Spam Yapma Lütfen!
10 May 2021
Film

X-Men Filmleri İzleme Sırası! 

Diğer Marvel filmleri ile kıyaslayınca gölgede kalan serimiz, 2000 senesinde X-Men filmi ile başlangıcını yaptı. Henüz MCU yokken bu film gişede 250 milyon dolar barajını aşıyor ve Marvel ve Fox seriyi devam ettirmek istiyorlar.

Seriyi izlemek isteyenler ilk filmden başlayınca kafa karışıklığı ile birlikte şaşkınlık yaşıyor. Çünkü, ilk X-Men filmi olayların sonrasını ele alıyor ve seyircide “acaba bu olay nasıl oluştu?” düşüncesini uyandırıyor. Bu yüzden sizler için X-Men serisini çıkış sırası ve kronolojik sıralama ile ayırdık.

Çıkış Sırası

 • X-Men (2000)
 • X-Men 2 (2003)
 • X-Men: The Last Stand (2006)
 • X-Men Origins: Wolverine (2009)
 • X-Men: First Class (2011)
 • The Wolverine (2013)
 • X-Men: Days of Future Past (2014)
 • Deadpool (2016)
 • X-Men: Apocalypse (2016)
 • Logan (2017)
 • Deadpool 2 (2018)
 • X-Men: Dark Phoenix (2019)
 • The New Mutants (2020)

Konu Sırası her ne kadar önemli olsa da kronolojik sıralamada heyecan duygusu daha fazla olabilir. Bunun sebebi olayları ilk filmde tam olarak idrak edemediğiniz için diğer filmlerde sebebini öğrenecek olmanızdır. Tabi izleme sırası size kalmış!

Konu Sırası:

1) X-Men Origins: Wolverine

Yapım Yılı: 2009
IMDb Puanı: 6.6
Gişe: 350+ Milyon Dolar

Logan ve Victor savaştan savaşa koşan kardeşlerdir. Stryker’ın teklifi ile birbirine düşen iki kardeş ölümüne savaşır. Wolverine’in çocukluk dönemlerini ve aşk hikayesini gördüğümüz bu film, konu sıralamasına göre izleyeceğimiz ilk filmdir.

2) X-Men: First Class

Yapım Yılı: 2011
IMDb Puanı: 7.7
Gişe: 350+ Milyon Dolar

Profesor X, Magneto, Mystique, Beast gibi karakterlerin çocukluk dönemlerini gördüğümüz bu film, aynı adda olan çizgi roman uyarlamasıdır. Adında da bulunduğu gibi X-Men’in başlangıcını anlatır.

3) X-Men

Yapım Yılı: 2000
IMDb Puanı: 7.4
Gişe: 290+ Milyon Dolar

İlk X-Men filmi olduğunu fakat hikayenin başlangıcı olduğunu söyleyemeyiz. Filmimiz Rogue’nin X-Men ekibi ile tanışmasını fakat Magneto’nun Rogue’u istemesini konu ediyor.

4) X-Men 2

Yapım Yılı: 2003
IMDb: 7.4
Gişe: 400+ Milyon Dolar

Profesör X’in okulu, William Stryker adlı bilim adamı tarafından saldırıya uğrar. Logan, Rogue, Iceman ve birkaç karakterimiz kaçar. Kalanlar, Stryker’ı durdurmak ve Profesör X’i kurtarmak için Magneto ile savaşır.

5) X-Men: The Last Stand

Yapım Yılı: 2006
IMDb: 6.7
Gişe: 450+ Milyon Dolar

Dünya’da mutantı, insana dönüştüren bir aşı üretilir. Mutant topluluğunun çoğu bu fikri sevmemiş olsa da Rogue dahil bazı mutantlar tedavi fikrinden hoşlanır. Hala bir savaşın yaklaşmakta olduğuna inanan Magneto, Warren Worthington II’yi ve onun tedavisini yok etmek için bir mutant ekibi toplar. X-Men, Magneto ve ekibini durdurabileceğini sanır fakat Jean Grey’in içinde Dark Phoenix uyanır ve Jean, Magneto’nun tarafına geçer.

6) The Wolverine

Yapım Yılı: 2013
IMDB Puanı: 6,7
Gişe: 400+ Milyon Dolar

İkinci Dünya Savaşı esnasında tanıştığı bir Japon arkadaşının kendisinden yardım istemesi sebebiyle Japonya’ya gider ve karakterin başına burada gelen olaylar anlatılır.

7) X-Men: The Days Of Future Past

Yapım Yılı: 2014
IMDb: 7.9
Gişe: 700+ Milyon Dolar

Gelecekte mutantlar, Sentinels adlı robotlar tarafından resmen katledilir.  Profesör Xavier, Wolverine, Magneto, Storm, Kitty Pryde ve birkaç mutant Çin’deki bir manastırda saklanmaktadır. Profesör X, robotların 1973’te Dr. Bolivar Trask tarafından Mystique’nin deri değiştirme özelliğiyle yapıldığını söyler. Kitty Pryde, Wolverine’i 1973’e yollar ve Wolverine geçmişi değiştirmeye çalışır.

8) X-Men Apocalypse

Yapım Yılı: 2016
IMDb: 6.9
Gişe: 500+ Milyon Dolar

Binlerce yıl sonra uyanan, bulduğu dünyayla hayal kırıklığına uğrayan Apocalypse, insanlığı temizlemek ve üzerinde hüküm sürecek yeni bir dünya düzeni yaratmak için Magneto da dahil olmak üzere güçlü mutantlardan oluşan bir ekip kurar. Profesör X’in yardımıyla Raven, en büyük düşmanlarını durdurmak ve insanlığı kurtarmak için X-Men ekibine liderlik eder.

9) Deadpool

Yapım Yılı: 2016
IMDb: 8.0
Gişe: 750+ Milyon Dolar

Eski Özel Kuvvetler ajanı olan paralı asker Wade Wilson, hayatının aşkını bulduğu sırada kansere yakalanır. Francis Freeman adlı biri ona kanser tedavisi sunar. Fakat Wade Wilson’un üzerinde deney yapar ve bu deney ona üstün yetenekler sağlar. Yetenekleri ve kara mizah anlayışıyla donanmış Deadpool, hayatını mahvettiği adamla savaşır.

10) Logan

Yapım Yılı: 2017
IMDb: 8.1
Gişe: 600+ Milyon Dolar

Bir veda filmi olan Logan’da Profesor X’e bakan ve Şoför olarak hayata tutunan Logan’ın yeni tanıştığı kızıyla son macerasını izliyoruz.

11) Deadpool 2

Yapım Yılı: 2017
IMDb: 7.7
Gişe: 750+ Milyon Dolar

Rusty Collins nam-ı diğer Ironfist, gelecekte Cable’ın ailesini öldürür. Cable ise Ironfist’i öldürmek için çocukluğuna gider. Deadpool bir ekip kurup Cable’ın çocuğu öldürmesine ve Ironfist’in de güçlerini kötü şekilde kullanmasına engel olur.

12) X-Men: Dark Phoenix

Yapım Yılı: 2019
IMDb: 5.9
Gişe: 250+ Milyon Dolar

Jean Grey filmin başında kozmik bir fırtınaya maruz kalır ve bu kazayla birlikte Jean’in içine tehlikeli bir güç kaynağı girer. Jean, kazadan sonra kontrolden çıkarak tehlikeli birine dönüşür. Çevresine sürekli zarar veren Jean’e, akıl hocası ve dostu Profesör Xavier yardıma koşar.

13) The New Mutants

Yapım Yılı: 2020
IMDb: 5.3
Gişe: 45+ Milyon Dolar

2018’den bu yana 5 kez ertelenen filmimiz, Dünya’nın farklı yerlerinden gelen 5 mutanta hayat veren oyuncuların, film boyunca kendilerini ve yeteneklerini keşfetmeye çalışmasını anlatıyor. Seride en düşük puana ve en düşük gişeye sahip olan bu film, Dark Phoenix filmi gibi çoğu kişinin gözünde sınıfta kalmıştır.

MCU X-Men’in haklarını satın almadan önce Fox bize kötü filmler ile birlikte çok iyi filmleri de sundu. Umarız MCU X-Men’i beyaz perde’de güzel bir şekilde sunmaya devam eder.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *