Spam Yapma Lütfen!
12 May 2021
Film

Harry Potter Rehberi | En Güçlü Büyülerimiz, Sözlerimizdir! 

Sevgili Geek 101 ailesi uzun zamandır yazılarımla sizlerle birlikte olamamıştım, bu uzun boşluğu yediden yetmişe küçükten büyüğe herkesin sevdiği, ilgiyle izlediği, izlerken içinde kaybolduğu bir seriyi anlatarak doldurmaya çalışacağım. Sizleri Harry Potter evreninde sihirli bir yolculuğa çıkaracağım, hadi başlayalım!

Filmin Serisinin Konusu:

Filmimizin baş kahramanı Harry Potter annesi ve babasını oldukça trajik bir trafik kazasında kaybettiğini sanarak kendisini hiç sevmeyen, varlığından hep büyük utanç ve mutsuzluk duyan teyzesi Petunia, eniştesi Vernon ve kuzeni Dudley ile on yıl boyunca yaşamak zorunda kalır. Teyzesinin ona sunduğu sözde konforlu yaşam ise daracık bir süpürge dolabı ile sınırlıdır. Harry, on yaşına geldiğinde kendisinde bazı tuhaflıkların olduğunu sezer.

Her zaman sıradan ve oldukça vasat bir çocuk olduğuna inandırılan Harry gitgide sıradan biri olmaktan oldukça uzak olduğunu fark eder. Tam onuncu doğum gününde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okuluna kabul edildiine dair bir mektup alır. Muggle olan yani (büyü dışı) olan teyzesi Petunia ve eniştesi bu mektupları almaması, görmemesi için her şeyi yapar. Lakin olacakları engelleyemez. Harry Hogwarts’a giderek okula başlar ve ailesi hakkındaki tüm gerçekleri öğrenir. Annesi ve babası büyücüler dünyasının en tanınmış isimlerindendir ve yüzyılın en karanlık büyücüsü Voldemort tarafından oldukça trajik bir şekilde öldürülmüşlerdir.

Harry Potter, Cadılar ve Büyücüler dünyasının içinde Lord Voldemort’un öldüremediği “sağ kalan çocuk” olarak tanınır ve ona oldukça fazla bir hayranlık duyulur. Lakin karanlık tarafı sevenler de vardır ve onlar Harry’i asla sevmemektedir. Sağ kalan çocuk derhal yok edilmelidir!

Harry, Hogwarts’ta Hermione Granger ve Ron Weasley ile çok yakın dostluklar kurar. Harry’nin geçmişinden gelen sırları, yükleri her daim yoluna çıksa da bu iki arkadaşı ona her daim destek olacaklardır. Birlikte başa çıkacakları her zorluk dostluklarını daha da pekiştirirken büyücüler ve cadılar dünyasının kaderinin de Harry’nin ellerinde olduğunu anlamaya başlarlar. Harry sağ kalan çocuk olarak karanlık tarafla sınavını verirken dostları da bu sınavın kaderini değiştirecekler isimler olacaktır!

Kalemi Sihirli, Evreni Kusursuz Kadın: J.K Rowling!

Bu küçücük çocuğun büyük ve farklı dünyasını bizlere kazandıran J.K Rowling, asıl adıyla Joanne Kathleen Rowling, daha küçücük yaştayken böyle büyük bir evren yaratacağının izlerini gösteren bir çocuktu. İlk öyküsünü altı yaşında kız kardeşi için yazan Rowling, yazdıklarından her daim utandığını kardeşi dışında kimseyle bu sırrını paylaşmadığını belirtiyor.

Hani deriz ya “Küçükken hayatımızda iz bırakan her şey bugünümüzün ve yarınımızın şeklini belirliyor.” diye Rowling için de durum adeta böyle oluyor. Çok fazla okumaktan çok fazla düşünmekten asla pes etmeyen Rowling, özellikle mitolojiye ve astrolojiye büyük merak sarıyor, bu merakın getirisini ise Harry Potter serisinde karşımıza çıkan karakterlerde ve Hogwarts’ta okutulan derslerde sıklıkla bize gösteriyor. Hogwarts’a açılan istasyon olarak bilinen King’s Cross istasyonu Rowling’in anne ve babasının tanıştıkları yeri temsil ediyor.

Görkemli, Gizemli, İlgi Çekici: Hogwarts!

Gelelim herkesin gitmek için can attığı Hogwarts’a. Hogwarts ise Rowling’in büyük ilgi ve saygı duyduğu Kraliyet Sarayı Buchingam’dan esintiler taşımakla birlikte yine yazarın en sevdiği sanat akımlarından olan Barok sanatı mimarisinin bir temsilini oluşturuyor. Peki tam olarak nedir bu Hogwarts? dediğinizi duyar gibiyim. Hogwarts, Rowling’in yarattığı Cadılık ve Büyücülük eğitimi veren kurgusal bir okul. Sihir dünyasının en prestijli ve en üstün okulu olan Hogwarts İskoçya’da bulunuyor.

Okulun içindeki binalar ise okulu kuran dört asil büyücünün soy adını taşıyor. Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff , Salazar Slytherin ve Rawena Ravenclow. Okulda eğitim 1 Eylül’de başlıyor ve tam olarak yedi yıl sürüyor. Hogwarts bizim bildiğimiz sıradan okullar gibi değil. Bu yüzden de herkesin gezmek, görmek, bulunmak istediği bir yer hele okulda gösterilen öyle dersler var ki izleyenlere, okuyanlara ah keşke ben de bu derste bulunan dedirtiyor.

Uçuş dersi ( Rowling’in oluşturduğu Quidditch Şampiyonasının) temellerini oluşturuyor. İksir dersi ise farklı bitki ve hayvansal dokuların doğru şekilde karışmasını öğreten bir ders. Burada da yine Rowling’in bitki bilim konusundaki engin bilgi birikimiyle karşı karşıyayız.

Dersler

Başka ana derslerden biri olan biçim değiştirme dersinde de bir canlının görünüm formunun değiştirilmesi öğretiliyor. Bu dersin hocası olan Profesör Minerva McGonagall’da Rowling’in Roma mitolojisinden esinlenip yarattığı bir karakter. Roma Mitolojisinde Tanrıça Minerva akıl, bilgelik ve değişim tanrıçası. Bu dersin bu ada sahip bir hoca tarafından verilmesi de görüldüğü gibi asla tesadüf değil.

Okulun belki de en ana dersi karanlık sanatlara karşı savunma dersinde ise karanlık büyüler, büyücüler ve lanetlere karşı kendini savunma öğretiliyor. Rowling burada da bize gizliden gizliye bir mesaj veriyor: Her karanlığı aşacak ve savunacak potansiyel kendi içinizde vardır yeter ki pes etmeyin!

Birçok öğrenci tarafından sevilmeyen kehanet dersinde ise iç sezgilere güvenmek ve gezegenlerin durumlarını takip etmek öğretiliyor. Rowling’in gökbilimine ve astrolojiye olan ilgisi, gezegenlerin özelliklerini çok iyi bilmesi, bu konuda yaptığı derin araştırmalar kitaplarda da filmlerde de en doğru şekliyle karşımıza çıkıyor. Çok donanımlılık çok başarı getirir olgusunun Rowling’e bütünüyle yansıdığını söylemek asla yanlış olmaz!

Karakterler:

Dışarıda büyüyen karanlıkların asla yüreğimizi ele geçirmesine izin vermememizi sıklıkla dile getiren bu film serisinin baş kahramanı Harry gibi görünse de arkasında kocaman bir dostluk ve bağlılık ordusu var.

Zekası, her soruna anında bir çözümü oluşu, engin bilgisi ile Harry’nin en yakın arkadaşlarından olan Hermione Jean Granger Harry’nin Voldemort ile savaşında en kilit isimlerden biri oluyor. Ayrıca Roling bu karakteri oluştururken on bir yaşımdaki halimden ilham aldım diyerek Hermione Granger’in kalbinde çok özel bir yeri olduğunu da belirtmiş oluyor. Yer yer korkak duran, utangaç ve saf tavırlarıyla bilinen ama konu değer verdiği şeyler olunca gözünü karartmaktan çekinmeyen Ronald Weasley ise Harry’nin hem en yakın dostu hem de ailesi oluyor.

İçinizi ısıtacak bir seri..

Farklı tavırları, sınır tanımayan zekası, sıcakkanlılığı ve farklı canlılara olan sevgisi ile Harry’nin dostluk kapısını fetheden ve ona her daim destek olan Luna Lovegood ise Harry’nin kendi içinde bir türlü bulamadığı cesaretini keşfetmesi için ona yol gösteren isim oluyor. Harry’nin bir annesi babası ailesi olmasa bile yuvam dediği Hogwarts ona asla unutamayacağı dostluklar kazandırıyor.

Sadece safkan ırkından gelen büyücülerin yaşama hakkı olduğunu düşünen, ölüm yiyenleri yaratan, karanlık tarafın kurucusu Lord Voldemort’un büyücüler dünyasını ele geçirme arzusunun önünde her daim bir kalkan olan Harry, kendini en çaresiz ve en umutsuz hissettiği anda ise gücünü Hogwarts’ın müdürü, yüzyılın en güçlü büyücüsü Albus Dumbledore’den alıyor. İyinin ve kötünün bu zorlu savaşında Harry asasını kaldırdığı her an arkasında kocaman bir ordu olduğunu hep biliyor…

Birçok kişinin çocuk kitabı ve filmi olarak adlandırdığı Harry Potter aslında hiç de öyle değil. Kitabın her cümlesinde filmin her repliğinde bir felsefe saklı. Sizlere o felsefik repliklerden bir derleme de hazırladım:

“Hepimizin içinde hem aydınlık hem de karanlık bir taraf vardır. Önemli olan hangisini seçtiğimizdir bizi biz yapan budur.”

“Mutluluk en karanlık zamanlarda bile vardır. Yeter ki ışığı açmayı unutmayın!”

“Düşmanlarımıza karşı çıkmak cesaret gerektirir fakat dostlarımıza karşı çıkmak daha büyük bir cesaret ister.”

“Kelimeler bana kalırsa her zaman sınırsız bir büyü kaynağı olagelmiştir. Hem insanı yaralayabilir hem de iyileştirebilir.”

“En güçlü büyülerimiz, sözlerimizdir.”

“Sınır tanımayan bir zeka en güzel hediyedir insana!”

“Bir adamın nasıl biri olduğunu anlamak istiyorsan kendisiyle eşit olanlara değil astlarına nasıl muamele ettiğine bak.”

Benim en umutsuz en içinden çıkamadığım anlarımda bana umut veren ve mucizelerin var olduğuna inandıran bu film serisi eminim sizin de içinize dokunup yaralarınızı saracak yeter ki buna inanmaktan vazgeçmeyin…

Ayrıca film serisi Netflix’te de yer almaktadır.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *