Spam Yapma Lütfen!
02 Mar 2021
Film

Marvel Sinematik Evreni Filmleri Kronolojik İzleme Sırası 

Merhaba! Marvel Sinematik Evreni filmleri hakkında birçok inceleme yazımız var. Fakat filmleri geçtikleri döneme göre sırayla izlemeyince kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Biz de bu filmleri kronolojik olarak hangi sırayla izleyebileceğinizi listelemek istedik. Yazımızda filmlerin doğru sıralamasını, geçtikleri zamanı ve konularını bulabilirsiniz.

1. Captain America: The First Avenger

The First Avenger filmi geçtiği zaman olarak Marvel filmlerinin ilk filmidir. Film II. Dünya Savaşı yıllarında geçmekte. Steve Rogers’ın zayıf bir gençten Amerika’nın en büyük askerine dönüşmesini anlatıyor.

Birçok Marvel hayranı tarafından sevilen film gişede 370,6 milyon USD gibi bir başarıya sahip oldu. Bunlar dışında ise evrene oldukça büyük katkısı olacak Captain America karakterini ilk kez burada görüyoruz.

2. Captain Marvel

1995 yılında geçen Captain Marvel, Carol Danvers’ın Marvel evreninin güçlü kahramanlardan biri haline gelmesini konu alıyor. Marvel filmleri arasından oldukça farklı bir yere sahip olan Captain Marvel gişede 1,128 milyar USD gibi bir başarı elde etmişti.

Birçok hayran ise filmi hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

3. Iron Man

Iron Man ile ilk tanıştığımız bu film 2010 yılında geçiyor. Film dahi, milyoner, playboy ve hayırsever Tony Stark’ın Iron Man’e dönüşmesinin hikayesini anlatıyor.

Birçok hayranın favori karakteri olan ve Marvel Sinematik Evreni içerisinde ilk olan Iron Man gişede 585,3 milyon USD gibi bir başarı elde etmişti.

4. Iron Man 2

2011 yılında geçen ikinci filmde, Ivan Vanko isimli adamın Tony Stark’dan intikam alma mücadelesini izliyoruz. Tony Stark’ın devam eden hikayesi bu filmle birlikte hem evreni genişletiyor hem de bizlere keyifli bir aksiyon sunuyor. Birçok hayran tarafından pek sevilen bir film olamayan Iron Man 2 gişede 623,9 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

5. The Incredible Hulk

Süper kahramanlarımız sinematik evrene teker teker girmeye devam ederken sırada yeşil devimiz Hulk var. Film 2011 yılında geçiyor. Sonrasında aktörü değişen Hulk karakterine odaklanan bu film evrenden pek uzak ilerlemekte.

Film gişede 264,8 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

6. Thor

Avengers’tan 6 ay önceki zamanda şimşek tanrısı Thor’u sinematik evrende de tanımış oluyoruz. Yine evrende önemli bir yere sahip olacak Thor karakterini gördüğümüz bu film gişede 264,8 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

7. The Avengers

Dünya’yı yok etmeye çalışan başka bir boyuttan olan yaratıklara karşı 6 süper kahramanın aksiyon dolu mücadelesini izliyoruz. Film 2012 yılında geçiyor. Birçok hayran için hayal niteliğinde olan bu film, herkesin takdirini toplamayı başarmıştı.

Ayrıca da gişede 1,519 milyar USD gibi inanılmaz bir başarı elde ederek evrenin en başarılı filmleri arasında yer aldı.

8. Iron Man 3

Avengers’tan 6 ay sonraki zamanda geçiyor. Iron Man’in Avengers’tan sonraki psikolojik sorunlarını ve yaşanan bir terör saldırısını izliyoruz. Iron Man üçlemesine veda ettiğimiz bu film, birçok kişi tarafından fazlasıyla sevilmekte.

Iron Man 3 gişede, 1,215 milyar USD gibi bir başarı elde etmişti.

9. Thor: Dark World

Avengers sonrası, Ultron öncesi bir zamanda geçiyor. Karanlık bir evrenden gelen kara elflerin Asgard ile savaşlarını konu alıyor. Birçok kişi tarafından evrenin en kötü filmi olarak adlandırılan bu yapım gişede, 644,8 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

10. Captain America: Winter Soldier

Avengers sonrası, Ultron öncesi geçen filmde seri katil olan Winter Soldier ve Captain America’nın heyecan dolu yüzleşmesini izliyoruz. Evrenin en iyi filmlerinden bir tanesi olarak adlandırılan bu film ise gişede 714,4 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

11. Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy, 2014 yılında geçiyor ve evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir grup suçlunun hikayesini anlatıyor. Oldukça farklı olarak ilerleyen bu film, eğlenceli yapısıyla hayranları etkilemeyi başardı.

Gişede ise 772,8 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

12. Guardians of the Galaxy Vol. 2

İlk filmden birkaç ay sonrasını anlatıyor. Film Galaksinin koruyucuları, ekibinin üyesi Star Lord’un gerçek babası ile yaşadıkları sorunları ve ona engel olmaya çalışmalarını ele alıyor.

Yine aynı çizgide ilerleyen bu film, 863,8 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

13. Avengers: Age of Ultron

Bir programı gerçekleştirirken işlerin ters gitmesi sonucu bir yapay zeka olan Ultron’un eline hain planlarını gerçekleştirme fırsatı geçer. Film 2015 yılında geçiyor. Pek sevilmese de gişede 1,403 milyar USD gibi bir başarı elde eden Age of Ultron, evrene birçok farklı şey katmakta.

14. Ant-Man

Marvel’ın sevilen süper kahramanlarından biri de Ant Man. Boyunu küçülterek gücünü arttırma gibi inanılmaz bir güce sahip olan uzman hırsız Scott Lang’in hikayesini anlatan film 2015 yılında geçiyor.

Yine farklı bir karakterle tanıştığımız bu film, 519,3 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

15. Captain America: Civil War

Ultron sonrası, Infinity War öncesi. Civil War, evrende oldukça farklı bir yere sahip. Tüm hayranları tam anlamıyla ikiye bölen bu yapım, 1,153 milyar USD gibi bir başarı elde etti. Aynı zamanda da evrene birçok farklı şey de kattı.

16. Spider-Man: Homecoming

Süper yeteneklerini sıradan bir lise öğrencisi bedeninde hazmetmeye çalışan Peter Parker, aynı zamanda Vulture isimli kötüyü durdurmaya çalışır. Film Civil War sonrası, Infinity War öncesinde geçmekte. Hayranlar için yine hayal olan bu yapım gişede 880,2 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

17. Doctor Strange

Film 2016 yılında geçer; zengin olduğu kadar da egoist olan ve dünyanın en önemli beyin cerrahlarından biri olan Stephen Strange’in yaşadığı bir trafik kazası sonrası hayatını anlatır. Yine evrende oldukça önemli bir yere sahip olan Doctor Strange gişede 677,7 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

18. Black Panther

Wakanda’nın genç kralı Black Panther’in ihanete uğraması, halkını koruma ve düşmanları yenme çabasını anlatan film 2017 yılında geçiyor. Yine evrende oldukça farklı bir yere sahip olan Black Panther gişede 1,344 milyar USD gibi bir başarı elde etti.

19. Thor: Ragnarok

Thor, Asgard’ın Ragnarok kıyametini yaşadığı bu filmde diğer tanrılarla da savaşmak zorunda kalmıştır. Ultron sonrası, Infinity War öncesi bir dönemde geçmekte. Avengers Infinity War’ın adeta anahtarı olan bu film, birçok kişi tarafından sevilmese de gişede 854 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

20. Avengers: Infinity War

2017 yılında geçiyor. Tüm evren içerisinde şüphesiz en çok beklenen filmler arasında yer alan bu yapım, konuya uzaktan yakından ilgisi olanlar için de oldukça merak konusu oldu. Evrende gördüğümüz tüm karakterleri bir amaç için birleştirmeye çalışan film, aynı zamanda da çizgi romanlarda büyük ilgi kaynağı olan Thanos karakterini de bizimle tanıştırdı.

2,048 milyar USD gibi bir başarı elde ederek Marvel filmleri arasında en büyük başarı sağlayan filmler arasında oldu.

21. Ant-Man and The Wasp

Hem iyi bir baba hem de süper kahraman olan Scott Lang’ın geçmişindeki sırları çözmek için Wasp ile anlaşmasını konu ediyor. Net tarihi belirsiz fakat olması gereken yer burası. Avengers Endgame’in anahtarı niteliğinde olan bu film, 622,7 milyon USD gibi bir başarı elde etti.

22. Avengers: Endgame

2017 yılında başlıyor, 2022’de bitiyor. Infinity War’ın devamı niteliğinde olan film, yine birçok kişi tarafından fazlasıyla beklenen filmler arasında yer aldı. Oldukça yüksek bir bütçeye sahip olan film gişede, 2,798 milyar USD gibi bir başarı elde etti. Aynı zamanda da dünya üzerinde en çok hasılat yapan film unvanına sahip oldu.

23. Spider-Man: Far From Home

Endgame’de yaşananlar sonrası tekrardan ayaklarının üzerinde durmaya çalışan Peter’ın, okul arkadaşlarıyla gittiği gezi sırasında Nick Fury’nin ona gizemli bir görev vermesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Film Endgame sonrasında geçiyor. Oldukça da sevilen Spider-Man Far From Home evrende oldukça önemli şeylerin anahtarını açmış gibi gözüküyor. Film gişede 1,132 milyar USD gibi bir başarı elde etti.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *