Spam Yapma Lütfen!
02 Mar 2021
Film

Matrix Rehberi: Seri İçin Yeni Bir Başlangıç! 

Sevilen ve birçok kişi tarafından bilinen film serilerinden bir tanesi olan Matrix geri dönüyor. 4. filmi ile biz hayranların beğenisine sunulmaya hazırlanan Matrix 4 filmi, şüphesiz hepimizin beklediği filmlerden bir tanesi.

İlk olarak 1999 yılında, Matrix adıyla perdeye gelen filmde, Neo ya da Thomas A. Anderson, Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği Matrix ve üçlemenin devam filmlerinde de yer alan, Keanu Reeves’in canlandırdığı ana karakter üzerinden hikaye şekilleniyor.

Thomas A. Anderson bir şirkette maaş karşılığı bir çalışan, diğer taraftan ise hacker olarak çeşitli programlar üretmektedir. Ve başında Morpheus’un olduğu yasa dışı bir hacker gurubu dikkatini çekmektedir. Fakat bilmediği bir şey daha vardır, o da aynı şekilde Morpheus’un dikkatini çekmektedir. Çok geçmeden Morpheus ve ekibi ona ulaşır. Bundan sonrası Thomas A Anderson’un seçimi ile değişecektir.

Mavi hap mı? Kırmızı hap mı?

Anderson mavi hapı seçer ise yatağında uyanacak normal hayatına devam edecektir. Fakat kırmızı hapı seçer ise harikalar diyarında kalıp gerçeğe uyanacaktır. Anderson kırmızı hap’ı seçer ve gerçeğe uyanır.

Gerçek Dünya

Neo gördükleri karşısında şaşkına döner. Uzun yıllar önce makinelerin yapay zekalarının insan oğluna karşı çıkacak kadar güçlendiğini ve savaşa girdiğini, insanların makineleri durdurmak için yoğun nükleer silahlar kullanması sonucu gökyüzünün kara bulutlarla kaplandığını ve savaşın makinelere karşı kaybedildiğini öğrenir.

Artık makineler insanları tıpkı bir pil gibi kullanmakta ve insan tarlalarında onları yapay olarak yetiştirmektedir. İnsanlar beyinlerine doğrudan bağlanılarak, kurgulanmış bir hayatı yaşamakta ve kimyasal bir küvet içinde olmalarına rağmen yaşıyormuşçasına hissetmektedirler. Bu kurgusal hayat gösteren programın adı Matrix’tir. 

Matrix Evreni

Matrix programının tasarımcısı Architect ilk sürümlerde insan için tamamen kusursuz bir dünya kurar. Bu mükemmel dünyaya inanmayan insanlar simülasyondan uyanmaya kalkışır. Tam tersi bir dünyada ise insanlar simülasyonun içinde ölmektedir.

Mimar güncelleştirmeler sonunda en son 19. yüzyıl dünyasını inşa eder ve insan psikolojisini araştırmak üzere programa Kahin (The Oracle) karakterini dahil eder. Yıllar içinde anormal insanların yeniden uyanmayı denemesi ve bunların birleşerek sistemi çökertmesi riskine karşılık kahin programa “Seçilmiş Kişi” The One senaryosunu entegre eder. Programa göre seçilmiş, Matrix’te üstün güçlere sahip olacak, ve insanları Matrix’ten kurtaracaktır.

Gerçek Dünya: Zion

Matrix’ten uyanmayı başarıp gerçek dünya’ya gelirler. Zion adı verdikleri yeraltı şehrini kurarlar insanlığı orada devam ettirirler. Hovercraft benzeri uçan gemileriyle yeryüzüne yaklaşarak korsan sinyallerle Matrix’e geçici olarak giderler. Zion İnsanları hayatlarını, olası savaşı durdurabilmesi ümidi ile  seçilmiş kişiyi Matrix’te arayarak geçirirler. Zionlular Matrix’te seçilmiş kişiyi ararken bir taraftan ise ajanlardan kaçmak zorundadırlar. 

Neo: Seçilmiş Kişi

Neo iki dünya arasındaki farkı anlamaya başalar. Morpheus ise Neo’nun seçilmiş kişi olduğuna olan inancını kanıtlamak ve Neo’nu eğitmeye başlar Neo’a insaların her özelliği vücutlarındaki delikler yoluyla yüklenebilir olduğunu gösterdi. Çeşitli simülasyonlar ile eğitim alan neo başına gelenlere bir türlü anlam veremiyordu. Son eğitimi ise kahin ile görüşmek, geleceğini öğrenmekti. Neo , Morpheus ve ekibi ile Matrix’e giderek kahin ile görüşecekti, daha önce yaşadığı evren bu kez gözüne sahte gelmeye başlamıştı.

Kahin ile görüşen Neo gelecekte tekrar bir seçim ile karşı karşıya geleceğini ve bu seçimin sonucunda ise Morpheus ya ölecekti yada yaşayacaktı. Buna bir anlam veremeyen Neo’a bu gelecek çokta uzak değildi. Zion’da seçilmiş kişiyi öğrenmek için ajanlar ile anlaşma yapan bir casus vardı, ve bu casus çokta uzakta değildi. Morpheus’un ekibinde yer alan Cypher’dan başkası değildi. Neo Morpheus ve ekibi ile geri dönerken Cypher çoktan ajanlara sinyal göndermişti. Neo’un yaşadığı dejavu Matrix’de dalgalanma olduğu anlamına gelmekteydi ve Morpheus ekibi ile Zion’a dönmeye çalışırken yakalanması, Neo’a kendi gücünün farkına varmasındaki etkendi.

Matrix

Trinity ile birlikte, Morpheus’u kurtaran Neo gücünü kontrol etmeye başlar. Bir aksilik oluşur ve Neo uyanamayıp Matrix’de kalır çıkmasına engel olan Ajan Smith ile savaşmak zorundadır. Matrix evreninin gerçekte nasıl olduğunu o kusursuz programı görür. Matrix’in simülasyondan ibaret olduğunun farkına varır. Neo, Smith ile savaşırken onun bedenine sızar ve Smith’in yok olduğuna inanırlar.

Smith ve kopyaları

Neo, Smith’in bedenine girdiğinde onunla birleşip onu parçaladığını düşünürken aslında ona bir parçasını verdiğini aklına bile getirmemiştir. Smith bunu dezavantaja çevirip bir ordu kurar. Neo’un tüm gücüne  sahip olmak için yola koyulur. 

Savaş Başlar!

Zion makineler tarafından tehdit altındadır. Tüm şehir makineler ile savaşa hazırlanırken, Morpheus ve ekibi kahini bulmak için Matrix’e giderler. Neo kahin ile görüşür geri dönerler fakat kahini biri daha ziyarete gider, o kişi Ajan Smith’den başkası değildir. Smith kahinin bedenine girer son döngüde seçilmiş kişiye yüklediği gücün aynısını Smith adlı bir ajana da yükleyerek onları kendi haline bırakmıştır.

Virüs gibi kendini kopyalayan Smith tüm Matrix’i ele geçirir ve donanımsal olarak Matrix’i kontrol eden makinelere de bulaşmaya başlar. Virüs tehdidi altında olan makineleri kurtarabilecek tek kişi ise o dönemdeki seçilmiş kişi olan Neo’dur.  Ve makineler çoktan Zion’a ulaşmış iskeleyi ele geçirmişlerdir. Zion halkı son savunma için ellerindeki son mühimmatlar ile makineler ile savaşmak için siper alırlar. 

Barış

Makine şehrine giderek anlaşma yapan Neo, Matrix’e yeniden giderek, Smith ile ile karşılaşacak ve ona entegre edilmiş kodun kendisi ile aynı olduğunu fark edip virüsün kendisine de bulaşmasına izin vererek kendini ve onu tamamen yok ederek makineler ile insanlık arasındaki savaş, anlaşma gereği son bulur.

Neo, Matrix 4 ile geri dönüyor!

Son olarak iki devam filmi ile ilk olarak:

  • 16 Mayıs 2003 tarihinde Matrix Reloaded 
  • 5 Kasım 2003 tarihinde ise Matrix Revolutions

Olarak yayınlandı. Efsane olan film serisine “MATRIX” filminin dördüncü devam halkası olan filmin yönetmen koltuğuna yeniden Lana Wachowski oturuyor. Neo karakterini bir kez daha Keanu Reeves’in canlandırdığı filmin kadrosunda, “Trinity” Carrie-Anne Moss, “Morpheus” Yahya Abdul-Mateen II, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris, “Niobe” Jada Pinkett Smith gibi isimler yer alıyor.

Geçmişe Dönüş Yok

Keanu Reeves, Matrix 4 ile ilgili BBC’nin The One Show programında yaptığı açıklamada;

“Çekimler Berlin’de gerçekleştirildi. Son filmdeki ölüm sahnesi Neo için korkunç bir finaldi. Fakat Lana Wachowski diye harika bir yönetmenimiz var ve o bir aşk hikayesi, ilham veren bir senaryo yazdı. Bu bambaşka bir versiyon, bir uyanma çağrısı. Ve aksiyonu harika, her şey açığa çıkacak. Geçmişe gitmek yok.”

Keanu Reeves

Reeves bu şekilde sözlerini noktaladı. Şu sıralar çekimlerin tamamlandığı ve 200 kişilik dev ekibin bunu bir parti ile kutladıkları çeşitli haber kaynaklarında yayınlanarak yer aldı.

Bize ise Matrix 4 filmini 22 Aralık 2021’e kadar beklemek kaldı.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *