Spam Yapma Lütfen!
13 Nis 2021
Film

Zevkle İzleyeceğiniz 5 İrlanda Filmi! 

Merhaba Geek 101 takipçileri! Bahar geldi, havalar gün geçtikçe güzelleşiyor. Bununla birlikte doğa da uyanıyor. Bu günkü listemizde, doğası en güzel ülkelerden olan İrlanda’da geçen beş filmi sizin için listeledik. İşte 5 İrlanda Filmi!

Leap Year (2010)

Başrollerinde Oscar adaylıkları da bulunan Amy Adams ve İngiliz aktör Matthew Goode bulunan bu romantik komedide, Anna Brady dört yıldır birlikte olduğu sevgilisinden henüz bir evlenme teklifi alamamıştır. Sevgilisinin iş seyahati için Boston’dan Dublin’e gittiği sırada Anna’nın babasından öğrendiği bir İrlanda geleneği, onun da İrlanda için yola çıkmasına neden olur.

Bu geleneğe göre, dört yılda bir denk gelen 29 Şubat gününde sevgilisine evlenme teklifi etmeyi kafasına koymuştur. Ancak ne hava koşulları ne de kader buna izin verir. İşler hiç beklemediği bir yönde ilerlerken, aradığı aşkı başka bir yerde bulur.

Calvary (2014)

5 İrlanda filmi listemizin bu kısımında Calvary yer alıyor. Rahip James, İrlanda’nın bir kasabasında sakin bir hayat sürmektedir. Bir gün günah çıkarmak üzere gelen bir adam, bir hafta sonra onu öldüreceğini söyler. Durum karşısında ne yapacağını bilemeyen Rahip, diğer rahiplerden bu konuda yardım ister. Ancak o sırada intihar eğilimli kızı da ortaya çıkar ve onunla da baş etmek zorunda kalır.

Bir yandan da ne olur ne olmaz diye ölüm hazırlıklarını da ihmal etmez. Ayrıca başrolünde ünlü İrlandalı oyuncu Brendan Gleeson olan film, kara komedi ve gizem türünde.

Once (2007)

Dublin sokaklarında gitar çalıp şarkı söyleyerek hayatını kazanan bir adam, bir gün bir göçmen kızla tanışır. İkisinin de hayatı çeşitli zorluklarla doludur. Adam elektrikli süpürge tamiri işinde babasına yardım etmek zorundadır, kız da eşinden ayrıdır ve annesine bakmak zorundadır.

Adamın hayali bir albüm çıkarmaktır, piyano çalmakta oldukça iyi olan kızla birlikte çalışmaya başlarlar ve bir demo hazırlarlar. Bu çalışmalar esnasında da ikilinin eski aşklarını, birbirlerine karşı olan ilgilerini ve tabi ki güzel şarkılarını izliyoruz. Bununla birlikte romantik türde olan bu filmde Dublin sokakları size sanki oradaymışsınız gibi hissettirecek.

The Wind That Shakes The Barley (2006)

1920’lerde İrlanda henüz bağımsızlığını kazanmamıştır. Hala Büyük Britanya kontrolü altındadır. İngiliz askerleri tarafından büyük eziyetlere uğrayan İrlanda halkı karşısında daha fazla sessiz kalamayan Damien, IRA kuvvetlerine katılır ve ülkesi için savaşmaya başlar. Başrolde Cllian Murphy’yi izlediğimiz film, tam bir baş yapıt!

My Left Foot (1989)

5 İrlanda filmi listemizin son sırada biraz eskilerden bir film yer alıyor. Gerçek bir öyküden uyarlanan bu biyografik dram filminde, başrolde Daniel Day-Lewis bulunmakta. Serebral palsi hastası olan Christy Brown, oldukça fakir bir aileden gelmektedir.

Ancak annesi ondan asla vazgeçmez ve zamanla sol ayağını kullanarak yazmayı ve hatta resim yapmayı öğrenmektedir. Baştan sona bir azim öyküsü olan bu film, o dönemin İrlanda’sına eşsiz bir bakış sunuyor. Pek çok da ödüle de sahip.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *