Spam Yapma Lütfen!
12 May 2021
Film

Hillbilly Elegy: İzleyelim Mi, Geçelim Mi? 

7.5
Score

Oyunculuklar
8.5
Senaryo
6
Yönetmenlik
8
Sinematografi
8

J. D. Vance’in çok satan anı kitabından uyarlanan ‘Hillbilly Elegy’ geçtiğimiz günlerde Netflix’te yayınlandı. Filmin yönetmen koltuğunda Rush, Cindirella Man, A Beutiful Mind gibi unutulmaz filmlerden tanıdığımız Ron Howard oturuyor.

Oyuncuları arasında çok severek izlediğimiz Amy Adams ve Glenn Close ile birlikte Gabriel Basso, Owen Asztalos ve Freida Pinto bulunuyor.

İzleyelim mi, geçelim mi?

Filmde Yale’de okuyan parlak bir hukuk öğrencisi olan J.D’nin hayat hikayesini izliyoruz. J.D.’nin, annesi Bev’in (Amy Adams) ve de büyükannesinin (Glenn Close) üç kuşaktır yaşadığı aile dramları, fakirlik, alt tabakanın sorunları ve madde bağımlılığı gibi konular işleniyor.

Ohio’da büyüyen J.D. çocukluğundan beri aile içi sorunlara tanık oluyor ve annesinin verdiği yanlış kararlar ve madde bağımlılığı yüzünden zor bir gençlik dönemi geçiriyor. Bütün bunlar yaşanırken büyükanne ‘Mamaw’ aileyi toparlamaya çalışıyor ve J.D.’nin hayatına yön vermesi için ona yardım ediyor.

Şimdi gelelim filmin iyi ve daha az iyi yanlarına. En başarılı bulduğum yanının oyunculuklar olduğunu söyleyebilirim, Amy Adams her zaman olduğu gibi bu filmde de çok başarılı. Glenn Close’dan ise bahsetmeye bile gerek yok, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ına aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak benim en çok severek izlediğim genç J.D.’yi oynayan Owen Asztalos oldu, rolünün hakkını vermiş ve yıldızların arasında kendini göstermeyi başarmış.

Filmin konusunun da Türk izleyicisine hitap ettiğini düşünüyorum; gerçek bir hikayeye dayanması, dezavantajlı bir aileden gelen bir gencin başarılarını izlemek, her ailede olan tatsızlıkları görmek sanki bizden izler taşıyor gibiydi.

Öykünün sürekli flashback/forward şeklinde ilerlemesi de böylesine ağır bir filmde akıcılığı sağlamış diye düşünüyorum.

Diğer yandan, başarılı denebilecek bir film olmasına rağmen, yayınlandığı günden beri yabancı basında oldukça ağır eleştiri oklarına maruz kalıyor. Bunun en temel nedeni kitabın yazarı ve esas kahramanımız olan J.D. Vance’in hem kitapta hem de röportajlarında Donald Trump destekçisi olduğunu açıkça belirtmesi. Ancak filmde bu tip politik görüşlere yer verilmemiş ve sadece hikayeye odaklanılmış.

“Fakir gencin başarı öyküsü”nü konu ediyor oluşu da bir klişe olarak değerlendiriliyor ve ne oyuncuların ne de yönetmenin ne de müzikleri yapan Hans Zimmer’in filmi bu sıkıcılıktan kurtaramadığı iddia ediliyor. Eğer siz de “Bu akşam ne izlesek?” sorusuna cevap arıyorsanız ve o filmi bulmak zaman alıyorsa, hiç düşünmeden Hillbilly Elegy filmine başlayın. Belki hayatınızda unutamadığınız bir film olmayabilir ama pişman da olmazsınız.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *