Spam Yapma Lütfen!
27 Eki 2020
Dizi

DCEU, Neden Arrowverse Kadar Başarılı Değil? 

Birçok DC fanının belki de severek izlediği “Arrowverse” nasıl oluyor da DCEU’dan daha başarılı olabiliyor? Şimdi sizlere bunu hem gerçek nedenleriyle hem de benim görüşlerimle anlatacağım.

Öncelikle Arrowverse’e değinmek isterim. Her ne kadar bazı dizileri sarpa sarsa da 2012’den beri var olan bir plan üzerinde gitmeleri onları hep bir adım önde tuttu. Bu planlar arasında verebileceğimiz en büyük örnek ise sanırım geçtiğimiz dönemde çıkan “Crisis on Infinite Earths” eventi olabilir. Arrowverse, yaratıldığı günden itibaren en ufak detayına kadar planlanmış ve bu büyük event’e hazırlanmıştı. Her ne kadar da çizgi roman okumayan insanlar bu event’in tamamen “End Game” özentisi olduğunu düşünse de THE CW bunu yıllardır planlamıştı. Ayrıca Arrowverse’nin neden daha başarılı olduğunun bir başka kanıtı ise sanırım evrenin dizi evreni olması. Dizi evreni olması onlara büyük bir avantaj sağlıyor çünkü en ufak detayı bir sezon içindeki herhangi bir bölümde rahatlıkla işleyebiliyorlar. Bu da onlara planlarındaki detaylandırmaya katkı sağlıyor.

DCEU’ya değinmem gerekirse aslında çok şanssız bir manzarayla karşı karşıyayız… Evrenin Arrowverse’den bile geç kurulmasından tutun filmlerin nerdeyse 3 yılda bir gelmesine kadar her yandan şanssız bir evren… Ancak evrenin Arrowverse’nin altında kalmasının en büyük sebebi muhtemelen Zack Synder tarafından planlanan takvime uyulamamasından kaynaklanıyor. Planlanan takvimde neredeyse her yıl bir DCEU filmi izleyebiliyorken Zack Synder’in kızının intiharı ardından ani istifasıyla her şey altüst oldu diyebiliriz. Şu anda çıkması istenilen Justice League filminin orijinalinden tutun bütün DCEU takviminin değişmesine kadar her şey yeni baştan yazıldı. Flash filmi sürekli ertelendi, yıllar geçmesine rağmen hala bir Man of Steel 2 filmi izleyemedik, Ben Affleck rolünden ayrıldı ve daha birçok talihsizlik yaşandı…

Uzun lafın kısası bir sonuca varmamız gerekirse Arrowverse’nin DCEU’dan daha başarılı olmasının sebebi istenilen ve yapılabilecek en güzel plana uyabilmelerinden kaynaklanıyor.

Şu anda DCEU’nun geleceği her ne kadar da Arrowverse gibi parlak gözükmese de evrenin gidişatı yakın zamanda çıkması planlanan Flashpoint (2022) filmi ile rayına oturtulabilir. Tek temennimiz bu filmi evrenin işine gelecek şekilde işleyebilmeleri…

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *