Spam Yapma Lütfen!
12 Nis 2021
Film

Ünlü Ressamları Konu Alan İzlemeye Değer 5 Film! 

Merhaba sevgili Geek101 takipçileri! İzlemekten zevk alacağınız, sanat dolu filmler listesi ile karşınızdayım. Sinema öyle bir sanat dalı ki; bizlere bir iki saat içinde başka hayatları, maceraları ve duyguları deneyimleme fırsatı verir. İşte Ünlü Ressamları Konu Alan İzlemeye Değer 5 Film!

Fakat resim sanatı bambaşkadır, bize tüm bu deneyimleri ve duyguları yaşatmak için pek çok sahneye ve dakikalara ihtiyaç duymaz; bunu ansızın, gözümüzden kalbimize ulaşarak yapar. Bu haftaki listemde sizlere bu eşsiz tabloları ortaya çıkaran şahane ressamları anlatan beş filmden bahsedeceğim. Herkese şimdiden iyi seyirler, sanat dolu günler! 

Loving Vincent (2017)

Ünlü ressamları konu alan filmleri önerdiğimiz yazımızın ilk sırasında Vincent Van Gogh’u anlatan Loving Vincent ile başlıyoruz. Çünkü bu film tam 125 ressam tarafından resmedilmiş. 65.000 yağlı boya tablodan oluşan çok özel bir film. Van Gogh’un ünlü tabloları temel alınarak oluşturulan sahnelerden ortaya çıkan film yaklaşık 7 senede tamamlanmış. Bu özelliği de onu sinema tarihinde eşsiz bir yere taşıyor.

Konusu ise ressamın kendi yazdığı mektuplardan faydalanılarak geliştirilmiştir. Şöyle ki; 1890’da intihar ederek hayatını kaybetmiş olan Vincent, ölümünden hemen önce kardeşi Theo’ya bir mektup yazmıştır. Yıllarca ressamın postalarını taşımış olan emektar postacı Roulin, bu son mektubu teslim etmesi için oğlu Arnand’a verir. Arnand, Theo’nun yaşadığı Paris’e ulaşır fakat Theo’nun da öldüğünü öğrenir. Bunun üzerine ressamın son yıllarını geçirdiği Auvers-sur Oise’ e gelir. Burada Vincent’ı tanıyan, ona modellik yapmış insanlar ile tanışır. Sanatçı hakkında çelişkili bilgilere ulaşan Arnand, ölümünün gerçekten intihar mı yoksa bir cinayet mi olduğunu araştırmaya başlar.

Bununla birlikte kendisi başlı başına bir deneyim olan bu filmi tüm takipçilerimize öneriyorum.

Frida (2002)

Hepimiz pek çok yerde karşılaşmışızdır Frida’nın saçlarında renkli çiçeklerle dolu portresine. Ancak öylesine zor bir yaşam geçirmiş ki, saçındaki o renkli çiçekler sanki o hayata bir isyan.
Bu film Frida’nın zorluklarla dolu yaşamını anlatan biyografik bir film. Film, 2002 yılında yönetmen Julie Taymor tarafından çekilmiştir. Filmin başrolünde Salma Hayek, eşi ressam Diego Rivera rolünde ise Alfred Molina bulunmaktadır. Salma Hayek sanki bu film için doğmuş. Ünlü ressamı o kadar başarılı canlandırıyor ki insan gözlerini ekrandan alamıyor.

Ünlü ressam yaşadığı olumsuzluklara rağmen elinden asla bırakmadığı fırçası ve tuvali ile adeta hayata tutunmaya çalışıyor.

Big Eyes (2014)

Ünlü ressamları içeren filmleri önerdiğimiz yazımızın bu kısımında Big Eyes yer almakta. 1900’lü yılların ortalarında yaptığı kocaman gözlü çocuk resimleri ile ünlenemeyen ressam Margaret Keane’in hikayesi olan bu film, başarılı yönetmen Tim Burton tarafından çekildi. Konusu ise şöyle; eşinden ayrılmış bir çocuk annesi Margaret, bir arkadaşının yanına taşınır ve orada yaşamaya başlar. Bir şekilde iş bulup çocuğuna bakmaya çalışırken, bir yandan da özellikle büyük gözleri ile dikkat çeken çocukları resmettiği tablolar yapar.

Günün birinde sokakta bu tabloları satmaya çalışırken, yine bir ressam olan Walter Keane ile tanışır ve evlenirler. Evlendikten sonra Margaret’in resimlerini satmak isteyen Walter, bu resimleri sahiplenir, paraya ve şöhrete kavuşmuştur. Maalesef bu şöhreti o zamanlarda kadın olmanın getirdiği dezavantaj ve kendi zayıf yönleri yüzünden dolandırıcı eşine kaptıran Margaret, kocasının baskılarıyla savaşmak zorundadır.

Filmin senaryosu gerçekten başarılı, ancak en başarılı yanı Amy Adams ve Christopher Waltz’ın aklınızı başınızdan alacak bir performansa imza atmış olmalarıdır. Üstelik Adams o yıl Golden Globe da kazanmıştır.

Yönetmen Tim Burton, oyuncular Adam ve Waltz, öykü ise sıra dışı bir hayatı olan Keane! Bu filmi izlemeden olmaz.

Modigliani (2004)

Modigliani 2004 Movie Trailer | Lovers art, Modigliani, Film

Amedeo Modigliani, Picasso’nun azılı rakibi, sıradışı tabloların sahibi ve de bir imkansız aşkın kahramanı… 1900’lü yılların başında Paris’te geçen öyküde sanatçı Modigliani’nin Jeanne Hebuterne’ye olan büyük aşkı ve zor yaşamı anlatılmaktadır. Jeanne’in ailesi Modigliani ile birlikteliklerine izin vermez. Yasak aşktan doğan bebeği uzak bir manastıra gönderirler. Çocuğunu tekrar geri alabilmek için para kazanmaya çalışan Modigliani, kazanana para ödülü verilen bir yarışmaya katılmıştır. Fakat karşısındaki rakibi Picasso’dur.

Ayrıca başrolde yer alan Andy Garcia, ressamın gelgitli karakterini bizleri hayran bırakacak bir şekilde canlandırmış. Filmde ressamın acılarla dolu yaşamı başarılı bir biçimde gözler önüne serilirken, bir yandan da dönemin Renoir, Utrillia, Rivera ve Picasso gibi diğer sanatçılarına da yer veriyor.
Sanat severlerin uzun bir süre etkisinden kurtulamayacağı bir film daha listemizde yerini alıyor.

Girl With A Pearl Earring (2003)

Ressam Johannes Vermeer’ın başyapıtı olan ve gizemi hala çözülemeyen İnci Küpeli Kız tablosundan esinlenilerek bu film ortaya çıkmıştır. Ünlü tablonun resmedilme hikayesine odaklanmıştır. Olaylar 1600’lü yıllarda Hollanda’da geçer. Griet (Scarlett Johansson) yetim bir genç kızdır ve ressam Vermeer’in (Colin Firth) evinde işe başlar. İlk başlarda sadece evin işleri ile ilgilenmiştir. Fakat resme ve renklere olan ilgisi sayesinde ressamın işlerini de görmeye başlar.

Bir süre sonra da kendini ona modellik yaparken bulur. Vermeer ile Griet arasındaki çekim karşı konulmazdır ancak Vermeer her zaman mesafeli kalmayı tercih eder. Günün birinde Griet’in Bayan Vermeer’in inci küpeleri ile modellik yapması evde kıskançlık krizlerine neden olur. Bu sırada zengin bir sanatsever de Griet’i elde etmek ister. Vermeer’den onun bir resmini daha yapmasını ister.

Tabloda kullanılan gri, sarı ve mavi renkleri filmdeki olaylar ve duygulara göre sahnelere yansıtılmıştır. Griet’in yolculuğu bu renklerle daha da anlam kazanmıştır. Bununla birlikte hem sanat hem de sinema severler bu filmi çok sevecekler.

Ünlü Ressamları Konu Alan İzlemeye Değer 5 Film! yazımızın sonuna geldik. Bununla birlikte önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca güncel haberlerden haberdar olmak için Instagram hesabımızı buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *