Spam Yapma Lütfen!
12 Nis 2021
Dizi

The Originals: Her Zaman ve Sonsuza Dek! 

Sevgili Geek 101 takipçileri bu yazımda sizlere ilginç konusu ve mükemmel oyunculuk performansları ile ekranlarda fırtına gibi esen The Originals dizisini anlatacağım.

Fantastik Evren, “hikayeler ve karakterler” olarak kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılıyor. Bunların içerisinde çeşitli mitolojileri ve efsaneleri işleyen türler her zaman ilgi çekmeyi başarıyor. Ayrıca The Originals dizisi de Vampir Efsaneleri ve Kurtadam Mitolojisine yepyeni bir soluk getiren bir dizi.

Kalemi Fazlasıyla Fantastik Bir Kadın: Julie Plec!

Yazdığı kitaplarla Fantastik Edebiyata yeni bir yaklaşım getiren Julie Plec, yazarlığın yanı sıra oldukça ünlü bir yapımcı ve yönetmendir. The Vampire Diarries ve The Originals adlı kitap serileri ile tanınan Plec, bu serilerin ekrana uyarlanma sürecinde de hem yapımcılığı hem de senaristliği üstlenmiştir.

Kendisinden önce ve sonra gelen tüm vampir hikayelerini oldukça “yüzeysel ve heyecansız” bulduğunu söyleten Julie Plec, Vampirler Dünyası’nı Hilal Kurtları ve Ataları, Fransız Bölgesi’nin Kadim Cadıları ve Orijinaller dediği kendi yarattığı karakterler ile birleştirmiştir.

The Originals kitap serisi: Diriliş, Yükseliş ve Uyanış bölümlerinden oluşmaktadır. Kitaplar aynı adla ve aynı bölüm içerikleriyle ekran önüne uyarlanmış. Başta Awards olmak üzere birçok Tv Ödülüne de aday gösterilmiştir. Julie Plec, yazdığı bu kitaplarla vapirlerin hiç değinilmeyen doğuş hikayelerine yer veriyor. Ve hiç alışık olmadığımız vampir türleriyle de tanışmamızı sağlıyor.

The Originals Dizisinin Konusu:

The Originals, The Vampire Diarries dizisinin bir yan serisidir. Orijinal vampirler olarak adlandırılan Klaus, Elijah ve Rebekah Mikaelson karakterlerinin hayatlarını ve yaşadıkları olayları anlatan bir dizidir.

Mikaelson kardeşler, uzunca bir yaşamın onlara verilmiş bir armağan olduğunu düşünmüş ve 1919 yılında kendi krallıkları olarak adlandırdıkları New Orleans şehrini kurmuşlardır. Şehirde vampirler, cadılar, kurtadamlar ve normal insanlar bir arada yaşamakta. Şehirde eğlenceler, festivaller, davetler ve ünlü misafirler eksik olmamaktadır. Mikaelson kardeşler, New Orleans’ı bir cennet haline getirmiş ve şehrin bolluk içinde yaşamasını sağlamışlardır.

Işıltılı davetlerinden birini verdikleri bir gece, yıllarca kaçıp izlerini kaybettirdikleri babaları Mikeal, Mikealson kardeşleri bulur ve kurdukları şehri yerle bir eder. Şehri terk etmek zorunda kalan Klaus, Elijah ve Rebekah uzun yıllardan sonra New Orleans’a geri dönerler. Ama şehirde birçok şeyin değiştiğini fark ederler. Kendi kurdukları şehirde artık bir misafir olarak görülen ve istenmeyen bu Orjinal vampirlerin gelişi, New Orleans’ta birçok şeyi değiştirecek ve birçok felaketi de beraberinde getirecektir.

Vampirlerin de Bir Doğuş Hikayesi Var: Orjinaller yani Köken Vampirler!

Orjinal Vampirler, Köken Vampir anlamına gelmektedir. Soyları ve kökleri onuncu yüzyıla kadar uzanan bu vampirler, yıllardır izlemeye ve okumaya alışık olduğumuz vampir türlerinden oldukça farklıdır. Köken Vampirler yani ilk Vampirler, kendi kanlarının güçlü bir cadının büyüsüyle kutsanmasıyla doğmuşlardır. Bu vampirler, insanları hipnotize edebilme, düşüncelerin ve duyguların içine girebilme gibi çeşitli telepatik güçlere sahiptir. Bir köken vampir öldüğünde onun yarattığı tüm vampirler de ölür.

Normal vampirleri, köken vampirler kendi kanlarıyla yarattıkları için bir köken vampirin ölümü neredeyse dünyadaki tüm vampir ırklarını da yok eder. Normal Vampirler ateşle ya da sert bir kazıkla öldürülebilirken köken vampirleri sadece ak meşe ağacından yapılmış bir kazık öldürebilir. Bir orduyu yirmi saniyede yok edecek güce sahip olan köken vampirler, hızlıca iyileşme ve iyileştirme gibi şifalı güçlere de sahiptir.

The Originals dizisinin ana karakterleri olan Klaus, Elijah ve Rebekah köken vampirlerdir. New Orleans’a tekrar dönüşlerinin hoş karşılanmama nedeni de budur. Çünkü hiçbir normal vampir bir köken vampirle ve onun durdurulamaz gücü ile başa çıkmak istemez. Ama büyük savaş artık kapıdadır ve New Orleans’ta Köken Vampirlerin çağı tekrar başlamaktadır!

Orjinaller Ailesi: Güç, Zeka, Tehlike: Klaus Mikaelson!

Niklaus Mikaelson, ailenin en başına buyruk en hoyrat ve en tehlikeli üyesidir. Bir vampir ve kurtadam melezidir. Cadı annesinin bir kurtadam ile birlikteliği sonucu dünyaya gelen Klaus, melez oluşu gerçeğiyle yüzleştikten sonra babası bildiği insan tarafından çeşitli işkencelere ve şiddete maruz kalır. Kardeşleri ile birlikte kendisini canavar olarak gören babasından kaçan Klaus kardeşlerinden ve diğer köken vampirlerden farklı özelliklere sahiptir. Çünkü damarlarında hem vampir hem de kurt kanı akmaktadır. Ayrıca annesinin en güçlü cadılardan biri oluşu da Klaus’a bu cadılık yeteneklerinden birçoğunun geçmesini sağlamıştır.

Klaus, orjinal vampirlerin en güçlüsüdür, ölümsüzdür. Gücünü ve hızını her dolunayda biraz daha arttıran Klaus, kurtadam formuna dönüştüğünde en tehlikeli halini alır. Bunların yanı sıra Klaus’un kanı tüm yaraları iyileştirebilmekte, ölmüş insanları ve vampirleri tekrar hayata döndürebilmektedir. Annesinin cadılık yeteneklerinden olan kehanet ve öngörü gücünü de içinde barındıran Klaus, New Orleans’ta hem vampirlerin hem cadıların hem de normal insanların en tehlikeli bulduğu köken vampirlerin başında gelmektedir. Abisi Elijah ve kızkardeşi Rebekah dışında kimseden sevgi görmeyen Klaus’un en zayıf tarafı babası Mikeal’dır.

Onur, Aile ve Bağlılık: Elijah Mikaelson!

Elijah, Mikaelson ailesinin en kontrolcü ve en toparlayıcı üyesidir. Babasının Klaus’a yaptığı işkencelerden sonra kardeşlerine daha sıkı bağlanan Elijah için onur, aile ve sadakat her şey demektir.

Çok hızlı hareket edebilme, tahmin edilemez hamleler yapabilme ve cadılar dünyası ile yakınlık kurabilme gibi yetenekleri olan Elijah’ın en zayıf noktası kardeşi Klaus’tur. Klaus’a karşı duran ve onu yok etmek isteyen herkes önce Elijah ile savaşmayı göze almalıdır!

Güzellik, Hırs ve Duygular: Rebekah Mikaelson!

Ailenin en duygusal üyesi olan Rebekah, yıllarca erkek kardeşlerinin peşinden gitmiş. Ve onların yaptıkları pis işlerde hep arkalarını toplayan kişi olmuştur.

Abisi Elijah’a oldukça bağlı olan Rebekah, Klaus’u hem sevmekte. Hem de onun tehlikeli ve karşı konulamaz gücünden nefret etmektedir. New Orleans’a tekrar döndüklerinde Rebekah kendini yine Elijah’ın hamleleri, Klaus’un ise hükmetme gücünün arasında bulacaktır. Yıllarca gerçek aşkı arayıp duran Rebekah’ın zayıf noktaları ise büyük aşkı Marcel ve kardeşi Klaus’tur.

Yenilmez ve Durdurulamaz Bir Güç: Melezler!

Norveç Krallığı’nın en güçlü cadılarından olan Esther Mikaelson, ilk köken vampirlerin yaratıcısıdır. Evliliği sırasında bir kurtadama aşık olmuş ve bu birliktelikten tarihin ilk melezi olan Niklaus dünyaya gelmiştir. Melezlerin de atası sayılan Niklaus’tan sonra birçok melez daha ortaya çıkmıştır. Melezler, vampirlerden üstündür.

Onlardan daha zeki daha öldürücü ve daha hızlıdır. Vampirlerin üreme özelliği yokken bir melez üreyebilir ve yeni bir hayat yaratabilir. Ayrıca dolunaya gerek duymadan istediği her ana kurtadama dönüşebilir. Bu da onu diğer kurt sürülerinden farklı kılar. Yani melezler köken vampirlerden de kurtlardan da normal vampirlerden de daha üstün durumdadır. Tüm dünyada bir melezden daha tehlikeli başka hiçbir şey yoktur!

Onların Varlığı, Atalarının Ruhundan Geliyordu: Cadılar!

New Orleans’ın arka mahallerinde ikamet eden Fransız Bölgesi Cadıları’nın tarihi neredeyse köken vampirlerin tarihi kadar köklü ve eskidir. Yer bulabilme, elementleri büyüde kullanabilme, canlıları yok edebilme, kara büyü yapabilme gibi yeteneklere sahip olan Fransız Bölgesi Cadıları’nın şimdilerde büyü yapması ise hiç kolay değildir. Şehrin yönetimini elinde tutan vampirler, cadıların büyü yapmasını yasaklamıştır. Ve onlara ait tüm dükkanları yağmalayıp, yok etmiştir.

Cadıların atalarının mezarları ve güçleri New Orleans topraklarında bulunduğu için hiçbir cadı başka yere gidememekte. Ve yasaklara göz yumuyormuş gibi davranmaktadırlar. Bu da onları karanlık güçlere ve arafta bulunan cadılara başvurmak zorunda bırakmaktadır.

Kurtların İlk Tohumları: Hilal Kurtları!

Dizideki kurtlar, aşina olduğumuz kurtlardan oldukça farklı. Hilal Kurtları denilen bir soydan gelen kurt sürüsü,sırtlarında hilal şeklinde bir iz taşırlar. Bu iz, onları kurtların atası konumuna taşımaktadır. Melez vampir Klaus’un çocuğuna hamile olan Kurtların Prensesi Hayley, hem kurtlar hem vampirler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bebeğini cadıların kara büyülerinden korumak için tüm gücüyle savaşan Hayley’i bu zorlu mücadelesinde , sürüsündeki diğer kurtlar asla yalnız bırakmamaktadır!

Hayley’in taşıdığı bu bebek melez ırkının Klaus’tan sonra en güçlüsü olmanın yanı sıra, cadıların karanlık büyülerine ve tehlikeli ayinlerine karşı duracak tek ismi de temsil etmektedir.

Her Zaman ve Sonsuza Dek!

“Niklaus Haklı. Bir Yemin Ettik. Aile Her Şeyden Üstündür.

Her Zaman ve Sonsuza Dek.

Evet. Her Zaman ve Sonsuza Dek.

Tek Gerçek Bu!

The Originals, Yükseliş

Mikaelson ailesi, New Orleans’ta hem cadılarla hem de vampirler arasındaki güç ve iktidar savaşıyla uğraşır. Bir yandan da birbirleriyle sınanıyorlar. Ailenin onurlu ve her daim korumacı üyesi olan Elijah, kardeşleri Klaus ve Rebekah’ı herkesten ve her şeyden korumaya hazırdır. Gerekirse kendisinden bile. Niklaus’un sahip olduğu yetenekleri ve melez tarafı onu bazen şeytanların tarafına sürüklerken Klaus’u oradan çekip çıkaran kişi Elijah oluyor.

Rebekah da her ne kadar New Orleans’taki kaostan yorulmuş olsa da Elijah’ı asla yalnız bırakmıyor. Çünkü onların ilk günden beri birbirlerine verdikleri bir söz var. Ve bu söz her şeyden üstün. “Her Zaman ve Sonsuza Dek!”

İzlediğiniz Tüm Vampir Hikayelerini Unutun!

The Originals, içindeki farklı karakterler ve her bölümde işlenen farklı hikayelere sahip. Bu hikayeler sizlere daha önce izlediğiniz tüm vampir konulu yapımları unutturacak! Klaus’un önlenemez gücü, Elijah’ın ailesine bağlılığı, Rebekah’ın ise duygusal tarafı sizleri kendisine çekmeyi başaracak.

Bununla birlikte The Originals, Netflix’in en popüler diziler kategorisinde uzun zamandır yerini koruyor. En kısa zamanda izlemenizi tavsiye eder ve herkese şimdiden iyi seyirler dilerim.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *