Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Film

Cruella İncelemesi: Disney’in Karanlık Tonu! 

8.0
Score

Pros

  • Sürükleyici bir film.
  • Karanlık bir atmosferi var ve bu filme + katkı sağlamış.
  • Masalsı bir atmofseri var.

Cons

  • Mantık hataları var.
Yönetmenlik
7
Senaryo
7
Oyunculuk
8
Sinematografi
8

Final Verdict

Cruella, bazı mantık hatalarına sahip olsa da göz ardı edilebilir. Masalsı ve karanlık bir tonda ilerleyen film, Disney'in yeni dönemi için başarılı bir yapım. Yılın en iyilerinden olmaya aday.

Merhaba, sevgili Geekyüzbir takipçileri! Bugün sizler için yepyeni filmlerden birini inceleyeceğiz. Cruella!

Disney’in son yıllarda başlattığı “Live-Action” ve “reboot” film furyası hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda live-action olarak gelen Alaaddin, Mulan ve Lion King gibi filmlerin bir yenisi de Cruella.

Ancak Cruella’nın durumu biraz daha farklı. Alaaddin, animasyonları ve çizgi dizileriyle sevilen bir karakterdi ve filmi de sevilen dünyaca ünlü bir oyuncu olan Will Smith’i de kadrosuna ekleyince Live-Action filminden beklediği başarıyı elde etti. Bunda bu tür bir olayın yönetmenlik koltuğuna oturttuğu Guy Ritchie’nin de etkisi büyük tabii. Ancak Mulan live-action furyasının popüler hale gelmesi yolunda çakılan yapımlardandı. 2009 yapımı animasyonu müthiş bir atmosfere sahipken 2020 uyarlaması animasyonun verdiği etkiyi geçemedi.

Ancak Disney bu yolda kararlı olduğu zaten Lion King ile göstermişti. Adeta bir National Geographic belgeselini andıran bu gerçek boyutlu Serengeti hikayesi, yeni bir şeyler yapmak yerine görsel efekt dünyasının son meyvelerini kullanarak eski hikayeyi beyazperdeye taşıdı ve bir nostalji etkisi yarattı. Hem yeni çağ çocuklarına uygun bir hikaye hem de biz eski kuşaklara bir hatıra… Bu taktik de işe yaradı ve Lion King bekleneni verdi.

Disney’in bu 90lı yılların animasyonlarını yeniden düzenleyerek ve büyük paralar harcayarak yeniden beyazperdeye yollamasının altındaki sebepler, neden bir Cruella yan filminin geldiğini açıklamamızda yardımcı olacaktır.

Disney’in Yeni Arayışları

Cruella

Açıkça söylemek gerekirse büyüyen seyirci sayısı, gelişen teknolojilerle dünyada eskisinden çok daha fazla izleyiciye ulaşma durumu, müthiş bir tüketim toplumu oluşturdu. Sosyal medyanın da gelişmesi ile birlikte artık insanlar çok daha fazla filme ulaşabiliyorlar.

Sinemaları çok daha fazla izleyici ziyaret ediyor. İyi reklamı yapılan ve sağlam stüdyolardan çıkan filmler istenilen başarıyı elde ediyor. Sonuç olarak filmleri deli gibi tüketen bu izleyici canavarına film yetiştirmek gerekiyor. Ve ne yazık ki birçok film stüdyosu ellerindeki hikayeleri tüketti. Marvel, Endgame filmi ile birlikte başlattığı “süper kahraman” olayını müthiş bir başarıyla kapattı ve yeni yollar arıyor. Her ne kadar belirli bir formül tutturmuş olsalar da ellerindekini daha ne kadar tutabileceklerini kestiremiyorlar. O nedenle alternatif yollara ihtiyaçları var. Bu nedenle Chloe Zao gibi farklı bir tarza sahip yönetmenlere ihtiyaçları var.

Burada anlatmak istediğimiz, Marvel bu senaryo tıkanıklığı meselesine henüz başlamışken Disney için bu durum geçerli değil. Disney, yeni hikayelerini satamıyor. Birçok yeni hikayesi  gişede çakıldı ve yeni hikayeler üretmek de fazlasıyla zor. Gişede durup duramayacakları da risk içerdiğinden ötürü, zaten tutmuş olanlara yönelmek çok daha mantıklıydı.

Bu nedenle Cruella filmi ortaya çıktı.Bilddiğiniz gibi Cruella, 101 Dalmaçyalı filmlerinin olmazsa olmazları arasında olan bir karakter. Dalmaçya cinsi sevimli köpeklerin maceralarının işlendiği bu filmlerin kötü karakteri olarak karşımıza çıkmıştı Cruella. Birçok filme ve animasyona sahip olan 101 Dalmaçyalıların hikayesinde Cruella karakterini Glenn Close canlandırmıştı ve etkileyici bir performansa sahipti.

Cruella Filminin Hikayesi

First Reactions For Disney's 'Cruella' Drop on Social Media -
1920x1080 Emma 4K Cruella 1080P Laptop Full HD Wallpaper, HD Movies 4K  Wallpaper | Wallpapers Den

Peki şimdi neden bir 101 Dalmaçyalı değil de bir Cruella hikayesi ortaya çıktı?

Cevabı çok basit: Disney’in yeni karakterlere ve filmlere ihtiyacı var. Cruella her ne kadar yeni bir karakter olmasa da, beyazperdede kendisine çok fazla yer bulamamıştı. Doğrusu Cruella filmini izleyene kadar ne kadar iyi bir karakter olduğunu fark etmemiştim. Bu nedenle karakteri beyazperdeye katıp, onun üzeriden yürüyen birçok film yapabilirler. Ancak burada da bir sorun vardı. Cruella’yı kim oynayacaktı? Bence bu sorunun cevabını daha filmin senaryosu yazılmadan biliyorlardı: Emma Stone… Sanki filmi onun için yazmışlardı. Yetenekli genç oyuncu rolünü öyleymiş gibi oynuyor. Müthiş. Öyle bir oynamış ki, yüz tane devam filmi çekseler hepsinde ayıla bayıla izlersiniz. Gerçekten karakteri ete kemiğe büründürmüş.

Emma Stone in Cruella Movie Wallpaper, HD Movies 4K Wallpaper | Wallpapers  Den
Disney's Cruella Release Date, Cast And Plot - What We Know So Far

İzlemesi çok zevkli. Filmin kostüm tasarımları da şahane. Özel bir ilgi gösterdikleri ortada. Filmin konusu zaten moda üzerinden ilerliyor. Eğer “Şeytan Marka Giyer” filmini izlediyseniz, Anne Hathaway’in canlandırdığı karakter olan Andrea’nın moda dünyasındaki yükselişine şahit olmuşsunuzdur. İşte Cruella, Andrea’nın bir ton daha karanlık versiyonu. İntikam duygusuyla hareket ediyor ve moda dünyasında yükselmeye kararlı. Ancak Estella olarak.

Cruella olma yolundaki hikayesine Estella olarak başlıyor ve moda dünyasında adım adım yükseliyor. Bu yükseliş hikayesine bir de intikam eşlik ediyor. Film sürükleyiciliğini burada yakalıyor. Öncelikle Disney’in yeni bir şeyler denemeye çalıştığını söyleyelim. Cruella diğer Disney filmlerinin aksine daha karanlık ve gerçekçi. Oradan buradan büyüler, uçan yaratıklar falan çıkmıyor. Gerçeğe yakın bir hikaye anlatıyor. Ancak bunu kendi tarzında yapıyor: Masalsı. Masalsı bir eski zaman atmosferi var. Tipik Disney filmlerinin çekim açılarını ve renklerini kullanıyor. Müzikleri de muazzam. Film manyak eğlenceli. İzlemesi zevkli ve karanlık.

Başka da söze gerek yok…

Umarız incelememizi beğenmişsinizdir. Ayrıca bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram adresimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *