Spam Yapma Lütfen!
13 Nis 2021
Film

Tenet Hakkında Bilinmeyen 10 Şey 

Merhaba, sevgili Geekyüzbir takipçileri! Bugün sizler için Christopher Nolan’ın son filmi Tenet hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgiler vereceğiz.

Bildiğiniz gibi Tenet, bilhassa Christopher Nolan’ın karmaşık filmlerinin sevilmesinden ötürü oldukça merak uyandırmıştı. Ve beklenildiği gibi bir hayli kafa karıştırmıştı. Ancak filmin hazırlık süreci de filmin kendisi kadar karmaşıktı.

İşte Tenet filmi hakkında bilinmesi gerekenler!

Filmin İsmi Bir Palindrome!

Filmin ismi olan Tenet kelimesi bir palindrome. Palindrome tersten de düzden de okunuşu aynı olan kelimelere verilen addır. Filmin ismi Ten rakamından (10) türemiştir. Ortadaki “N” harfi iki “Ten”i birleştirmektedir.

Tenet 20 Yıllık Bir Çalışmanın Sonucu!

Christopher Nolan Tenet filmi konusunda çalışmaya bilinenin aksine Dunkirk filminden sonra başlamamıştır. Tenet için 2000 yılında film hakkında çalışmaya başlamıştır. Nolan Tenet filmi üzerinde çalışmaya daha Batman Begins ortada yokken başlamıştır. Tenet 20 yıllık bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Filmi izledikten sonra enden bu kadar zaman aldığını anlamak zor olmasa gerek.

Geriye Doğru Hareketler Montaj Değildi!

Filmi izleyenler bilir. Filmde çokça geriye doğru hareket edilen sahneler vardı. Ve bu sahneler oyuncuların ileri yürüdükleri sahnelerin bir geriye sarımı değillerdi. Oyuncular çoğu sahnelerde gerçekten geriye doğru yürümüşler. Hareketlerini geriye saracak şekilde yapmışlar. Hatta oyunculardan repliklerini tersten okumaları da istenmiştir. Rus aksanlı bir karakteri oynayan Kenneth Branagh için bu hiç de kolay olmasa gerek.

Filmde Hiç Görsel Efekt Bulunmamaktadır

Bildiğiniz üzere Christopher Nolan, filmlerini çekerken görsel efekt kullanmayı sevmeyen bir yönetmen. Gerekmedikçe yeşil ekranın önünde sahneler çekmekten hoşlanmıyor. Evet, görsel efekt teknolojileri her ne kadar filmlerin maliyetini düşürse de görsel efekt kullanmayı sevmeyen bir çok yönetmen bulunmaktadır. Nolan pratik ve geleneksel yöntemlere oldukça fazla güveniyor ve her bir sahnenin gerçek olmasını istiyor. Buna filmin çokça konuşulan uçak satın alma olayını ve The Dark Knight filminde bir tırın gerçekten devrilmesi olaylarını örnek olarak verebiliriz.

Christopher Nolan Çekim Dönemi Boyunca Hiç Bond Filmi İzlememiş!

Christopher Nolan James Bond filmlerinin büyük bir hayranıdır. Ve düzenli olarak Bond filmleri izlermiş. Evet, tekrar tekrar. Ancak Tenet filminin çekimleri boyunca hiç Bond filmi izlememiştir.

Bunun nedeni de Tenet filmini hiçbir filmden veya karakterden ilham almadan yapmak istemesi. Bildiğiniz gibi Tenet filminin hikayesi de iki ajan üzerinde yürüyor. Nolan karakterlerini kendi hayal gücündeki gibi oluşturup, ortaya orijinal karakterler çıkartmak istemiş. Eh, tamamen doğal bir film ortaya çıkarmak istemesi, işine ne kadar bağlı olduğunun en önemli kanıtı.

Nolan Uzun Zaman Sonra Hans Zimmer ve Lee Smith’siz Film Çekti!

Nolan filmlerinin unutulmaz müziklerini hepimiz hatırlarız. Bu müziklerinin neredeyse tamamının yaratıcısı olan Hans Zimmer, Prestige’den tibaren bütün Nolan filmlerinin müziklerini bestelemiştir. Ancak Dune filminde çalışmak istediği için Tenet filmi için yapılan teklifi reddetmek zorunda kalmıştır. Çünkü Dune, Hans Zimmer’ın lise yıllarında okuduğu ve unutamadığı bir eserdir. Onun yerine filmin müziklerini Ludwig Göransson yapmıştır. Bizce oldukça iyi bir iş çıkarmıştır.

Ayrıca The Dark Knight filmlerinin müthiş kurgularını hatırlıyorsunuzdur. Özellikle de The Dark Knight filmi, kurgusu ve atmosferiyle hafızalara kazınan bir filmdir. Bu başarının, daha doğrusu Christopher Nolan filmlerinin başarılı kurgularının arkasındaki isim Lee Smith de Tenet filminde yer alamadı. Lee Smith, Batman Begins filminden beri Christopher Nolan ile çalışıyordu.

Onun yerine filmin kurgu yönetmenliğinin başına Jennifer Lame getirilmiştir. Onun da kötü bir iş çıkarttığı söylenemez.

Gerçeklik Aşığı Nolan!

Nolan’ın filmlerini gerçekçi sahnelerle çekmek istediğini daha önce söylemiştik. Tenet filmi de gerçekten izlenmesi harika olan gerçekçi sahnelere sahipti. Bunlardan biri bir uçağın Freeport’a çarptığı sahneydi. Nolan ve ekibi başta bu sahne için görsel efekt kullanmayı düşünüyordu.

Ancak uçak görsel efektleri filmin bütçesini hayli zorladığı için vazgeçtiler. Sonra minyatür bir uçak kullanılmasına karar verdiler. Ancak bir uçak satın almak, minyatür bir uçak kullanmaktan çok daha ucuzdu. Nolan da öyle yaptı. Bir uçak satın aldı. Ve resmen %100 gerçekçi bir sahne ortaya çıktı.

Kat Karakteri Elizabeth Debicki İçin Yazılmış!

Filmi sarışın başrol karakteri Kat’i hatırlıyorsunuzdur. Nolan bu karakteri Elizabeth Debicki için yazmıştır. Onun Dullar filmindeki performansından çok etkilenmiş, karakteri onu düşünerek yazmıştır. Eğer Elizabeth bu karakteri oynamayı kabul etmeseydi, ortaya bu kadar iyi bir karakter çıkar mıydı?

Tenet İçin Seçmeleri Başka Filmlerin Replikleriyle Yaptılar!

Filmin oyuncu kadrosu için yapılan değerlendirmelerde, oyunculardan başka filmlerden replikler okumaları istendi. Örneğin Volkov rolünü üstlenen Yuri Kolokolnikov, filmin seçmelerinde The Matrix filminden replikler okumuştur. Aynı durum Fiona Dourif için de geçerliydi. Kendisi de HBO’nun Westworld dizisinden replikler okumuştur.

Çünkü bu sahneleri başarıyla ve aynı duyguları vererek okuyanların Tenet filminde de başarılı olacaklarını düşünüyordu Nolan. Bunun sebebi ise Nolan’ın bir The Matrix hayranı olması ve Westworld’ün yazar koltuğunda Jonathan Nolan’ın oturmasıdır.

Film Müthiş Bir Gizlilik İçinde Çekildi!

Tenet filmi kesinlikle hiçbir sahne veya görüntü sızmayacak şekilde çekildi. Oyunculardan sete geldiklerini söylememeleri istendi. Hayranlardan biri bile film hakkında tek bir sahne görüntü elde edemedi. Dublörlere ağır anlaşmalar imzalatıldı.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *