Spam Yapma Lütfen!
28 Eki 2020
Film

Tüyler Ürpertici Bir Psikoloji-Gerilim Filmi: Nocturnal Animals! 

8.6
Score

Pros

  • Türünde yer alan filmlere benzemiyor. Bu da filmi ilgi çekici kılıyor.
  • Yer yer duygusal bağ oluşmakta.
  • Yönetmenlik oldukça iyi.

Cons

  • Film içerisinde fazlasıyla rahatsız edici derecede şiddet içermekte.
Oyunculuklar
8.9
Senaryo
8.4
Yönetmenlik
8.9
Sinematografi
8.5

Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Amy Adams ve Michael Shannon’ın gibi usta isimlerin olduğu Nocturnal Animals, 9 Aralık 2016 tarihinde vizyona girdi. Yapımcı, senarist ve yönetmen koltuğunda ise ünlü moda tasarımcısı Tom Ford oturuyor.

İlk filmi olan A Single Man ile övgüleri toplayan Tom Ford, Neo-noir ve psikolojik gerilim türündeki Austin Wright’ın “Tony and Suzan” adlı kitabından uyarlanan bu filmiyle de övgülerin hedefi oluyor. 74. Altın Küre Ödüllerinde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü” (Aaron Taylor Jackson) ve Venedik Uluslararası Film Festivalinde “Büyük Jüri Ödülü” kazanan film, eleştirmenlerden de olumlu yorumlar aldı. Film, IMDb’den ise 7,5 gibi bir puan aldı.

Gerçek Hayat

Sanat galerisi sahibi olan Susan Marrow’a bir gün eski eşinden bir kitap ve davetiye gelir. Eski eşi ona “Nocturnal Animal” diye hitap ettiğinden ve kitabın isminin de “Nocturnal Animals” olduğundan dolayı Susan kitabın kendisi için yazıldığını zanneder. Susan, şimdiki eşiyle arasının iyi olmaması, hayatının berbat durumda olması ve kitabın içeriğinin karanlık ve duygusal olması nedeniyle tükenmeye başlar.

Kitap

Tony Hastings’in kızı ve eşiyle Batı Teksas’a doğru yola çıkar. Yolda giderlerken saat geç olur ve arkalarından yanaşan bir araba onları huzursuz eder. Arabada üç serseri vardır. Tony’ye durmasını söylerler fakat Tony durmayınca arabaya çarparak yol dışına sürüklerler. Tony’nin kızını ve eşini alırlar ama Tony buna engel olamaz. Daha sonra bir şekilde kurtulan Tony, kızını ve eşini yerel bir dedektif olan Bobby Andes ile aramaya başlar.

Konusu Hakkında

Kitap Susan’ın düşündüğü gibi gerçekten de ona yazılmış. Çünkü Suzan ve Edward’ın gerçek hayatta yaşadığı şeyler Edward’ın kitabında sembolleştirilmiş. Suzan’ın Edward’a yaptığı şeyleri kitapta da Ray adlı karakter Tony’ye yapıyor.

Yani Edward, Suzan ile olan hayatını kitabına, farklı karakterler ve farklı mekanlarla mükemmel bir biçimde işlemiş. İzledikçe anlıyorsunuz ki Suzan aslında kitaptaki Ray, Edward ise kitaptaki Tony.

Eleştiri

Oyunculukları ve yönetmenliği harika bir film olmuş. Bazı filmlerde oyuncunun oynadığını hissedersiniz ama Nocturnal Animals’ta sanki gerçekmiş gibi geliyor. Gerçek hayat ve kitap arasında kurulan bağ da çok zekice ve çarpıcı olmuş. IMDb’den standartlara göre düşük bir puan almamış fakat bana kalırsa filmin kalitesine göre düşük bir puan. Nedeni insanların filmdeki kitap ve gerçeklik arasındaki bağı anlamamış olmaları ya da ağır şiddet içermesi olabilir.

Kısacası Psikoloji-Gerilim türündeki bu filmi günün daha karanlık vakitlerinde izlemenizi tavsiye ederiz.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *