Spam Yapma Lütfen!
13 Nis 2021
Listeler

Çıktığı Dönem Piyasada Devrim Yaratan 5 Oyun! 

1972 yılında Pong piyasaya çıktığından beri video oyun sektörü hiç durmadan ilerledi ve gelişti. Bir çok tür, oyun ve firma ile sektör büyüdü ve genişledi. Biz de sizler için dünden bugüne piyasada devrim yaratan 5 oyunu listeledik.

Super Mario Bros.

Video oyun sektörünü ölmekten kurtaran oyun Süper Mario Bros. Gelmiş geçmiş en başarılı platform oyunlarından biri hatta belki de en başarılısı. Prensesini kurtarmaya çalışan tesisatçı çok uzun yıllardır hayatımızda ve olmaya da devam edecek. 1985’te Nintendo tarafından piyasaya sürülen oyun E.T. adlı oyunun başarısızlığından sonra popülerliğini kaybeden oyun sektörüne ilaç oldu.

Doom

Beyinsiz aksiyon dediğimiz başka hiç bir şeyi düşünmeden fütursuzca düşman öldürdüğümüz harika bir oyun Doom. 1993’ün Aralık ayında piyasaya çıkan Doom piyasada resmen bomba etkisi yarattı. Wolfenstein 3D ile beraber günümüz FPSlerinin atası olan oyun sektörün FPS tarafını bizim bildiğimiz haline getiren oyun.

Baldur’s Gate II

2000 yılında piyasanın altın üstüne getiren cRPG’de bir zirve olan Baldur’s Gate II rol yapma türünün bu kadar popüler olmasındaki en önemli aktör. Oyunların sadece kısa zaman geçirme aracı olarak değil aynı zamanda uzun süren, üzerine kafa yormanız gereken ürünler olabileceği de bize gösterdi oyun. Dungeons & Dragons sisteminin en iyi oyun adaptelerinden biri aynı zamanda.

Halo

Konsolda FPS oynanmaz algısını yıkan. Rahat kontrolleri ile sanki PC’de oyun oynuyormuş hissi veren bir oyun Halo. Microsoft’un oyun alanındaki en önemli silahı ilk kez 2001’de karşımıza çıktı. Bundan sonra ise sürekli piyasada kaldı. Şu an konsollarda FPS oynamak işkence değil bir zevk ise bunu Halo’ya borçluyuz.

Half Life 2

Hikayeli FPS’lerin en önemli temsilcisi Half Life’dı zaten. 2004 yılında devam oyunu Half Life 2 ile kendi açtığı yola çağ atlattı Valve. Gravity Gun gibi yaratıcı ve kullanması eğlenceli bir silah, farklı ve yaratıcı bölümler ile bizi kendine çekti oyun. Çıktığı yıl bir çok ödül alan Half Life 2 sektörde devrim yaratan oyunlar deyince akla ilk gelen yapımlardan.

En önemli devrimi oyunun kendisinden bağımsız aslında. Oyunu oynamanızı tek yolu Valve’ın Steam adlı programını indirmenizdi. Bu oyun oynama alışkanlığımızı kökten değiştirecek andı. Bununla birlikte özellikle PC tarafında kutulu oyunların ölmeye başladığı devri başlattı.

Ayrıca listede yer alan birçok oyun Steam’de bulunmakta. Bununla birlikte bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *