Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Film

3 Dalda Oscar Alan: Nomadland! 

7.5
Score

Pros

  • Oyunculuklar iyi bir seviyede.
  • Kamera açıları oldukça güzel.

Cons

  • Bazen durağan bir yapıya girmesi.
Oyunculuklar
7.8
Senaryo
7.4
Yönetmenlik
7.9
Sinematografi
7.4

Geçtiğimiz aylarda 93.Oscar Ödüllerinde 6 dalda aday olan Nomadland, 3 ödül alarak geceye damga vurdu. Birçok kişi tarafından övgü yağmuruna tutuldu.

Film Hakkında

Nomadland, 93. Akademi Ödülleri’nde 6 dalda aday gösterilerek çoğu kişiyi şaşırttı. Bu adaylıklar; En İyi Film, En İyi Yönetmen (Chloé Zhao), En İyi Kadın Oyuncu (Frances McDormand), En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmenliği ve En İyi Film Kurgusu dallarındaydı. Fakat bu adaylıklardan; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo ödüllerini aldı. Bunun yanında Altın Küre Ödüllerinden de 2 ödüle sahip oldu. Film dram ve Western türünde.

En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu. Zhao ödül konuşmasında “Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim” şeklinde açıklamasıyla herkesi duygulandırdı.

Filmin başrölü Frances McDormand, Nomadland ile 2.kez En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nın sahibi oldu. Film Amerika’da 19 Şubat 2021 tarihinde vizyona girdi. Bunun yanında filmin oyunculuklarını da Frances McDormand (Fern), David Strathairn (Dave), Linda May (Linda May) ve Swankie (Swankie) canlandırmış. Ayrıca filmin müzik yönetmenliğini muhteşem sanatçı Ludovico Einaudi yapmış. Bunun yanında film 108 dakikadan oluşuyor. Son olarak filmin IMDb’den 7,5 puan aldığını söylemek istiyoruz.

Filmin Konusu

Filmde Frances McDormand, kocası öldükten sonra memleketi Nevada’dan ayrılan ve “evsiz” kalıp, Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaşan bir kadın olarak rol alıyor. Aynı zamanda yardımcı rolde David Strathairn’in yanı sıra gerçek hayattaki göçebe Linda May, Swankie ve Bob Wells’i kendilerinin kurgulanmış versiyonları olarak aktarmışlar. Film, Jessica Bruder tarafından yazılan 2017 yılı kurgusal olmayan Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century adlı kitaptan beyaz perdeye aktarılmış.

İnceleme

Pandemi yüzünden 2020 senesi sinema açısından kurak geçti. Dikkat çeken yapımlar olsa da sinema açısından pek verimli bir yıl olmadı. Fakat Nomadland’in bu ödülleri hak ettiğini düşünüyoruz. Oyunculuklar çok iyiydi. Ayrıca görüntü yönetmeni muhteşem bir iş sergilemiş. Bazı sahnelerde karakterin yüzüne yaklaşarak filmin içindeymişiz gibi bir gerginlik yaşatmış.

Başrol oyuncusu Frances McDormand çok güzel oynamış. Zaten Nomadland’den önce de Fargo’daki performansıyla da Oscar Ödülü almıştı. Filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çünkü yalnızlık çeken birinin toplumdan yabancılaşması konusunu çok güzel işlemişler. Herkesin yalnızlık çektiği bu dönemde belki yaşadığınız olaylarda yalnız olmadığınızı anlayabilmenize yardımcı olur.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *