Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Dizi

Yeşilçam 1. Bölüm İncelemesi: En İyi Türk Dizisi Mi? 

7.0
Score

Pros

  • Dönem, iyi bir şekilde yansıtılmış.
  • Hikaye ilk bölüm için hoş bir şekilde başladı.

Cons

  • Bazı teknik sıkıntılar mevcut.
  • Oyunculuklar oldukça kötü.
Oyuncuklar
6.0
Senaryo
7.0
Yönetmenlik
6.5
Sinematografi
7.0

22 Nisan itibariyle başrollerinde Çağatay Ulusoy ve Afra Saraçoğlu gibi isimlerin yer aldığı Yeşilçam dizisi çıktı. Peki ya BluTV’nin en büyük işlerinden bir tanesi olduğu söylenen dizi nasıl olmuş?

Hikaye

1960’lı yıllarda sinemaya tamamıyla aşık olan Semih Ateş, Yeşilçam’da yeniden yükselmeye çalışmaktadır. Bu yükseliş elbette pek kolay olmayacaktır.

Açıkçası hikaye, alışık olduğumuz Türk dizilerinden çok daha farklı. İçerisinde Türk dizileri için oldukça cesur diyebileceğimiz birçok unsur mevcut. Böylesine farklı bir hikayeyi görmek de diziyi daha izlenebilir kılmakta. Bunlarla birlikte ise dönemin usta isimlerine hoş göndermeler de var. Bu göndermeler dönemin isimlerini bilenler için yüz gülümsetecek türden. Tabii o dönem anlatılıyorsa daha da fazla gönderme beklerdik.

Hikaye, ilk bölümüyle birlikte de hoş bir giriş yapıyor. Hikaye açısından bazı soru işaretleri de var. Muhtemelen bu soru işaretlerine sonraki bölümlerde değinecekler.

Bunlar dışında ise dönem teknik açıdan bizlere oldukça güzel yansıtılmış. Mekanlar, insanlar dönemi neredeyse tam anlamıyla yansıtıyor.

Oyunculuklar

Oyunculuklar ilk başlarda kötü bir şekilde devam ediyor. Dizide yer alan 1-2 oyuncu dışında diğerleri oldukça kötü bir oyunculuk sergiliyor. Dizi ilerledikçe biraz daha azalmaya başlasa da kesinlikle göze takılan bir şey.

Bunlar dışında ise dizide yer alan replikler kesinlikle dönemine uymuyor. Karakterler daha çok günümüzün ağzıyla konuşmakta. Şahsen o dönemi izliyorsak o döneme ait olan konuşmaları görmek çok daha gerçekçi ve iyi olabilirdi.

Bazı teknik sıkıntılar

Dizi oyunculuklar konusundan bazı sıkıntılar çekse de bunları ilerledikçe düzeltiyor. Hikaye konusunda ise iyi bir başlangıç yaptı. Bunlar dışında bölümü izlerken bazı teknik sıkıntılarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu teknik sıkıntılar bazı kısımlarda fazlasıyla göze çarpabiliyor. Bu teknik sıkıntılarda başı çeken ışık ve kurgu. İlerleyen bölümlerde daha da fazla düzeleceğini düşünüyoruz.

Kısacası Yeşilçam, diğer Türk dizilerine göre hem farklı hem de büyük bir iş. Bazı sıkıntılar barındırsa da izleyenleri memnun edebileceğini düşünüyoruz. Şu anlık dizinin ilk iki bölümü BluTV’de yayınlandı. Diğer bölümleri ise haftalık olarak çıkışını gerçekleştirecek.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *