Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Film

Chadwick Boseman’ın Son Filmi: Ma Rainey’s Black Bottom 

8.4
Score

Pros

  • Muhteşem oyunculuklara sahip.
  • Sinematografi filmin atmosferine girmemizi sağlıyor.

Cons

  • Chadwick Boseman'ın maalesef son filmi olması.
  • Hoş bir sona sahip olmaması.
Oyunculuklar
8.5
Senaryo
8.1
Yönetmenlik
8.2
Sinematografi
8.7

Chadwick Boseman çoğumuzun Black Panther rolü ile tanıdığımız Amerikalı aktördü. 28 Ağustos 2020’de kolon kanseri yüzünden 43 yaşında hayatını kaybeden oyuncu çoğu kişinin üzülmesine neden oldu. Yer aldığı son yapım ise Ma Rainey’s Black Bottom filmiydi..

Daha önce çok iyi yapımlarda yer alan oyuncu Marvel’ın çoğu filminde Black Panther rölü ile yer aldı. En son 21 Bridges ve Da 5 Bloods filmlerinde oynamış ve iyi bir performans sergilemiş oyuncu, Ma Rainey’s Black Bottom ile de bizi şaşırtmamış ve güzel bir performans sergilemiş. Geveze bir karakteri canlandıran Chadwick Boseman’ın neredeyse yüzündeki tüm mimikleri kullandığını söyleyebiliriz.

An intimate look at Chadwick Boseman's final film, 'Ma Rainey's Black  Bottom'

Ma Rainey’s Black Bottom 18.12.2020 tarihinde Netflix üzerinden vizyona girdi. Filmin başrollerinde Oscar ödüllü Viola Davis; Chadwick Boseman, Glynn Turman, Colman Domingo ve Michael Potts gibi oyuncular yer alıyor. Filmin yapımcılığını ise Chadwick Boseman’ın öğretim ücretlerini karşılayan ve Chadwick Boseman’ın “O olmadan Black Panther olamazdı. Seni tanımak, senden öğrenmek bir onurdur.” diyerek övdüğü usta oyuncu Denzel Washington üstleniyor.

Yönetmen koltuğunda oturan George C. Wolfe güzel bir iş çıkarmış. Film August Wilson’ın aynı isimli oyununa dayanan ve Ruben Santiago-Hudson’ın yeniden yazdığı senaryoya dayanıyor. 1920’lerin Chicago’sunda siyahi bir müzik grubunu anlatıyor. O yılların ırkçılığını içinizdeki her zerreye kadar hissettiren film çoğunlukla kurmaca unsurlar içerse de kısmen gerçek bir hikayeye dayanıyor. Film 94 dakikadan oluşuyor.

Konusu

1920’lerin ırkçı Amerika’sında geçen film bir grup siyahi blues sanatçısının kayıt almak için gittikleri stüdyoda yaşadıklarını anlatıyor. Ma (Viola Davis) çok ünlü bir blues sanatçısı ve albüm kaydı için stüdyoya gitmesi gerekiyor.

Çok güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen, beyazlara karşı çıkabilen ve agresif bir karakter olan Ma stüdyoya bir saat kadar geç geliyor. Tam zamanında gelen grubu o gelmeden önce prova yapmak istiyor fakat Levee (Chadwick Boseman) dik kafalılık ederek onlara aldırış etmiyor. Levee kayıt aldıkları stüdyonun sahibi Sturdyvant’ın ona verdiği albüm sözünü düşünüyor. Kendini çok üstün biri olarak gören Levee grup arkadaşlarıyla film boyunca tartışıyor ve kendi albümünü çıkartacağını söylüyor.

Grup arkadaşları ise kendinden oldukça yaşlı kişilerden oluşuyor. Çocukken yaşadığı kötü olaylar onu beyaz tenli insanlara karşı acımasız bir yapıya getirmiş olsa da onlara karşı iyi davranıyor çünkü çıkarlarını korumak istiyor. Ma ise kayıt almamak için her şeyi bahane ediyor çünkü stüdyonun sahipleri beyaz tenli insanlar ve Ma beyaz tenli insanlara karşı nefret besliyor. Kısacası film kayıt alacakları albümlerinin kayıt sürecinde, grubun kendi aralarında yaşadıklarını anlatıyor.

Eleştiri

Chadwick Boseman’ın üst düzey oyunculuğu ile çok iyi kamera kullanım açısına sahip film insanı sıkmıyor. Aralarındaki diyalogları iyi bir şekilde izlediğimiz filmin renkleri de sizi o zamanlara götürüyor. IMDb’den 7,3 puan alsa da filmin daha dün çıkmış olduğunu düşünecek olursak bu oran gayet yüksek ve bir süre sonra bu puanın yükseleceğini düşünüyorum.

Filmin Oscar Ödülleri’nde birden fazla dalda aday olacağını düşünüyorum. Filmin fazla hareketli bir yapısı olmasa da bu hareketlilik ortalama düzeyde. 1920’li yılların ırkçı düşüncelerini hissediyorsunuz ve film bu ırkçı düşünceyi size her dakikasında hatırlatıyor. Oyunculuklarına bakacak olursak yalnızca Chadwick Boseman değil Viola Davis de muhteşem bir iş çıkarmış.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *