz. Oyun neredeyse her aksiyonunuzdan önce zar atıyor. Eğer pasif bir aksiyon içindeyseniz -kitaplığın düştüğünü fark etmek gibi- oyun ar atma işlemini otomatik olarak yapıyor ve siz sadece sonucunu yaşıyorsunuz yani aksiyonu gerçekleştiriyor veya yapamıyorsunuz. Fakat diyaloglarda ve aktif becerilerde manuel olarak oyun içinde bir D20 (20 yüzlü zar) atmanızı istiyor. Bu durum nispeten daha eski nesil olan masa üstü RPG oyunlarının verdiği zevki biraz olsun taklit edebiliyor.

Baldur's Gate III karakter yapma ekranı.
Karakter Oluşturma Ekranı

Geçmiş oyunlarda olmayan bir D&D özelliği ise sandbox. Oyun içinde dövüş sekanslarında büyü veya mızrak gibi ekipmanların yanı sıra doğadaki neredeyse her şeyi kolayca silah olarak kullanabiliyorsunuz.

Örnek olarak bir kaya parçası, meşale hatta kuru kafayı bile silah olarak kullanabiliyoruz. Kılıcımıza zehir sürüp meşale ile yakabiliyoruz veya düşmanlarımızı uçurumdan aşağı atabiliyoruz. Özgürlük, oyun içi tecrübenin kalitesini arttıran önemli bir etmen. Lakin ben dövüşmek istemiyorum derseniz Larian bunu da düşünmüş. Oyun esasında sıvışarak, saklanarak, tuzaklar kurarak veya konuşarak ilerleyebiliyorsunuz. Tabi yapabilecekleriniz karakter puanınızla ve attığınız zarla sınırlandırılıyor. Tıpkı gerçek hayattaki karakter özellikleri, fiziksel özellikler ve şans faktörleri gibi.

Atmosfer

Baldur's Gate III oyun içi.
Oyun İçi Görsel

Oyunun atmosferi ise ciddi manada etkileyici. Henüz çeyreği bile olmayan bir oyuna göre boyutlar arası gemiler, fantastik kalamar şeklinde canavarlar ve sonsuz görünen evrendeki bin bir sıkıntıyla bezenmiş gezintilerimiz gerçekten oyuncuyu oyuna bağlar nitelikte. Yanımıza alabileceğimiz hayvan yoldaşlar ve ekibime dahil ettiğimiz takım arkadaşlarımız ise oyunu yürürken bile eğlenceli kılabilecek nitelikte.

Unutulmamalıdır ki takım arkadaşlarımız oyunda ciddi önem taşıyor. Oyundaki karakter ağacı sistemi sayesinde her ırkın ve sınıfın farklı özellikleri var. Örnek olarak dini bilgeliği olan bir karakter dini yazıtları çözebiliyorken algı puanı yüksek bir karakter ise canavar tuzaklarını çok geç olmadan fark edebiliyor. Fakat takım arkadaşlarımızla aramızın bozulması da mümkün. Takım içi tatsızlıklar çıktığı zaman konuşarak ortamı yumuşatabilir veya suçu olduğunu düşündüğümüz kişinin üstüne gidebilirsiniz. Bu durum yine oyuncunun özgürlüğüne bırakılmış durumda.

Baldur’s Gate III Alınmalı mı?

Öncellikle oyun hakkındaki bilgilerimizin çok sınırlı olduğunu söylemekte fayda var. Oyun şu an Steam’de 250 TL. Oyunun oynanabilen kısmı henüz gerçek şehir bile değil. Her ne kadar eğlenceli olsa da oyunda yapabileceğimiz şeyler gezip goblin avlamaktan ibaret çünkü henüz ana hikâye oyuna tam olarak eklenmiş bulunmuyor. Ve oyunda birçok bug olduğunu belirtmeliyiz.

Eğer bu türde yeniyseniz size Baldur’s Gate 1,2. Oyunlarını ve Divinity Original Sin’i oynamanızı öneriyoruz. Arkadaşlarınızla yüz yüze (sosyal mesafeye uyarak) veya Discord üzerinden D&D veya başka bir FRP sistemini de deneyimlemeniz yararlı olacaktır. Birkaç sene içinde bir derya denize dönüşmesi beklenen oyundan keyif almamanızı istemeyiz. Larian Studios, oyun için yapım aşamasında buglar ve eksiklikler açısından yardımcı olmak isteyen veya destek olmak isteyen oyuncuların oyunu satın almasını önerdi. İlk çıktığında 3 bölüm olacak oyunun şu an sadece 1. Bölümü oynanabilir durumda. Fakat erken erişimi deneyimlemek istiyorsanız neden olmasın.

Marvel’s Avengers Beta incelememizi buradan okuyabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *