Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Film

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başladı! 

Sevgili Geek 101 takipçileri, süpürgelerinizi hazırlayın çünkü 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu hafta başladı. 27 Mayıs Perşembe günü Ankara Kent Konseyi ev sahipliğinde Gençlik Parkı’nda başlayan etkinlik 3 Haziran’a kadar sürecek. Festivalin bu yılki teması ise “Araftan Çıkmak”. Festivaldeki tüm filmler, bu tarihler arasında çevrimiçi gösterimle seyircilerle buluşacak. Ancak daha sonrasında 4-11 Haziran tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern açık hava sinemalarında da gösterimler olacak.

1998 yılından beri olan festival, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütlerini bir araya getiriyor. Bu etkinlik, toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunlarını gündeme taşımayı amaçlıyor. Bununla birlikte farkındalığı artırmayı ve en önemlisi de kadın emeğini görünür kılmayı da amaçlamakta.

Yıllardır kadın sinema emekçilerini bir araya getiren bu festival, sinemacılar arasında bir bağ kuruyor. Bu sektörde kadınların yaşadığı sorunlara ve verdikleri mücadelelere de dikkat çekmeyi ihmal etmiyor. Üstelik genç kadın sinemacıları da destekliyor.

Festivalde FIPRESCI ödülü için, çeşitli festivallerde beğeni ve ödülleri toplayan 12 film yarışacak. Bu filmler arasında Made In Bangladesh, As I Want, The Man Who Sold His Skin gibi eserler yer alıyor.
Bu yıl pek çok ödüle layık görülen Chloé Zhao’nun Nomadland’i yer alyıor. Shirley ve Promising Young Woman gibi tanıdık filmler de yer alacak.

Dünyanın dört bir yanından ilham veren kadınları göreceğimiz festivalde, verilecek ödüller ise şöyle: Onur ödülleri, Nur Sürer ve Zuhal Olcay’a verilirken, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri de Ayta Sözeri, Demet Evgar ve Gülin Üstün’e verilecek. Menajerimi Ara dizisinde tanıştığımız Ahsen Eroğlu ise Genç Cadı Ödülü’ne sahip olacak.

Çevrimiçi gösterimlere katılmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca her bir gösterim için bilet fiyatı 12 TL’dir. Çevrimiçi gösterim çizelgesi ise aşağıdaki gibi. Herkese şimdiden iyi seyirler! Ayrıca bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *