Spam Yapma Lütfen!
11 May 2021
İnceleme

Netflix’in İlk Türk Filmi: Yarına Tek Bilet – Film İncelemesi 

6.5
Score

Pros

  • Müzikler.
  • Filmin bölüm olarak ayrılması.

Cons

  • Fazla müzik kullanımı.
  • Renk ve ışık dinamiği.
Yönetmenlik
7
Senaryo
6
Oyunculuk
7

Final Verdict

İzmir'e giden bir trende yolları kesişen iki yabancı, çalkantılı ve şaşırtıcı biçimde bağlantılı aşk geçmişi sayesinde yakınlaşır.

Netflix’in ilk Türk filmi olma onuruna layık görülen Yarına Tek Bilet, Netflix kütüphanesine eklendi. Ben ise film çıkar çıkmaz izledim. Şimdiyle incelemesiyse karşınızdayım. Filmin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Yarına Tek Bilet: Sürpriz Bozansız İnceleme

Bazen unutamayız. Doğrusunu bilip inanmak istemeyiz. Ali ve Leyla’nın bir noktada kesişen aşk hayatları tam olarak bundan ibaret. Aşkın kör gözü. Mekan ve zaman, sabit ve günümüz olmasına rağmen karakterler geçmişte hapis yaşıyor. Ali ve Leyla birbirlerine itiraflarda bulunuyor, üzüntülerine ortak oluyorlar. İkili bu sayede çabuk kaynaşıyor. Ama gerçekten çabuk. İkilinin arasında samimiyet ilişkisi filmin başında çok ani gelişiyor. Bu durum filmi gerçeklikten itiyor. Tabi ikilinin abartılı geçmişi de var. Hayatlarının bir noktada ortak olması ancak hiç karşılaşmamaları olağan dışı. Saydıklarım dışında film gerçek olabilecek bir hikayeyi anlatıyor.

Filmde keşke olsaydı dediğim yegane şey, filmin sahnelerinin tek çekim olarak çekilmesini istemem olurdu. Film kendini bölümlere ayırarak her bölümde farklı bir sahneyi izletiyor. İşte bu sahneler tek çekim olsaydı güzel sinematografi izlemiş olurduk. Ancak bu haliyle de kötü olmadığını itiraf edebilirim.

Yarına Tek Bilet: Sürpriz Bozanlı İnceleme

Filmden kare

Bahsettiğim gibi filmin hikayesi çok ani başlıyor. “Ben merak ederim.” repliği bu açığı kapatacak kapasiteye sahip değil.

Ali ve Leyla’nın ortak aşk hayatının hikayesi birbirleriyle daha önce hiç karşılaşmamalarını imkansız bir hale getiriyor. Burcu’nun Ali ile olan iki senelik ilişkisini Leyla’dan saklamış olması gerekiyor ki, daha önce hiç karşılaşmamış olmaları lazım. Ancak ikilinin ortak tanışı Burcu ve Berke’den fazla. Bu filmde gerçekliği bozan bir durum. -ki bence filmin en büyük hatası-

Filmin en güzel yanı şüphesiz ki müzikleriydi. Müzikler Aşk 101 dizisinde olduğu gibi mükemmeliyetle seçilmiş. Ancak çok yoğun kullanılmış. Her sahnenin sonunda sahne müzik ruhuna hitap edilmesi için yapılmış bu sanırım. Bu konuda başarılı ama çok müzik kullanılmış.

İkili Leyla’nın itiraf videosunun ardından birbirini tamamlıyor. Sonrasında olanlar oluyor zaten. Netflix Türkiye‘nin en cesur sex sahnesi olduğunu itiraf edebilirim.

Finale gelecek olursak, final beni tatmin etmeyi başardı. Evet, basitti. Ancak yeterliydi.

Filmi izleyeceklere iyi seyirler. Bir başka Türk filmi olan Bizim İçin Şampiyon filmini incelediğim yazıyı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Güç sizinle olsun!

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *