Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Film

A Promising Young Woman: Biz Gelecek Vadeden Genç Kadınlara! 

Öncelikle bu bir film analizinin dışında bir toplum eleştirisidir de. Filmin başında bana hissettirdiklerinde de böyle bir kesit bulunuyor. “A Promising Young Woman” filmin başında beni kendine çekiyor. Bu film bende bazı tepkimelere yol açtı. Ve o yüzden yazmak istiyorum.

Hikayenin başında sarhoş ve savunmasız kadın rolü yapan Carey Mullighan ve iyilik yapmak adı altında bir kadından yararlanmak isteyen erkekler bende çevremde olabilecek ihtimalleri düşündürdü.

Biz Gelecek Vadeden Genç Kadınlara!

İsmini bile bilmeden kendi hissettiklerini karşı tarafın hissettikleriymiş gibi aksetmeleri ve baygın bir kadınla ilişkiye girmeye çalışmaları veya denemeleri beni başta biraz hiddetlendirdi. Hikayenin feministler tarafından eleştiri almasına dair bir yazı okudum fakat anlamıyorum kim bu feministler.

Eleştirilebilir tabi ki bunda bir şey yok. Ama bir kadını şeytanlaştıran herhangi bir şey yok gibi. Sonuçta bu bir film. Çarpıcı olması gerekiyor diye düşündürüyor beni. Bana hissettirdiklerine geri dönecek olursak. Beni etkileyen sekansları söylemem gerekir. Cassy adındaki karakterin aile örüntüsü başta çok dikkatimi çekti. Rus göçmenlerine benzettim. Amerikada böyle dışlanmış ailelerin olduğunu az çok biliyorum.

Cassy yakın arkadaşı Nina öldükten sonra kendini suçluyor. Ve bir şekilde kendini de öldürme girişimleri yapıyor. Bunlar risk alma davranışlarıyla mesela ilk sahnedeki sarhoş rolü yaparak hem kendini cezalandırıyor hem de erkekleri. Çekirdek ailenin içinde varlığı neredeyse yok. Hayatını bir kafe dükkanında çalışarak, minimum iletişimde kalarak devam ettiriyor.

Bazı umut ışıkları da oluyor tabi. Kafenin sahibi Gail ile ilişkisi gibi fakat Nina’yla kurduğu ilişki gibi değil veya eski Cassy gibi değil onu görebiliyoruz. Cassy hayatına böyle küçük çaplı intihar girişimleriyle devam ederken beyaz atlı prens rolü geliyor. Ve yüreğimize su serpiliyor. Ryan tıp fakültesinden sınıf arkadaşıymış meğerse ve Cassy’den de etkileniyormuş. Büyük kurtuluş. Ve sonsuza dek mutlu yaşadılar. Tabi ki böyle gelişmiyor hikaye. Onlar Hollywood’da kaldı arkadaşlar. Mesela “Pretty Woman” izleyebilirsiniz onun için. İyi hissettirir.

Düzeni Sorgulatan Cinsten

Ryan’la ortak geçmişi ve Nina’nın o okulda yaşadıkları Cassy’nin intikam planlarını canlandırır. Artık odak noktası asıl suçu işleyen çevredir. Ryan başta Cassy için iyi gelen bir sevgili hayata döndüren kişi rolünü iyi kotarır. Fakat Cassy bazı şeylerin peşini bırakmaz. Neden zorluyorsun di mi kızım. Bak sana iyi gelen erkek yanında gözünü kapat. Ve geçmişi arkada bırak sinyallerini çok almasına rağmen Cassy’nin içini kemiren bir sürü kurtla yaşaması kolay olmasa gerek.

Filmin senaryosu insana düzeni sorgulatan cinsten ve bu durum dünya çapında takdir ediliyor bu dönemde. Güçlü ve zengin kesimin suçlu olduğu halde avukatlığını yapanlar veya üst sınıftan olan kesimin peşinden giden kendini kurtarma gayesinde olan insanların gerçek yüzü çok güzel anlatılıyor. En iyi senaryo olarak ödül alan bu filmin günümüz sınıf ve cinsiyet ayrımcılığını güzel tanımladığını düşünüyorum. Adalet anlayışını kendi kurallarıyla kuran Cassy karakteri de bende bundan daha güzel bir son olamazdı diye düşündürdü. Bununla birlikte kendi inandığı yoldan gidenlere selam olsun.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *