Spam Yapma Lütfen!
02 Mar 2021
Film

Rosemary’s Baby: Gerilim Sevmeyenlere Bile Kendini Tekrar İzlettirecek! 

Adını yaşayan en iyi yönetmenler arasına yazdıran Polanski’nin bir filmini dahi izlememiş sinemasever yoktur. En önemli ve birçok kişi tarafından en sevilen filmlerinden bir tanesi de Rosemary’s Baby filmidir.

Filmlerini bastırılmış içgüdüler ve korkularla dolduran Polanski neredeyse her filminde izleyiciyi ekrana hapsetmeyi başarabilen sayılı yönetmenlerden. Yaşadığı hazin hayatı filmlerine arka plan yapan yönetmenin ilk büyük filminden bahsetmek istiyorum sizlere bu yazımda.

Konusu:

1968 çıkışlı bu filmde The Great Gatsby’den de tanıdığımız Mia Farrow ana karakter Rosemary’i canlandırmakta. Mia Farrow’a Rosemary’nin eşi (Guy Woodhouse) rolünde John Cassavetes eşlik ediyor. Film bu çiftin yeni bir apartmana taşınmasıyla başlıyor.

Çiftin fazla samimi komşularıyla ilişkileri, çocuk sahibi olma çabaları ve aralarındaki iletişimin zamanla değişimi bu filmi bildiğiniz herhangi bir gerilim filminden ayırıyor. Baş karakter Rosemary bir gece rüyasında tecavüze uğradıktan sonra hamile kalınca filmin seyri değişiyor ve gittikçe garipleşen ancak karakterimizin bir türlü anlamlandıramadığı bir sürü durumla baş başa kalınıyor. İlerleyen dakikalarda Rosemary’nin fazla saf tavırları ve hiçbir şeyden şüphelenmemesi sizi bir yandan sinirle kavuracakken bir yandan gerilimden dişlerinizi sıkarken bulacaksınız kendinizi.

İlginç bir hikaye

Bu film aynı zamanda maalesef Polanski’nin eşi Sharon Tate’in başına gelenlerle de eşleştiriliyor. Charles Manson ve müritleri tarafından hamileyken canice öldürülen Tate’in hikayesini filme benzeten ve bu yüzden filmi lanetli olarak adlandıran çok büyük bir seyirci kitlesi de bulunmakta.

Filmin sinematografisi de en az diğer yanları kadar büyüleyici. Genel olarak bir odada geçen filme açık renk tonları hakim. Karakterimiz Rosemary de oldukça soluk teniyle renklerin arasına karışıyor. Ünlü yönetmenin yeteneğini bu filmin birçok detayında görebilmek mümkün.

Watch Rosemary's Baby | Prime Video

Gerek bazı dekorlar olsun gerek bazı küçük çekimler olsun sizi büyüleyeceğine şüphe yok. Hem muhteşem oyuncu kadrosu hem büyüleyici sinematografisi hem de ilgi çekici konusu ile bu filmdeki bütün ögeler birbirini tamamlıyor. Gerilim sevmeyenlerin bile 2.5 saat boyu oturup soluksuz izleyeceği Rosemary’s Baby, mutlaka her kült filmseverin izlemesi gereken bir film.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Önceki YouTube videomuza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *