Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Film

Aksiyon Sevenler İçin Muhteşem Bir Film: Nobody! 

6.3
Score

Pros

  • Aksiyon sahneleri gayet iyi.

Cons

  • Klişe sahneler fazlasıyla mevcut.
Oyunculuklar
6.4
Senaryo
5.2
Yönetmenlik
6.4
Sinematografi
7.1

Geçtiğimiz günlerde Nobody çıkışını gerçekleştirdi. Amerika’da yayınlanan Nobody (Önemsiz Biri) filmini inceleyeceğiz.

Film Hakkında

Nobody (Önemsiz Biri) 26 Şubat 2021’de Amerika’da yayımlanmaya başladı. Filmin senaryosunu Derek Kolstad kaleme almış. Bunun yanında Derek Kolstad, John Wick serisinin de senaristliğini yapmıştı. Filmin yönetmen koltuğunda ise Ilya Naishuller oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise; Bob Odenkirk (Hutch Mansell), Connie Nielsen (Becca Mansell), RZA (Hutch’ın kardeşi), Aleksei Serebryakov ve Christopher Lloyd (Hutch’ın babası) yer alıyor.

Nobody, aksiyon ve gerilim türünde. Aynı zamanda, kısa süre önce yayınlanan film, uluslarası film/dizi puanlama platformu IMDb’den 7,6 puan almış. Bu puanın ilerleyen süreçte düşeceğini düşünüyoruz.

Filmin Konusu

Hutch Mansell (Bob Odenkirk), standart ve monoton bir hayata sahip evli ve iki çocuk babası olan bir bireydir. Her gün aynı hayatı yaşıyordur. Bir gün uyurken evine giren iki hırsız yakalar. Hırsızları etkisiz hale getirebilecek şansı vardır ama yapmaz. Etkisiz hale getirmez çünkü geçerli sebepleri vardır, bu sebepler geçmişinde yaşadığı olaylar ile ilgilidir. Hutch, monoton bir hayata sahip olsa da bazı şüpheli olayları vardır. Geçmişinde nasıl birisi olduğu hakkında kesin bilgiler yoktur. Bir gün evine dönerken bindiği otobüse araba çarpar. Arabanın içindekiler, Rus uyuşturucu mafyasının yakınlarıdır. Onlara zarar veren Hutch’ın peşine Rus mafyası düşer. Bu yüzden monoton olan hayatı geçmişinin de etkisiyle çok hareketli bir hal alır.

İnceleme

Öncelikle filmin Equalizer ve John Wick’e aşırı derecede benzediğini söylemek istiyoruz. Hatta senaryosunun çok küçük yerleri değiştirilmiş diyebiliriz. Aynı Equalizer’daki gibi kadını kurtarmaya çalışırken Rus mafyasıyla arası bozuluyor (İki filmde de Rus mafyasıyla araları bozuluyor). Bunun yanında aynı John Wick’teki gibi geçmişi çok farklı olan birisi o işleri bırakmış ve mütevazı bir hayat sürüyor. Kısacası senarist kendi yazdığı John Wick’in üzerinde birkaç değişiklik yaparak yeni bir senaryo yazmış diyebiliriz. Ayrıca çok fazla klişe sahne var. Bilekte olan dövme sahnesi bile var…

Açıkçası biz filmin copy-paste olduğunu düşünüyoruz. Çünkü o kadar benzer sahne var ki izlerken ister istemez aklınıza John Wick geliyor. Örneğin; John Wick’teki gibi evinde altın külçeleri saklıyor, John Wick’te olduğu gibi filmin sonunda evcil hayvan sahibi oluyor ve John Wick’te olduğu gibi Rus mafyasının akrabasına zarar veriyor (Rus olmaları bile aynı).

Açıkçası biz filmi beğendik. Öyle abartılacak kadar sevmesek de iyiye yakın olduğunu düşünüyoruz. John Wick ve Equalizer’a benzese de onlar kadar dramatik değil. Hatta bize kalırsa eğlenceli bile denebilir. Film aksiyon türünde ve bunun hakkını vermiş. Neredeyse her sahnesi aksiyon dolu. Çok abartılı bir senaryosu olsa da biz eğlenceli bulduk. Bununla birlikte otobüs sahnesinde ana karakterin feci şekilde dayak yemesi de hoşumuza gitti. Çünkü çoğu filmde ana karakter onlarca kişiyi öldürüyor ve tek bir sıyrık bile almadan kurtuluyor.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *