Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Black Adam

Black Adam Hakkında Bilmemiz Gerekenler! 

Yakın zamanda DCEU’ya gelecek olan Black Adam, her geçen gün daha çok tanınmaya devam ediyor. Covid-19 salgını yüzünden çekimleri ertelenen Black Adam filmi, çekimleri yeniden başlayacağı sırada karakteri canlandıran yani başrolümüz Dwayne Johnson’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle yeniden ertelenmişti. Birçok kişi tarafından da merak edilen ve heyecanlan beklenen filmin ana karakterini sizlerin detaylı olarak anlattık!

Black Adam Kimdir?

Black Adam’ı anlatmadan önce tabi ki Shazam’ın hikayesini anlatmak gerekir. İlk başta Fawcett Comics adında bir şirkette yazılan ve yayınlanan Shazam, o zamanlar Captain Marvel adını kullanıyordu. Ancak 1973 yılınca DC Comics, Shazam’ın Superman’e olan benzerliğinden dolayı Fawcett Comics’e dava açmış ve kazanmıştır.

Dava sonucu Shazam karakteri DC Comics’e geçmiştir. Bu dava sürecinde akıllılık yapan Marvel da Captain Marvel isminin telif haklarını almıştır. Bu nedenle DC Comics, karakterin adını Shazam olarak değiştirmek zorunda kalmıştır. Geçen onlarca yıllardan sonra günümüzdeki Black Adam ve Shazam ortaya çıkmıştır. Bu süreçte Black Adam bir kötü adamdan bir anti-kahramana dönüşmüştür.

Black Adam’ın güçleri de aynı Shazam gibi Mısır Tanrılarından gelmiştir ve yine SHAZAM adındaki büyücü tarafından seçilmiş ve Shazam dediği zaman güçleri ortaya çıkmıştır. İlk zamanlarda adını Teth-Adam yapmıştır ancak büyücü, onun adını Black Adam olarak değiştirmiştir. Black Adam’ın sahip olduğu bu kudretli güçler onu yanlış yola saptırmıştır ve güçlerini kötüye kullanmıştır. Onun güçlerini geri alamayacağını bilen büyücü, onu evrenin en uzağındaki bir yıldıza sürgün etmiştir. Black Adam tam 5000 dünya yılı boyunca o yıldızda mahsur kalmıştır. 1945 yılında ise bir şekilde Dünya’ya geri döner ve onu Captain Marvel (yani Shazam) ve onun önderliğinde kurulan takım olan Marvel Family karşılar.

Bu takımı 2019 yılında çıkan Shazam filminde görmüştük. Marvel Family ve Black Adam’ın savaşı sonucunda Black Adam kaybetmiştir ve bir şekilde Shazam kelimesini söyleyip normal formuna geri dönmüştür. Black Adam formunda 5000 yıl geçse de yaşlanmamasına rağmen normal formunda 5000 yaşından da büyük olduğu için savaşın sonucunda ölmüştür. Ancak Dr. Sivana adındaki bir karakter onu diriltmiştir.

Bu sırada hakları DC Comics’e geçmiştir ve eski Captain Marvel yeni Shazam ile savaşmaya başlamıştır. Shazam ve Black Adam sürekli karşı karşıya gelmektedir ancak güçlerini aynı kişiden ve aynı seviyede aldıkları için genelde kazanan olmaz ancak kazanan olduğu zaman da güç olarak değil zeka olarak üstün gelen savaşı kazanır.

Black Adam’ın Güçleri:

Shu’nun dayanıklığı:

Shu’nun dayanıklığı sayesinde çok yüksek fiziksel darbelere rahatlıkla dayanabilir. Ayrıca bu özelliği sayesinde nefes almadan ve yemek yemeden sonsuza kadar yaşayabilir ve uzayda rahatlıkla hareket edebilir.

Heru’nun Çevikliği:

Heru’nun çevikliğini kullanarak ışık hızını aşarak hareket edebilir ve koşabilir. Flash kadar olmasa da yine de hızlı.

Aton’un Gücü:

Bu gücü sayesinde kendisini dönüştüren şimşeği bir silah olarak kullanabilir. Ayrıca bu gücü sayesinde kendi gücünü Tanrı seviyesine çıkarabilir ancak bu gücü evrenin düzenini bozabileceği için çok nadiren kullanır. Hatta bir kez kullandığında Spectre gibi neredeyse sınırsız güçteki bir varlığa zarar verdi. Ayrıca bu gücü sayesinde boyutlar arasında rahatça dolaşabilir.

Zehuti’nin Bilgeliği:

Neredeyse sonsuz bir akademik bilgiye erişebilir ve ihtiyacı sırasında Zehuti’nin bilgeliği sayesinde kendi kendine tavsiyeler vererek durumdan kurtulabilir.

Amon’un Gücü:

Yüzbinlerce ton ağırlığa sahip şeyleri kolayca kaldırabilir. Black Adam’ın bu gücü Captain Marvel gibi karakterleri alt edebilmesi için yeter de artar. Black Adam tüm dünyadaki en güçlü meta insandır. Bir çok kez JSA ve Marvel Family ile karşılaştı ve yendi. Hatta Justice Society of America, Doom Patrol, Justice League ve Teen Titans üyelerinden oluşan bir grupla tek başına savaştı ve zorlansa da yenmeyi başardı.

Mehen’in Cesareti:

Bu gücü sayesinde kolay kolay korkmaz. Bazı zamanlar bu gücü zararına olsa da genelde işine yarar.

Eğer bir sıkıntı yaşanmazsa Black Adam’ın DCEU’ya katılacağı ve birçok şeyi tetikleyecek olan filmi 22 Aralık 2021 tarihinde vizyona girecek.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *