Spam Yapma Lütfen!
27 Eki 2020
İnceleme

Baldur’s Gate III Erken Erişim – Detaylı İnceleme 

9.0
Score

Pros

  • Oyun, eğlenceli bir oynanışa sahip.
  • Baldur's Gate serisine yakışır bir devam oyunu.

Cons

  • Erken erişimden dolayı birçok teknik sıkıntıya sahip.
  • Multiplayer sisteminin tam oturmamış ve senkronizasyon sorunlarına sahip.
Bölüm Tasarımı
8
Oynanış
9
Grafikler
8
Sanat Tasarımı
9
RPG Öğeleri
10

İkinci oyundan 20 yıl sonra Baldur’s Gate efsanesinin yeni oyunu Baldur’s Gate III erken erişim olarak çıktı. Dile kolay yirmi sene, RPG oyun türü için bir dönüm noktasıydı Baldur’s Gate, özellikle ikinci oyunun bugün oynadığımız hemen her RPG oyununa öyle ya da böyle bir etkisi vardır. Peki, bakalım Baldur’s Gate III nasıl olmuş?

Baldur’s Gate Nedir?

Baldur’s Gate esasen 1998 yılında ilk çıkışını yapan ve BioWare tarafından geliştirilen bir oyun. Temel olarak Dungeons and Dragons rol yapma sistemini baz alan bir izometrik RPG oyunu. Oyun unutulmuş diyarlar adındaki hayali evrenin Faerûn isimli kıtasında geçmekte. Çıktığı yıldan bugüne özellikle 2000 yılında çıkan ikinci oyunu ile hem oyuncuları hem oyun yapımcılarını etkilemeyi başardı. Gerek hikaye anlatımı gerek D&D sistemini oyuna çok başarılı bir şekilde entegre etmesi hem de muhteşem dünyası ile bizleri büyüledi.

Baldur’s Gate III

Bu kez bizi unutulmuş diyarlara götüren isim Larian Studios. Divinity serisi ile, özellikle Divinity: Original Sin 2 ile, RPG türündeki başarılarını kanıtlamışlardı ve bugün çoğu oyuncu ve hayran “Baldur’s Gate III’ü yaparsa Larian yapar zaten” demekte. Oyun motoru olarak yeni Divinity 4.0 motoru kullanılıyor. Şu anda Baldur’s Gate III erken erişimde, oyunda oynanabilir olarak sadece ACT1 var ve teknik olarak bazı sorunlar içeriyor. Bu sorunlara da değineceğiz.

Hikaye

Hikaye ikinci oyundan 100 yıl kadar sonra geçiyor ve yapımcının dediğine göre oyunda derinlere gittikçe bağlantıları ve eski karakterleri görecekmişiz. Ana karakterimiz Mind Flayerlar tarafından kaçırılmış ve kafasına içine Tadpole denilen, canlıları Mind Flayer’a dönüştüren canlı sokuluyor.

Bir süre sonra gemiye saldırılması ile kaçmak için bir fırsat yakalıyoruz. Bizim gibi bir mahkumun yardımı ile kaçıyoruz ve bizi iyileştirebilecek birini aramaya başlıyoruz. Bu yolculuk sırasında da bize eşlik edecek bizim gibi Tadpole’dan kurtulmak isteyen ya da daha farklı amaçları ve hikayeleri olan kişiler ile yolculuk ediyoruz.

Yoldaşlar oldukça ilginçler, karakter hikayeleri yavaş yavaş oyuncuya sunuluyor ve insanı meraka düşürüyor. Bu bir devam oyunu olduğu için evreni tanımak açısından en iyisi ilk iki oyunu oynamak olur ama oynamak istemezseniz de en azından evren ile alakalı materyaller okumanız oyun zevkinizi arttıracaktır. Hikaye anlatımı sinematikler ile çok iyi şekilde desteklenmiş. Şu an sadece kendi yarattığımız bir karakter ile oynayabiliyoruz, origin karakterler henüz oynanabilir değil, erken erişimin ilerleyen aşamalarında gelecekler. Seçimlerimizin oyuna çok büyük etkisi var. Bazen görevleri farklı sırada yapmak bile izlediğimiz sinematikler ve konuşmaları değiştiriyor. Oyunda şu an sadece ACT1 olduğunu tekrar hatırlatmak gerek, 3 ACT olacak oyunun hikayesi gittikçe derinleşecektir.

Oynanış ve Atmosfer

Baldur’s Gate III, D&D 5 rol yapma sistemini temel alan bir oynanışa sahip yani yapmak istediğiniz her hareket için zar atılıyor. Pasif olaylarda zar otomatik atılıyor (tuzağı fark etme, kayıp düşme vb.), konuşmalar gibi aktif olaylarda ise 20 yüzlü zarı siz atıyorsunuz. Oyunda şu an 8 ırk ve bunların alt ırkları ile 6 sınıf ve bunların alt sınıfları bulunuyor ama bu seçenekler oyun geliştirildikçe çeşitlenecek. Şu anki sınıf ve ırklar oynanışta farklılıklar yaratmayı başarmış. Kurmanız gereken taktikler, puanlarınızı kullanış tarzınız, olaylara yaklaşım biçiminiz sınıftan sınıfa farklılık gösteriyor.

Önceki Oyunlardan Farkı

Baldur’s Gate III’ün ilk oyunlarından ayıran en büyük farkı durdurulabilir gerçek zamanlı aksiyonu tur bazlı aksiyona çevirmesi. Birçok hayran tarafından eleştirilmişti bu değişim. Divinity’nin tur bazlı aksiyonu oldukça zevkli, eğlenceli ve çeşitliydi, Baldur’s Gate III’de tüm hareketler aksiyon puanıyla yapılmıyor. Savaş sırasında ne kadar yürüyebileceğini gösteren bir bar, aksiyon ve bonus aksiyon puanı var. Aksiyon puanı vurmak ya da büyü kullanmak gibi temel saldırılarda kullanılıyor ama bazı büyüleri kullanmak için büyü slotlarına ihtiyacınız var ve bunlar kamp yaparak günü bitirmediğiniz sürece yeniden dolmuyor. Bu da büyü yaparken insanı biraz daha taktiksel düşünmeye itiyor.

Son olarak bonus aksiyon puanları ile iksir kullanma, düşmanı itme, birini yerden kaldırma gibi olayları gerçekleştirebiliyoruz. Açıkçası çoğu zaman bonus aksiyonlar ile ne yapacağımı bilemedim ve sırf boşa gitmesin diye düşmanı anlamsızca ittiğim zamanlar oldu, bu olayın oyunda ilerledikçe kaybolacağını daha anlamlı aksiyonlar için kullanabileceğimi düşünüyorum. Tur bazlı savaşlar gerçek zamanlıya göre daha uzun sürer bu bir gerçek, şu anda oyundaki düşmanlar Divinity kadar çeşitli değiller ve çok da tahmin edilemez olmadıkları için kolay düşmanlarda savaşlar ilk iki oyuna kıyasla gereksiz uzun oluyormuş gibi hissettirdi.

En büyük korkularımdan biri oyunun atmosferinin çok fazla Divinity: Original Sin 2 gibi hissettirmesiydi ama Baldur’s Gate renk paleti, ortamlar ve mimarı tasarımlar ile farklı bir oyun olduğunu hissettirmeyi başarıyor. Elbette en büyük farkı ileride yayınlanacak kısımlarda şehirlere gidince göreceğiz diye düşünüyorum. Ortamlar bize Faerûn’ün karanlık ve kötü bir yer olduğunu hissettiriyor. Baldur’s Gate III şu an yayınlanan ACT1 ile yaklaşık 20-25 saat kadar bir oynanış sunuyor. Eğer türü seviyor ve birazdan sayacağım teknik sorunları dert etmiyorsanız şu an bile tekrar oynanabilirliği de yüksek olan bir oyun.

Teknik Özellikler

“Her şey güzel hoş da şu an bu oyun alınır mı?” sorusuna yanıt verecek kısım burada. Oyun henüz erken erişimin bile ilk aşamalarında olduğu için bir sürü bug, glitch ve çökme var. Ne yazık ki bunlar bazen oyunu oynama isteğini alıp götürüyor. Çoğu ara sahnede ağızlar oynamıyor ve yanlış animasyonlar giriyor. Otomatik kayıt noktaları şu an çok az ama yapımcılar daha fazla ekleyeceklerini söylediler, hızlı kayıt yavaş çalışıyor ve çökme problemleri olan bir oyun olduğu için sürekli kayıt almak istiyorsunuz haliyle bu da can sıkabiliyor.

FPS sabit olmasa da minumum gereksinimlerin biraz üstünde olan sistemimde yüksek ayarlarda 30-40 FPS civarında oynadım. Sadece, bende oyun alt+tab yapınca FPS kendine gelemedi birkaç kere denedim ama hep aynı sorunla karşılaştım ve bazen sebepsizce FPS 5-10 civarına düşüyor ve düzelmiyor.

Oyunun yüklemesi uzun sürüyor ve yüklendikten ancak 10-15 saniye kadar sonra bazı nesneler yükleniyor. Elbette oyun erken erişimde ve yapımcılar şimdiden birçok çökme sorununu ortadan kaldırdılar ve her gün düzenli olarak güncellemeler yayınlanıyor. Bu problemler teknik sıkıntılara karşı sabrınız varsa erken erişimde bir oyun için tolere edilebilecek problemler, neticede oyunun mekanikleri çalışıyor ve oyun geliştirilmeye devam ediyor.

Alınır Mı?

Oyunun şu an Türkiye fiyatı 249 TL. Küreselde 60 dolardan çıktı ve erken erişimden çıktıktan sonra fiyatının artmayacağı açıklandı. Ben Türkiye fiyatının da değişmeyeceğini düşünüyorum . Eğer yukarıda saydığım teknik problemleri umursamıyorsanız, oyunun geliştirilme sürecine yakından şahit olmak istiyorsanız ve türün sıkı bir hayranıysanız alınabilecek bir oyun. Eğer sorunlu oyunları sevmiyor, tam oyun deneyimi arıyor iseniz oyun şu an sizin için uygun değil.

“Yakın Zamanda Görmeyi Beklediğimiz 10 Oyun!” yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *