Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Film

Fantastik Sinemanın En Sihirli Yönetmenleri! 

Olağanüstü durum ve olayların, farklı karakterlerle ve senaryolarla işlendiği fantastik film sektörü hem oyunculuk açısından hem de kurgu açısından oldukça zor bir evrendir. İzleyicinin hemen hemen her dönemde ilgisini çeken ve büyük bir hayran kitlesine de sahip olan bu evrenin ve sinemanın, ekran önünde görünmeyen ama ekran gerisinde büyük işler yapan kahramanları olan yönetmenlerin de hiç şüphesiz fantastik filmlerin bu kadar sevilmesinde ve beğenilmesinde büyük payı var.

Hadi gelin hep birlikte bu görünmeyen kahramanlara göz atalım!

Film Sektörünün İçinde Olmak, Küçük Yaştan Beri Hayaliydi: Chris Colombus!

Amerika’nın en ünlü yönetmenlerinden biri olan Chris Colombus, yapımcılık ve senaristlik yönlerinin de bulunmasına rağmen, hayatındaki en büyük çıkışını yönetmenlik sayesinde yakalamıştır.

John F. Kennedy Lisesi’nden mezun olduktan sonra New York Üniversitesi Film Okulu’nu birincilikle bitirdi. Colombus, küçük yaştan beri film çekmek ve film sektöründeki her alanın içinde olmak istiyordu.

Olağanüstü Hikayeler ve Konular Hep İlgisini Çekiyordu!

Film Okulu’ndan mezun olur olmaz, sektöre adım atmak isteyen Colombus, kariyerinde onu bir yerlere taşıyacak her kapıyı çalıyordu. Ama gerçek hikayelere ve olaylara dayanan senaryo ve hikayelerden çok olağanüstü anlatımlara, mitolojik karakterlere ve sıra dışı konulara kamerası ile dokunmak istiyordu.

Yayınlandığı dönemde film sektörünü fazlasıyla etkileyen Indiana Jones serisinin üçüncü filmi olan Indiana Jones and Last Crusade’yi yazmakla görevlendirildi. Bununla birlikte Colombus, burada öyle başarılı bir ivme yakaladı ki artık çok daha başarılı işler ortaya çıkaracağından emin oldu.

Dizi Sektörüne de Kendi İmzasını Atmayı Başardı!

Chris, fantastik filmlerdeki başarılarından sonra dizi sektörünün de aranılan ismi haline geldi. Colombus, ilk animasyon dizilerden biri olan Galaxy High dizisini yazdı ve yönetti. Sektörün her alanında büyük bir yer edindikten sonraysa, 1995 yılında kendi yapım şirketi olan 1482 Picture’yi kurdu.

Kendisine Birçok Ödül Getiren Yapım: Harry Potter!

Colombus, kariyer hayatındaki basamakları emin adımlarla çıktıkça birçok büyük yapımın içerisinde yer almayı başarıyordu. Harry Potter kitap serisinin beyazperdeye uyarlanma sürecinde yapım şirketi Warner Bros, filmin yönetmenlik koltuğunu Chris Colombus’a emanet etmeyi uygun buldu. Serinin ilk üç filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, Harry Potter ve Sırlar Odası, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Colombus’un yönetmenliğiyle seyircisiyle buluştu. Filmlerin bu kadar beğenilmesinde, filmdeki oyunculukların ve kurgunun herkesi kendine hayran bırakmasında büyük katkısı olan Colombus, “hayatının dönüm noktası” olarak gördüğü Harry Potter filmlerinden sonra birçok ödüle layık görüldü. Ve yine birçok fantastik yapımın içerisinde yer almayı başardı..

Başarılı bir yönetmen olacağına her daim inanan ve farklı olanı beyazperdeye yansıtmada sınırları zorlayan Colombus, fantastik film sektöründeki iddiasını hala ilk günkü gibi korumayı başarıyor!

Chris Colombus Filmografisi:

Home Alone(1990), Harry Potter and Philosopher’s Stone(2001), Harry Potter and the Chamber of Screts(2002) , Harry Potter and the Prisomer of the Azkaban(2004) , Percy Jackson and the Olympions: The Lightning Thief (2010), The Lost Compaign(2010), Ripley’s Belreve it a Not(2011)

Fantastik Filmlere Yeni Bir Soluk Getiren İsim: Peter Jackson!

Peter, üç Akademi Ödülü kazanmayı başarmış tek fantastik film yönetmeni. Çektiği filmlerle yıllarca adından söz ettirmeyi başardı. Yeni Zelandalı film yapımcısı, senaristi ve yönetmeni Peter Robert Jackson, kendi elleriyle emek emek işlediği bir yönetmenlik kariyerine sahip.

Hayata, Küçük Bir Kameradan Bakmayı Çok Seviyordu!

Peter, film yönetmeni olmaya çok küçük yaşta karar verdiğini söyledi. Peter Jackson, aldığı ilk 16-mm kamera ile ilgili:

“Bu kurmalı bir kameraydı ve super 8 kameramın sahip olduğu birçok özelliğin fazlasına sahipti. Onunla sadece kartuşu takıp düğmeye basıyordum o kadar. Oysa 16-mm ile ışığı doğru ölçmek, okumak ve X-Stop’u nasıl kullanmam gerektiğini öğrenmek zorundaydım. Bir amatör için fazla karmaşıktı. Ama iyi bir yönetmen olmak için çok çaba harcamam gerektiğini biliyordum.”

Peter Jackson

Sekiz Yaşındayken İzlediği İlk Skeç, Bütün Kariyerini Şekillendirdi!

Sekiz yaşındayken babasıyla gittiği tiyatroda izlediği ilk skeç olan “Monty Python Skeci” Jackson’un tüm kariyerini şekillendiren olaylardan ve günlerden biri oldu. Jackson o günü ve duygularını şu sözlerle anlatır:

“Piyanonun kapağı adamın ellerinin üzerine düşüp de kopan parmakları ve parmaklardan fışkıran kanı gördüğümde gözlerime inanamadım. En büyük ilhamımı buradan aldım ve bu anı hiç unutamadım.”

Kariyerinin ilk yıllarında psikolojik-korku filmlerine yönelen Jackson, ilk filmi olan Bad Toste’yi 1987 yılında çekti. İlk büyük bütçeli filmi Sevimli Hayaletler ise 1996 yılında gösterime girdi. Ve büyük bir başarı yakaladı.

J.R.R Tolkien Hayranlığı, Fantastik Filmlere Yönelmesindeki En Büyük Sebepti!

Çocukluk yıllarından beri J.R.R Tolkien’e ve onun eserlerine büyük hayranlığı olan Jackson, Tolkien’in tüm eserlerinin haklarını satın aldıktan sonra, Yüzüklerin Efendisi serisini beyazperdeye uyarlamak için kolları sıvadı. Birçok yapım şirketi fantastik kitapların sinemada başarı yakalayamayacağını düşünüyordu. Ve Yüzüklerin Efendisi serisinin bir hayal kırıklığından başka bir şey olmayacağını düşünüyorlardı. Ama Jackson, Tolkien’in yaratım gücüne ve kendi yönetmenlik yeteneğine fazlasıyla güvenmekteydi. Ayrıca Jackson, serinin ilk filmi ile Akademi Ödüllerinin neredeyse her dalına adaya oldu.

Kralın Dönüşü İle Sinemada Fantastik Filmlerin Adeta Krallığı Kuruldu!

Serinin son filmi olan Kralın Dönüşü ileyse yine Akademi Ödülleri’nde büyük bir başarıya imza attı. En iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama ödüllerinin hepsini sahip oldu. Bu ödüller, sinemada zayıf ve küçük bir yeri olduğu düşünülen fantastik filmlerin tüm ön yargıları yıktığı ve Jackson öncülüğünde başlayan “Sinemanın Yeni Büyük Gücü: Fantastik Yapımların” artık beyazperdede çoğunluk olarak yer almayı başardığı gündü.

Gün Yüzüne Çıkmayı Hak Eden Bir Hikaye: Hobbit Serisi!

Peter, fantastik evrenin kurucusu olarak gördüğü Tolkien’in tüm eserlerini sinemaya uyarlamak istedi. Jackson, Yüzüklerin Efendisi’nin öncülü sayılan Hobbit’in de tüm haklarını satın aldı. Ve kitabı üç serilik bir film halinde izleyiciye sundu. Hobbit kitabı gün yüzüne çıkmayı ve sinemada kendisine yer bulmayı hak eden bir hikayeydi. Ve Jackson yine bir yönetmen olarak, iyinin daha da iyisini ortaya çıkarmayı istiyordu.

Uzun bir hazırlık ve yaratım sürecinden sonra, Hobbit: Beklenmedik Yolculuk, Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları, ve Hobbit: Beş Ordular Savaşı filmleri art arda sinemalardaki yerini aldı. Ve en az Yüzüklerin Efendisi serisi kadar ses getirmeyi ve Jackson’a birçok ödül kazandırmayı başardı.

Çektiği Birçok Film, Hayatının Aşkının Kaleminden Çıktı!

Kendisi gibi yönetmen ve senarist olan eşi Fran Walsh, Peter Jackson için fazlasıyla kıymetliydi. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit film serilerinin senaristliğini yapan Walsh, ayrıca filmlerin müziklerine de imzasını attı. Walsh, filmlerdeki oyunculuk seçimleriyle de bizzat ilgilendi. Fran Walsh, senaryoyu yazarken kitaplara sadık kalmaya büyük özen gösterdi.

Edith Tolkien!

Tolkien, kitaplarını eşi Edith Tolkien’e duyduğu büyük aşk sayesinde yazmış. Ve kitaptaki karakterlere eşinden birçok özellik yüklemiştir. Yüzüklerin Efendisi serisindeki Elflerden biri olan ve Akşamyıldızı olarak anılan Arwen, Edith’in bizzat kendisiydi. Kral Aragorn ve Arwen aşkı, Tolkien ve Edith’in aşkıydı…

Peter Jackson da karısını Tolkien’in Edith’i gibi görmüş. Bununla birlikte yönettiği her filmin senaristliğini biricik aşkı Walsh’a emanet etmiştir.

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Peter Jackson Sürprizi!

Merakla beklenen yapımlarından olan Yüzüklerin Efendisi dizisinde de yönetmen Jackson oldu. Jackson, ayrıca dizide karakter ve kurgu danışmanı olarak da karşımıza çıkacak. Bununla birlikte Jackson, adını ve başarılarını uzun süre daha devam ettireceğe benziyor.

J.K Rowling’e Duyduğu Büyük Sevgi, Ona Harry Potter Filmlerinin Kapılarını Açtı: David Yates!

İngiliz yönetmen ve senarist David Yates, filmografi hayatında sadece fantastik yapımların olmasına büyük özen gösteriyordu.

Diline ve yarattığı fantastik evrene büyük sevgi duyduğu J.K Rowling, Yates’in hayatındaki en önemli isimlerden biriydi. Colombus’un Harry Potter evrenine vedasından sonra yönetmen koltuğu boş kaldı. Warner Bros, serinin yakaladığı başarıyı devam ettirecek bir isim arayışına girdi. Bununla birlikte David Yates ise bu koltuğu doldurabilecek tek isimdi.

Harry Potter Serisini Hem Okumuştu Hem de Onları Kendi Dünyasında Şekillendirmeyi Başarmıştı!

Yates’in serinin tüm kitaplarını okuyan ve serideki karakterleri beyazperdeye aktarmaya büyük bir hevesi var. Yates, serinin devam filmleri olan; Harry Potter ve Ateş Kadehi, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Melez Prens ve Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın yönetmenliğini üstlendi. Ayrıca David Yates, Londra’da kurulan Harry Potter Stüdyoları’nın oluşum fikrine de sahip olan isimdir.

Rowling’in Tüm Eserleri, Artık Sadece Ona Emanet!

David Yates, Harry Potter’ın yaratıcısı J.K Rowling ile mükemmel bir kimya yakaladı. Rowling, Yates’e fazlasıyla güvenmekteydi. Ayrıca onunla alakalı da birçok olumlu söz etti.

“Benden sonra yarattığım karakterleri ve hikayeleri en iyi anlatan oydu.”

J.K Rowling

Fantastik Canavarlar’da David Yates Rüzgarı!

Yates, Fantastik Canavarlar serisinin de yönetmenliğini üstlendi. Fantastik Canavarlar serisinin ilk iki filmindeki başarısızlıktan sonra üçüncü film için büyük bir titizlikle çalışmakta. Ayrıca Yates, çıkacak tüm Harry Potter dizilerinde senaristlik ve yönetmenlik kısımlarında yer alacak. Bununla birlikte Rowling’in ekranlara çıkacak tüm eserlerinde uzunca süre David Yates ismini duyacağız.

Kitapları ekran önüne kusursuzca yansıtmayı başaran David Yates, fantastik sinemanın en sihirli yönetmenlerinden biri.

Fantastik film yönetmenleri listem şimdilik bu kadar. Bununla birlikte çok yakında Fantastik Dizi Yönetmenleri listemle de sizlerle olacağım. Geek 101’i takipte kalın!

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *