Spam Yapma Lütfen!
13 Nis 2021
Film

Zack Snyder’s Justice League İncelemesi: İnanılmaz Farklı! 

7.0
Score

Pros

  • Uzun zamandır bu yapımı bekleyenler için tam anlamıyla bir nimet.
  • Karakterlerin arka planları hoş bir şekilde sunulmuş.
  • Hikaye uzun olmasına rağmen iyi bir şekilde aktarılmış.

Cons

  • Koreografi sıkıntıları mevcut.
  • Müzik geçişlerinde problemler var.
  • Filmin kurgusunda da sıkıntılar yer alıyor.
Oyunculuklar
7
Sinematografi
7.5
Yönetmenlik
7
Senaryo
7
Müzikler
7

18 Mart tarihi itibariyle Zack Snyder’s Justice League çıkışını gerçekleştirdi. Bildiğiniz üzere 2017 yılında çekilen Justice League filmi Zack Snyder’ın yaşamış olduğu ailevi problemlerden dolayı farklı bir yönetmen tarafından ele alınmıştı. Aradan yıllar geçtikten sonra Zack’in kendi çektiği filmini sonunda görebildik. Peki ya nasıl olmuş?

Sürprizbozansız ilk bakış

Zack Snyder's Justice League is finished, director confirms | GamesRadar+

Öncelikle bu kısımı oldukça kısa tutmak istiyorum. 4 saatlik bir film için sürprizbozansız konuşmak pek kolay değil. Film, 2017 yıllarında ilk çıkan fragmanlarının tonunda bir yapıya sahip. Bizlere oldukça uzun ve doyurucu bir hikaye anlatmakta. Bu hikayeyi ise oldukça dikkatli şekilde anlatıyor. Yani izlerken kafanızı karıştıran herhangi bir durumla karşılaşmıyorsunuz.

Kısacası Zack Snyder, 2017 yılında yarıda bıraktığı filmi tekrardan ele alıyor ve ortaya hoş şeyler çıkıyor…

Hikaye

Everything We Know About Zack Snyder's Justice League - Movienewz.com

Yazının bu kısımından sonra film hakkında birçok sürprizbozan yer alacaktır. İlk olarak hikayeden başlayalım. Daha önce de belirttiğim gibi hikaye bizlere dikkatli bir şekilde sunuluyor. En küçük bir hatada tüm her şeyin karışma ihtimali yüksek. 4 saatlik bir filmde ise bu çok daha önemli bir yapıda. Snyder, bizlere hikayesini iyi bir şekilde anlatıyor. Daha önce tanımadığımız (Flash, Cyborg) karakterleri bizlere güzel bir şekilde anlatıyor.

Bunlar dışında ise zaten tanıdığımız karakterler de bizlere daha gelişmiş şekilde sunuluyor. Her ne kadar bu karakterlerin arasında bazı saçma durumlar yer alsa da hikayeyi ve karakterleri izlemek oldukça hoş.

Cyborg’un ailesini kaybetmesi ve ardında kendi karakterini bulma hikayesi güzel bir şekilde yansıtılmış. İzlerken keşke bir Cyborg solo filmi de görebilseydik dedirtecek türden.

Flash’ın ise film içerisindeki karakter gelişimi yerinde yapılmış. Kendisi filmin başında yeni arkadaşlar ararken filmin sonuna geldiğimizde hem bir işe sahip hem de o arkadaşlarını kurtaran bir kahraman haline geliyor.

Bunlar dışında ise Aquaman karakterine hikayesel olarak daha az yer verildiğini söyleyebiliriz. Kendisinin hikayesine (Özellikle Aquaman solo filminin olmadığını varsayarsak) daha fazla tanık olmak hoş olabilirdi.

Wonder Woman, Batman ve Superman zaten uzun süredir tanıdığımız karakterler. Kendileri bizlere oldukları gibi yansıtılmış durumda. Fakat bu karakterlerin de kendi aralarında yer alan ilişkiler (Bruce ve Diana arasında geçen sıcak yakınlaşmalar) saçma yerlere bağlanmaya çalışılmış gibi.

Bunlarla birlikte Batman’in rüya sahneleri, Martian Manhunter, Lex Luthor’un bir nevi süper kötülerden oluşan takım kurması gibi olayların sanki gelecek filmler için adeta bir göz kırpma olduğunu söyleyebiliriz. Muhtemelen 2017 yılında Zack Snyder bu film sonrasında evren için birçok farklı durum düşünmekteymiş. Ne yazık ki gelen açıklamalarla birlikte bu filmin evren içerisinde yer almadığını biliyoruz.

Müzikler

Müzikler konusunda ise birçok hayran ikiye bölünmüş durumda. Öncelikle müziklerin gayet iyi olduğunu belirtelim. Karakterleri yansıtma konusunda fazlasıyla başarılılar. Fakat 4 saatlik bir filmde aynı müzikler tekrar tekrar kullanmak izleyiciyi sıkabiliyor.

Bunlar dışında ise müziklerin teknik kısımından da bahsetmemiz gerekiyor. Müzik geçişlerinde yani bir müzikten farklı bir müziğe geçiş sırasında bazı teknik sıkıntılar mevcut gibi duruyordu. Bu kısımlar çok daha iyi yapılabilirmiş diye düşünüyoruz.

Oyunculuklar

Oyunculukların yerli yerinde olduğundan bahsedebiliriz. Bir süper kahraman filminde olması gerektiği gibi her şey yerli yerinde. 2017 yılında çıkan filme göre de karakterlerimiz bir ciddiyet takınmakta. Filmdeki espri seviyeleri fazlasıyla az. Bu da filmin anlatmak istediği konuyu ne kadar önemsediğini gösteriyor.

Batman’den ise özel olarak bahsetmek istiyoruz. Ben Affleck, Batman’e gerçekten de yakışan bir oyuncu. Batman’i de oldukça iyi yansıtıyor. Dış görünüş olarak da aynı şeyi söyleyebiliriz. Yine filmi izlerken keşke devam edebilseydi diye düşünüyoruz.

Oyuncuların koreografileri pek başarılı değil ne yazık ki. Aynı şeyi filmin kurgusu için de söyleyebiliriz.

Görsel efektler

Görsel efektlerden ise ayrıca bahsetmek istiyoruz. Filmin bütçesinin kendi türüne göre oldukça az olduğunu hepimiz biliyoruz. Görsel efektler bazı noktalarda oldukça iyi gözükürken (Özellikle Steppenwolf) bazı noktalarda çok kötü gözükebiliyor. Bu da filmi izlerken izleyiciyi rahatsız edebiliyor. Yine de Zack Snyder filmini görsel efektler açısından iyi yapmak için elinden geleni yapmış gibi.

Ayrıca filmin 4:3 şeklinde bizlere gösterilmesinden de bahsedelim. İlk başlarda alışmak biraz zorlasa da film bittiğinde sizin için pek bir sorun olmuyor. Yine de izlerken filmin 16:9 formatında bizlere sunulmasını tercih ederdik.

Filmden genel olarak bahsetmek gerekirse Zack Snyder’s Justice League, süper kahraman filmleri içerisinde ortalama bir seviyeye sahip. 2017 yılında çıkmış olan ikizinden çok daha iyi. Zack Snyder’ın filmografisinde yer alan Watchmen’den daha alt seviyede, Batman V Superman’den daha yukarıda. Kısacası izlerken keyif alabileceğiniz hoş ve alternatif bir hikaye olmuş. Zack Snyder’ın işlerini sevenler var ise filmi de mutlaka sevecektir.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca filmi de TV Plus üzerinden altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

FOR Autumn..

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *