Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Listeler

Son Yıllarda Çıkmış Mutlaka Oynanması Gereken 5 Oyun! 

Geçtiğimiz yıllarda bir çok iyi yapımla karşılaştık. Devrim niteliğinde oyunlar ve beklenmedik etkiler yaratan oyunlar çıktı. Biz de bunların arasından sizler için 5 güzel oyun seçtik. İşte Son Yıllarda Çıkmış Mutlaka Oynanması Gereken 5 Oyun!

Disco Elysium

Son yıllarda çıkmış 5 oyun listemizin ilk sırasında Disco Elysium var. Son zamanların en çok şaşırtan oyunlarından biri Disco Elysium. Savaş mekaniğine sahip olmayan saf bir RPG var karşımızda ama ne RPG. Alkolik hafızasını kaybetmiş ama insanlara çaktırmamaya çalışan bir dedektifi oynuyoruz. Kendi iç seslerimiz ile sürekli münakaşa halinde olduğumuz zamanlar oyunda oldukça bol. Ayrıca oyunun kendine has iyi bir mizahı var, yanlış kararlar ya da zamanlamalar sizi çok tuhaf durumlara sokabiliyor. Çok uzun okuma metinleri üzerinden ilerleyen bir oyun olduğu için oynarken insanı da bir hayli yoruyor ama bu oyunu oynamaya kesinlikle değiyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Final Cut ile son halini alan Disco Elysium’a yeni mekanlar ve seslendirmeler gibi ekstralar eklendi. Eğer oyunu oynamışsanız bile tekrar oynamak için bir sebeptir bu. Steam üzerinden 61 TL’ye satılan oyun sık sık indirime de giriyor.

Divinity: Original Sin 2

Baldur’s Gate, Icewind Dale gibi eski nesil izometrik RPGlerin günümüzdeki en iyi örneği Divinity Original Sin 2. Çok iyi bir hikaye, harika çevre tasarımı ve çok iyi bir evrenin birleşimi. Buram buram eski nesil RPG kokuyor ama aynı zamanda da yeni bir oyun olduğunu hissettiriyor. Karakterler oldukça farklı kombinasyonlarda geliştirilebiliyor ve birbirinden farklı karakterler yapmak mümkün. Oyunun sunduğu farklı hikayelere sahip 6 karakterin yanında kendi karakterinizi de oluşturabiliyorsunuz. 4 kişiye kadar co-op oynanabilen oyun masaüstü RPGsi oynuyormuşsunuz hissini sonuna kadar veriyor.

Her bir savaş üzerine düşünülmesi kafa yorulması gerekiyor, aksi takdirde bölümleri geçmeniz çok zor. Savaşlar sırasında bir çok şey hesaba katılmalı: yüzeylerin etkileşimleri, düşmanın ve oyuncunun bağışıklıkları, düşmanın uzaklığı, menziller vb. Bunun yanında müzikler de çok iyi ve atmosferi yansıtıyor. Steam üzerinden 75 TL’ye satılan oyunu mutlaka deneyim etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Red Dead Redemption 2

Son zamanlarda oyun önerilerinin olmazsa olmaz oyunu ve Rockstar’ın son şaheseri. İlk Red Dead Redemption’dan 12 yıl öncesini konu alan oyun Van der linde çetesinin başına gelenleri Arthur Morgan’ın gözünden anlatıyor. Arthur Morgan kesinlikle oyun dünyasında en iyi yazılmış karakterlerden biri. Bunun yanında oyunun açık dünyası oldukça büyük ve çeşitli. Gidilebilecek ve yapılabilecek çok fazla etkinlik var. Rastgele olaylar ile hiç görev yapmadan bile haritada keyifli vakit geçirmek mümkün. Oyunun yavaş açılması bazı insanları sıksa da anlatmak istediği hikayeyi çok iyi anlatan bir oyun. Vurucu olaylar ve sanki bir Hollywood filminden fırlamış sahnelerle insanı kendine çeken bir oyun.

70 saatten fazla hikaye içeriği sunan oyunun bir de multiplayer tarafı var ki eğer hoşunuza giderse bir ömür geçirebilirsiniz. Steam üzerinden 299 TL gibi bir fiyata satılıyor. Her ne kadar Türkiye şartları için fazla olsa da indirimleri kovalarsanız iyi bir fiyata denk getirebilirsiniz.

Control

Oyun tema olarak kenidne SCP’leri alıyor ve SCP’leri araştıran bir vakıf içerisinde geçiyor. Kardeşini aramaya çıkan Jesse’nin bir şekilde vakfın başkanı olması ve bundan sonra gelişen olaylar anlatılıyor. Max Payne ve Alan Wake oyunlarının yaratıcısı Remedy’nin 2019 yılında çıkan oyunu oldukça ses getirdi. Görsel olarak çok iyi mekanların yanı sıra RTX teknolojisini en iyi kullananlardan biri. Özel güçleri kullanması oldukça eğlenceli ve ayrıca oyun bir noktadan sonra resmen bir güç fantezisine dönüşüyor. Türün tek öreneği diyebileceğimiz bir oyun Control.

Steam üzerinden Ultimate sürümü 209 TL’ye satılan oyuna her oyun severin mutlaka bir şans vermesi lazım.

Dead Cells

Hades ile birlikte Rogue-lite oyunların son zamanlardaki en iyi temsilcilerinden biri. Roguelite’ın yanında Metroidvania türünü de içinde barıdıran oyun bağımlılık yapıcı bir güzelliğe sahip. Sürekli ölüp baştan başladığınız e her seferinden biraz daha ileriye gitmeye çalıtığnız bir oyun. Kazandığınız yetenekler ile yeni yollar ve farklı gidişatlar açabilirsiniz. Kendine has bir hikaye ve mekan anlatımına sahip bir oyun Dead Cells.

Oyun çıkışında beri yeni içerikler ile güncelliğini koruyor. Steam üzerinden 40 Tl’ye satılan oyunu severseniz Hades’e de mutlaka bir bakın.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *