Spam Yapma Lütfen!
12 Nis 2021
Çizgi Roman

En Güçlü 10 Batman Düşmanı! 

Merhaba sevgili Geek 101 ailesi! Bugünkü yazımda sizlere Batman’i hem fiziksel hem psikolojik hem mental hem ruhsal kısacası her açıdan zorlamış 10 kötüden bahsedeceğim. Bana soracak olursanız Batman’i Batman yapan şeylerden biri de kötü adamlarıdır. İşte en güçlü 10 Batman düşmanı!

Birçok sayıda karşımıza çıkmış bu düşmanlarımız Batman’e zor anlar yaşatmıştır. Bu kötülerin kısaca kim olduğundan ve Batman’le nasıl etkileşime sahip olduğunu açıklayacağım. Bu listede olan herkesin Batman’i zaman zaman oldukça zorladığını hatta birkaç ismin onu tamamen değiştirdiğinden ve mahvettiğinden bahsedeceğim. Tıpkı en iyi 10 Batman Çizgi romanı yazımdaki gibi burada geçen liste benim gözlemlerim sonucu oluşturduğum bir liste.

Listede Catwoman’a ve Harley Quinn’e yer vermek isterdim fakat çoğu sayıda Catwoman Batman’in karşısına müttefik olarak çıkıyor ve kendisini bir anti kahraman olarak sayardım. Aynı Şekilde Harley Quinn de öyle.

10 Batman Düşmanı!

10)Poison Ivy :

Oldukça başarılı bir botanik bilimci olan Pamela Isley, çocukluğundan bitkilere büyük ilgi duymaktaydı. Onlarla konuşur hatta onları insanlardan daha çok değerli görürdü. Kendisi özellikle zehirli ve şifalı bitkiler üzerine çalışmalarıyla oldukça başarılıydı. Araştırmaları sırasında Marc LeGrande olarak bilinen bir bitkibilimi profesörü onu öldürmeye kalktı ve bulundukları yerde bir kaza oldu.

Bu kazada kimyasallara maruz kalan Pamela, bir şekilde sağ çıktı ve eskisi gibi değildi artık. Kendisi bitkileri kontrol etme, yüksek dozda zehir üretme, cazibe, tüm zehirlere bağışıklık gibi güçler kazandı. İnsanlardan özellikle de bitkilere, ağaçlara, çiçeklere kısacası doğaya zarar veren insanlardan oldukça nefret etmeye başlamıştı. Bitkilerini birer silah haline getirerek dünyayı bitkilerin üstün olduğu, doğanın her zaman kazanacağı bir yere çevirmek istedi. Ve bu amaç uğruna karşısına çıkan her insanı da öldürmeye hazırdı.

Batman ile çok kez karşılaşan ve onun sınırlarını da oldukça zorlayan Ivy, Batman tarafından birçok kez Arkham Tımarhanesine tıkılmış fakat kaçmayı da becermiştir.

9) Scarecrow:

En güçlü 10 Batman düşmanı listemizde kariyerinin başlarında oldukça başarılı ve zeki bir psikiyatrist olan Jonathan Crane yer almakta. babasının yarım bıraktığı işi devam ettirdi. Babası en antik ve güçlü duygulardan biri olan korku üzerine birçok çalışma yapan bir bilim adamıydı ve bazı deneylerinde Jonathan’ı denek olarak kullandı.  

Babasını kalp krizi sonucu kaybettikten sonra üzerine sorumluluk alan Jonathan, bir yandan babasının deneylerine devam etti bir yandan da başarılı bir psikaytrist olma yönünde ilerledi. Gün geçtikçe deliren Jonathan, hastalarına korku gazı olarak adlandırdığı ilaçlardan vermeye başladı ve hastalarının en büyük korkularıyla acı içinde yüzleşmelerini büyük bir zevkle izlemişti. Sadece hastaları da değil insanları da bu deneylerine ortak eden Jonathan artık onların korkularından da besleniyordu.

Kendine Scarecrow demeye başladı ve insanların çoğunu korku gazları yüzünden öldürüyordu. Durum Batman tarafından fark edildi fakat bu korku gazlarına maruz kalan Batman, Scarecrow karşısında da zor anlar yaşamıştı. Korku gazının etkisi ne kadar güçlü olsa da Batman bu gazın etkisinden iradesini kullanarak çıktı ve Scarecrow’u Arkham Tımarhanesine göndermişti. Scarecrow arada kaçmayı becerip Gotham halkına korku salsa da yine her seferinde Batman tarafından zor da olsa durdurulmayı başarmıştı.

8)Penguin:

Gotham’daki en önemli ailelerden biri olan Copplebot ailesi oldukça önemli bir yere sahip. Tarihte Gotham’ın kuruluşuna ve ilerleyişine katkı sağlamış bir aile olan Copplebot ailesinin günümüzde en önemli ve güçlü temsilcisi Oswald Copplebot bir diğer adıyla Penguin’dir.

Oswald, zengin bir ailede büyüdü fakat çocukluğunda kısa boyu ve fazla kiloları yüzünden okulda her zaman dışlanan biri olmuştu ve okuldaki arkadaşlara ona Penguen ismini takmışlardı. Suç dünyasında kullanacağı ismin kökenleri buradan gelmektedir.

Zaman geçtikçe Gotham’ı yönetme isteği ve güç elde etme isteği onu uğruna her şeyi yıkıp geçen birine dönüştürmüştü. Çoğu mafya grubunun hem saygı gördüğü hem de korktuğu birine dönüşen Oswald, suç dünyasını da yönetiyordu. Oldukça fazla ve güçlü mafya gruplarına sahip ve pis işleri her zaman acımasızca hallediyordu.

Gotham’daki mafya cinayetlerinin çoğundan sorumlu olan Penguin, Batman’in de her zaman ilgisini çekmiştir. Penguin Batman’den oldukça nefret etmektedir çünkü Batman’i Gotham’ı yönetme istekleri doğrultusunda büyük bir engel ve rakip olarak görmektedir. Bu yüzden onun adına suikastler düzenlemeye de çok kalkışmış biri. Yeri geldiğinde Batman’i de oldukça zorlamıştır.

7)Two-Face:

En güçlü 10 Batman düşmanı listesinde bir zamanlar Bruce Wayne’in en yakın dostlarından biri olan Harvey Dent yer almakta. Kendisi Gotham içerisinde de oldukça sevilen ve önde gelen isimlerden biriydi. Çok başarılı ve cesur bir avukattı fakat cesareti ne yazık ki onun hayatını sonsuza dek de değiştirdi. Suç ve yeraltı dünyasının öne gelen isimlerinden biri olan Sal Maroni tarafından yüzü asitle yakıldı.

Eskisi gibi değildi. Hem yüzü hem de psikolojisi altüst olmuştu. Hiçbir psikolojik tedavi ona etki etmiyordu ve artık kendisi bambaşka birine dönüşmüştü. Artık eskisi gibi kavramların, değerlerin ve insanların doğru ve yanlış olup olmamasına değil, şanstan ibaret olduğuna inanıyordu.

Özel olarak kullandığı bozuk para artık iyi ve kötüyü; doğru ve yanlışı ayırt gösterecekti. Hem de sadece yazı tura yöntemiyle. Gotham’ın en iyi avukatı artık bir suç liderine dönüşmüştü. Çetesiyle beraber diğer mafyaları ölümüne karşılarına almışlar ve bu konuda karşısına çıkan herkesin hayatını sadece bir bozuk paraya bağlamıştı. E

n yakın arkadaşının böyle birine dönüşmesini gören Batman ne zaman onunla karşılaşsa hem psikolojik hem fiziksel olarak zorlanıyordu. Artık karşısında Harvey Dent değil Two-Face vardı.

6)Riddler:

Edward Nygma, dahi derecesinde zeki biriydi. Fakat zekâsı birçok kez göz ardı edildi ve şaşırtıcı olmayacak şekilde dışlandı. Yalnızlığını takıntılı olduğu bilmecelerle doldurmaya başlamıştı. Fakat gün geçtikçe bu takıntısı onu delirtti ve kendine Riddler adı vererek birçok insana zor anlar yaşattı.

İnsanları rehin alarak onları oldukça zor bilmecelerin içerisine soktu ve bilmeceyi çözemeyen Edward’ın tuzaklarının kurbanı oldu. Bununla beraber oldukça eğlenen Edward, Gotham’daki polislere olay yerinde oldukça zor bilmeceler bırakmış ve her seferinde zekâsı ve bilmeceleri sayesinde onlardan kaçmayı başarmıştı.

Artan cinayetler ve çözülemeyen bilmeceler Batman’in canına tak etmişti. Dünyanın en iyi dedektifi olmasına rağmen bilmeceleri çözerken oldukça zorlanmış ve anlam verememişti. Bu noktada Batman’in dedektiflik yeteneğini ve zekasını oldukça zorlamıştır. Her ne kadar eninde sonunda Arkham Tımarhanesine atılsa da Batman’i çoğu zaman içinden çıkılması imkânsız bilmecelerin içine sokmayı becermiştir.

5)Hush:

En güçlü 10 Batman düşmanı listemizde Bruce’un çocukluk arkadaşı Thomas Elliot yer almakta. Dünyada bilinen ve sevilen başarılı bir cerrahtı. Fakat içinden Bruce’a ve babası Thomas Wayne’e kin beslemiştir. İşin aslı, çocukluğundan beri Bruce’u kıskanmıştır.

Onun gibi giyinmeye, onun gibi görünmeye kısacası onun gibi olmayı istemiştir. Bruce’un hayatta istediği her şeyi elde edebileceğine inanan Thomas onu kıskanarak bir yandan da onun en iyi arkadaşı olarak büyüdü. Bu kıskançlığı ve öfkeyi fark eden Bruce’un Thomas ile arası bozuldu.

Aradan geçen zamanla beraber kendini yaraladı ve Bruce’un Batman olduğunu bilerekten tıpkı onun gibi olmaya çalışarak kendi kafasını bandajlarla sardı ve kendisine Hush demeye başladı. Yıllar sonra Bruce’un karşısına Thomas olarak çıksa da bu sadece Hush’ın hazırladığı ve Şah olarak oynadığı bir satranç oyununun başlangıcıydı.

Batman Hush çizgi romanında bu olaylar anlatılırken kendisinin ne kadar zeki ve gizemli olduğunu ve Batman’i hem psikolojik hem de fiziksel olarak oldukça zorlayan isimlerden biri olmuştur.

4)Court of Owls:

Gotham’ın en başından beri yer alan ve şehri duvarların gölgelerin arkasından yöneten bir topluluk düşünün. Yıllardır Gotham’da sadece tekerlemelerde ve masallarda geçen Baykuşlar Divanı aslında Gotham’ın yönetimini ele geçirmeye çalışan oldukça tehlikeli bir yeraltı örgütü olabilir mi?

Baykuşlar Divanı, oldukça köklü bir geçmişe sahip olan ve üyelerinin ileri derece devlet adamlarından oluştuğu bir örgüttür. Amaçları, devlet adamlarını, yöneticileri, iş adamlarını ve diğer ileri gelen kişileri ya örgütlerine dahil etmek ya da onları ortadan kaldırmak.

Suikastları için oldukça güçlü talonlara sahip bu örgüt, Batman’in başlarda zekasını, psikolojisini oldukça zorlamıştı fakat karşılaştıklarından Batman’i her açıdan onu delirtecek ve mental çöküş yaşamasına sebep olacak kadar zorlamışlardı. Bu örgütün gizemi çoğu noktada hala gizemini korumaktadır.  

3) Bane:

Bir hapishanede aşırı zor şartlar altında yetim biri olarak büyüyen Bane, hem dövüşte hem de zeka açısından oldukça güçlü biriydi. Kendisi ona güç veren Venom stereoidleri sayesinde insanüstü güce ve dayanıklılığa sahip biri oluyor. Kendisi Venom stereoidleri bile olmadan çok güçlü.

Dünya çapında aranan bir suçlu olan Bane, önüne çıkan herkesi ezip geçecek bir güce sahip. Kendisi Batman’i bir rakip olarak görmekte ve onu ciddi anlamda kırmak istemektedir. Knightfall serisinde Batman’in belki de çizgi roman tarihindeki en büyük yenilgilerinden biri yaşanmakta ve bu yenilgi Bane sayesinde gerçekleşmektedir.

Batman’i bir süre izleyen ve onun nerede yaşadığını anlayan Bane, Batman’i mağarasında bekler ve en savunmasız anında onu bir güzel pataklar.Her ne kadar neye uğradığını şaşırıp kaşı koymaya çalışsa da Bane’in bitirici hamlesi onu öldürmekten beter bir hale getiriyor ve aylar hatta yıllar boyunca yarasamız kendine gelemiyor. Bu olaydan sonra Bruce Batman olmaya devam etse de fiziksel ve psikolojik olarak ağır yara almıştı.

2)Ra’s Al Ghul:

En güçlü 10 Batman düşmanı listesinin 2. sırasında Lazarus Çukuru sayesinde binlerce yıl yaşamayı başarmış biri olan Ra’s yer alıyor. Kendisi dünyanın en iyi suikastçısı ve yine dünyanın en iyi suikastçı birliğine sahip. Gölgeler Birliği ve Şeytan’ın bizzat başı olan Ra’s Al Ghul kılıçta ve yakın dövüşte dünyanın en iyisidir. Ta ki Batman’e kadar.

Ra’s yüzyıllardır dünyada yaşayan biri olarak modern dünya insanlarının dünya üzerindeki en büyük bozulma olduğunu düşünmekte ve bu yüzden dünyayı yöneterek bu bozulmadan kurtulmak isteyen biridir.

Düzenden ve güçten asla ödün vermeyen Ra’s Al Ghul, Batman’i büyük bir düşmanı olarak görmektedir. Fakat Batman’e de oldukça saygı duymaktadır. Kimliğini bildiği halde bunu bir fırsat olarak değerlendirmemiştir. Batman’i eğitmek hatta birliğin başına almak istese de Batman bunu her fırsatta reddetmektedir. Görüş ayrılıkları ve diğer etmenlerden dolayı bu ikili birçok kez karşı karşıya gelmiştir ve birbirlerine de sağlam hasarlar bırakmayı ihmal etmemişlerdir.

Ayrıca karakter Batman üçlemesinde de yer almakta. Üçlemeyi Netflix’ten de izleyebilirsiniz.

1)Joker:

En güçlü 10 Batman düşmanı listesinin başında suçun palyaço prensi ve Batman’i her fırsatta ŞAKALAMAKTAN vazgeçmeyen biri var karşımızda. Gerçek kimliği hala gizemini korumakta ve Batman’in öldürmeme prensibini en çok zorlayan kişi de olmuştur.

Batman’e, Gotham’a, yanına ve karşısına aldığı her insana zarar vermekten asla vazgeçmemiştir. Aslında orijin hikayesine baktığımızda ezilmiş, dışlanmış ve toplum dışından atılmıştı. Bir suç örgütü onu suçlarına alet etmiş ve bu kişiler sadece “onu” değil tüm çizgi roman tarihinin akışını değiştirecek birini yaratmıştı: Joker. Asit tankına düştükten sonra her şeyin birer şakadan ibaret olduğunu düşünen manyak bir ruh hastasına dönüşmüştü.

Kendisi artık Jokerdi ve onu bu hale getiren insan olarak içten içe Batman’i suçlamaktaydı. Fakat Batman’i suçlayıp intikam almaktan çok ona şakalar yapmak istemişti.

Gotham’ı kahkaha bombasına ve gazına maruz bırakarak yüzlerce insanın ölümüne yol açması, Jason Todd’un ölümü, Barbara Gordon’un sakat kalması, binlerce insanı şakalarına kurban etmesi, Harleen Quinzel’i Harley Quinn’e dönüştürmesi ve daha birçok şakası(!) Batman’i her fırsatta zorlamaya devam etmiştir.

Wallpaper Art, Batman, Joker, DC Comics, Catwoman, Harley Quinn, Poison  Ivy, Selfie images for desktop, section фантастика - download

Gerek fiziksel gerek psikolojik gerek prensipleri olarak Batman’i böylesine altüst eden bir karakter. İlişkileri sadece “Süper Kahraman-Kötü Adam” ilişkisinden ibaret değil. Bunu anlamanın en iyi yolu ise çizgi romanları okumaktır. (Özellikle Batman Killing Joke, Batman: Death in the Family, Batman Death of the Family, Batman Endgame ve daha birçok çizgi roman önerebileceklerim arasında yer alıyor.)

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *