Spam Yapma Lütfen!
12 Nis 2021
Film

Gerçek Hayattan Uyarlanmış En İyi Film Oscarlı 3 Film Önerisi! 

Her yıl geçtikçe birbirinden farklı ve ilginç filmlerle karşılaşıyoruz. Belki de bu filmleri izlerken bizleri en çok etkileyen unsurlardan bir tanesi de gerçek hayattan uyarlanmış olmalarıdır. Biz de sizlere özel gerçek hayattan uyarlanan ve “En İyi Film” Oscar ödülüne layık görülmüş 3 filmi izler için listeledik!

Argo – 2012

Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını aynı zamanda başrolünü üstlenen Ben Affleck’in üstlendiği dramatik gerilim filmi olan Argo, 31 Ağustos 2012 yılında vizyona girdi. Film 1979 yılının İran’ında geçiyor.

İran’da devrim zamanında gerçekleşen rehine olaylarını anlatmakta. IMDb’den 7,7 puan alan film, En İyi Film Oscarı’nın yanında En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı ve En İyi Film Kurgusu Oscarı’nın da sahibi oluyor. Filmde devrim yüzünden ABD Büyükelçiliğinden Kanada Büyükelçiliğine kaçan altı Amerikalı diplomatın İran’dan kaçırılması için gönderilen Tony Mendez (Ben Affleck)’in yaşadıkları anlatılıyor. “Gerçek olay 2007 yılında CIA operasyon sorumlusu olan Tony Mendez’in yazdığı “The Master of Disguise” isimli kitap ve Joshuah Berman’ın konu hakkında Wired isimli dergide yazdığı “The Great Escape” isimli makale ile açığa çıkmıştır.”

Ayrıca film Netflix platformunda da bulunmaktadır.

12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave) – 2013

Yönetmen koltuğunda Steve McQueen’in oturduğu 30 Ağustos 2013 çıkışlı filmin yapımcı koltuğunda Brad Pitt oturuyor. Filmin oyuncu kadrosu Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch ve Brad Pitt gibi usta isimlerden oluşmakta. Filmin müzik koltuğunda ise Oscar Ödüllü usta sanatçı Hans Zimmer oturmakta. IMDb’den 8,1 puan alan film 2014 Oscar Ödülleri’nde En İyi Film Oscarı’nın yanında En İyi Uyarlama Senaryo Oscarı ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarı’nın da sahibi oluyor.

Film, New York eyaletinde özgür bir siyahi olarak doğmuş olan müzisyen Solomon Northup’ın (Chiwetel Ejiofor) kaçırılması ve köle olarak 12 yıl boyunca çalışmasını anlatan Northup’ın aynı isimli anı kitabı olan “Twelve Years a Slave” adlı eserden uyarlanmıştır.

“Anılarını yayınlamadan önce Northup 12 yıl boyunca, Louisiana eyaletinde tarlalarda köle olarak çalışmıştır. Northup’un anılarının ilk bilimsel baskısı, 1968 yılında gerekli izinler alınmasının ardından redakte edilerek, doğruluğu kanıtlandıktan sonra basılmıştır.”

Yeşil Rehber (Green Book) – 2018

Yönetmenliğini Peter Farrelly’nin gerçekleştirdiği başrollerini Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin üstlendiği 16 Kasım 2018 çıkışlı komedi-drama türünde biyografik bir filmdir. 2019 yılında En İyi Film Oscarı’nın yanında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’nın (Mahershala Ali) da sahibi oldu. En İyi Film Oscarı’nı kazanması çoğu kişi için şaşırtıcı olsa da ben hak ettiğini düşünüyorum.

Filmde 1960’ların Amerika’sında siyahi bir sanatçı olan Dön Shirley ve yeni işe alınan şoförü Tony Lip’in turne için başladıkları yolculuktaki maceraları işleniyor. 1960’ların Amerika’sında gerçekleşen ırkçılığın çok güzel bir şekilde işlendiğini bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *