Spam Yapma Lütfen!
13 Nis 2021
Film

Malcolm & Marie İnceleme: Karantinada Film Yapılmamalıymış.. 

5.0
Score

Pros

  • Günümüz ilişkilerine pozitif şekilde ışık tutmakta.
  • Müzikler oldukça güzel.

Cons

  • Konusuna göre oldukça uzun bir süreye sahip.
  • Bazı zamanlar diyaloglar gereğinden fazla uzayabiliyor.
Yönetmenlik
6
Sinematografi
5
Senaryo
5
Oyunculuklar
7

Bugün Netflix’in yeni bağımsız filmi Malcolm & Marie, platformdaki yerini aldı. Filmi sizler için izleyip, spoilersız olarak inceledik.

Geçtiğimiz senenin Şubat ayından itibaren hem ülkecek hem de dünyaca evde karantinaya girmiştik. Dışarıda dolaşan koronavirüs belasından korunmaya çalışıyor ve ihtiyaç harici dışarıya çıkmıyorduk. İşte bu karantina dönemi herkesi farklı farklı etkiledi. Kimisi dizi ve film izleyip oyun oynarken, kimisi işine odaklandı.

Malcolm & Marie nasıl olmuş?

En çok işine odaklanan kişiler ise şüphesiz yazarlardır. Yazmak için halihazırda sessiz ve odaklanılabilir bir ortama ihtiyaç duyan yazarlar için karantina paha biçilmez bir fırsattı. Bu fırsatı en iyi değerlendirenlerden biri de birçok filmde yazarlık ve yardımcı yazarlık yapan, deneyimli senarist Sam Levinson oldu. Karantina döneminde Zendaya ve John David Washington’ın başrollerini paylaştığı Malcolm & Marie filmini yazdı.

Tek mekanda geçen film, birbirlerinin kötü noktalarını ve uygunsuz hareketlerini akıllarında mıh gibi tutan bir çiftin ufak bir tartışmadan çığ gibi büyüyen kavgalarına odaklanıyor. Yönetmen olan ve sinema sektöründe çok yönlü çalışmış olan Malcolm, sonunda ilk uzun metraj filmini çekmiştir. Filmi çekmesi uzun bir zaman almıştır ve yorucu bir ön hazırlığa sahiptir. İşte filmimiz, çiftimizin bu filmin galasından dönmesiyle başlıyor. Filmin beğenilmesinin heyecanını yaşayan Malcolm, sevgilisi eski oyuncu Marie’nin somurtkanlıklarıyla karşılıyor.

Bunun sebebini de çok geçmeden anlıyoruz. Eski bir uyuşturucu bağımlısı olan Marie, Malcolm’ın filmini yazarken kendisinden etkilendiğini düşünmektedir. Çünkü film uyuşturucu bağımlılığından kurtulmaya çalışan bir kızı anlatıyor. Evet, Marie için bu bir sorun değil, sevgilisine ilham kaynağı olduğu için bir onurken, Malcolm’ın filmi sunarken filmde çalışan insanlara, ailesine ve en gereksiz insanlara bile teşekkür etmişken, Marie’ye teşekkür etmemesi ile işler değişmiştir. Ve koca ev, bu küçük sorundan çıkan tartışmalarla yankılanıyor.

Marie oldukça haklıyken Malcolm yaptığı hatayı kabul ediyor etmesine ama tartışmada üste çıkabilmek için oldukça acımasızca davranıyor. Haklı olan sevgilisinin üstüne çıkmaya, konuyu hızla kapatmaya çalışırken, Marie’nin de acımasızlaşmasına sebep oluyor. Ve burada alınması gereken taraf Marie iken, kendisi alıngan bir tavır takınıyor.

Öncelikle filmi izleyen her çift, filmde kendi tartışmalarından izler bulabilir. Çünkü film çift kavgalarını iyi gözlemliyor ve bunu başarılı yansıtıyor. Ancak buradaki önemli soru bu tartışmaların iyi yansıtılması değil, bu tartışmanın ne kadar izlenebilir olduğu…

Film soluksuz bir şekilde tartışmalar ve konuşmalarla geçiyor. Dikkatli bir şekilde anlaşılması ve izlenmesi gereken bir diyalog tabanlı film oluyor. Çünkü öyle. Ancak tartışması oldukça yetersiz çünkü herkesin evinde böyle tartışmalar yaşanıyor. Tamam, konusu bu kadar elit tabanlı ve edebi değil ancak buna benzer küçük tartışmalar ve büyüyen kavgalar yaşanıyor. Yani film, ezbere bildiğimiz bu tartışmaları bize ayna tutacak biçimde yansıtıyor.

Beklentiler yüksekti

Ancak 106 dakikalık süresi çok fazla. Diyalog tabanlı bir film yaparken izleyici ayık tutmak çok önemlidir. Çünkü diyaloglar insanı sıkmamalıdır Ancak Malcolm ve Marie sık sık tekrara düşüyor ve birçok kelime ve cümle tekrarlanıyor. Üstüne bir de bu film tek mekanda geçiyor ve görüntü yönetmenliği bunun için yeterli değil.

Kısaca film sizin uçsuz bucaksız çift tartışmalarından nasıl kurtulabileceğinize dair bir rehberlik yapabilir ancak bu kadar. İzlerseniz iyi ve başarılı oyunculukları görürseniz ama izlemezseniz, pek bir şey kaybetmezseniz.

İnceleme yazımızın sonuna geldik, Geekyüzbir takipçileri! Bir sonraki yazımıza kadar bir önceki yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *