Spam Yapma Lütfen!
10 May 2021
Film

Her Star Wars Hayranının Bilmesi Gereken 10 Bilgi! 

Star Wars, sinemanın veli nimetlerinden bir tanesi. Star Wars için orijinal üçlemesindeki filmleriyle sinema dünyana şekil verdi diyebiliriz. Günümüzdeki halen büyük bir kesimin izlemediği, izleyenlerin ise yıllar içinde tekrar tekrar izlediği bu filmler hakkında 10 bilgiyi sizler için derledim. İşte, her Star Wars hayranın bilmesi gereken 10 bilgi:

Return Of The Jedi’ın Farklı Sonu

Star Wars’un yaratıcısı George Lucas, Darth Vader’ın ölümünün ardından Luke Skywalker’ın Darth Vader’ın kaskını takıp, “Yeni Darth Vader benim.” diyerek karanlık tarafa geçtiği alternatif bir senaryo yazmış. Ancak bu fikirden sonradan vazgeçmiş.

Hayır, Obi-Wan Kenobi Senin Babanı Öldürdü

Yıldız Savaşları: Bölüm 5 - İmparatorun Dönüşü HD Duvar kağıdı ...

George Lucas, Darth Vader’ı canlandıran oyuncudan Luke Skywalker’a “Hayır, senin babanı Obi-Wan Kenobi öldürdü.” demesini istemiştir. Orijinal senaryoda ve filmde yer almayan bu replik, Mark Hamill’in gerçek tepkisini ölçmek için George Lucas tarafından eklenmişti.

İçimde Kötü Bir His Var

star wars princess leia organa 4k ultra hd wallpaper » High ...

Star Wars filmleriyle ikonlaşmış olan “İçimde kötü bir his var.” repliği, serinin bütün filmlerinde herhangi bir karakter tarafından söylenmiştir. Günlük hayatımızda da sık kullandığımız bu replik, birçok sinema ve televizyon yapımına konuk olmuştur.

Vurmasınlar Han Solo’yu

Return Of The Jedi filminin yapımcısı Gary Kurtz, filmin sonunda Han Solo’nun ölmesinde karar kılmıştı. Ancak George Lucas, ana karakterlerden birinin ölümünün oyuncak ve figür satışını ciddi derecede etkileyeceğini söyleyerek Gary Kurtz’ı fikrinden vazgeçirmiştir.

Yoda’nın Ayakları

Jedi ustası Yoda’nın Phantom Menace filminde üç ayak parmağı varken, Return Of The Jedi ve Revenge Of The Sith filmlerinde dört ayak parmağı vardır. Bunun sebebi henüz bilinmese de biz işin içinde Quentin Tarantino’nun olduğundan şüphe duyuyoruz.

George Lucas’tan Star Wars Dilleri

Best 54+ George Lucas Wallpaper on HipWallpaper | Lucas Bros ...

Star Wars’ta birçok gezegen ve ırk bulunuyor. Bu gezegenlerde yaşayan ırkların konuştukları farklı dilleri George Lucas yaratmıştır. George Lucas, bu dilleri yaratmak için eski ve yeni diller üzerinde büyük araştırmalar yapmıştır.

Obi-Wan Kenobi Aslında Ölmeyecekti

Chewbacca’nın aktörü Peter Mayhew’in 2016 yılında paylaştığı tweetlerde Obi-Wan Kenobi’nin ölümü hakkında bilgiler bulunuyordu. A New Hope filmin orijinal senaryosunda Obi-Wan Kenobi, Darth Vader ile girdiği düellodan sağ çıkacaktı. Ancak sonradan bu fikirden vazgeçildi.

Mark Hamill’in Kazancı

Mark Hamill, Luke Skywalker rolünü haftalık bin dolara canlandırıyordu. Ancak işler onun için sonrasında iyi gitti. Sözleşmesinde yer alan maddeye göre Mark Hamill, filmin karının yüzde birinin çeyreğini alacaktı (25/10000). Bu madde Mark Hamill’e bir milyon dolar kazandırdı.

Millennium Falcon’un Tasarımı

Millenium Falcon Wallpapers - Top Free Millenium Falcon ...

Millennium Falcon’un ilk tasarımı bildiğimiz tasarımdan çok farklıydı. Millennium Falcon’nun ilk tasarımı 1970’lerin Space: 1990 dizisinde yer alan uzay aracına çok benzetildiği için sonradan değiştirildi. Ancak George Lucas’ın ilk tasarımı A New Hope filminin sonunda asilerin uzay araçlarından biri olarak görülmüştür.

Darth Vader’ın Yasağı

Star Wars’un en sevilen karakterlerinden biri olan Darth Vader’a hayat veren David Prowse’ın George Lucas’ın isteği üzerine ömür boyu herhangi bir Star Wars etkinliğine katılması yasaklanmıştır. Bunun sebebi George Lucas’ın David Prowse’yi rahatsız edici bulmasıdır.

Listenin sonuna geldik. Bir başka Star Wars yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Güç sizinle olsun!

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *