Spam Yapma Lütfen!
28 Eki 2020
Amazon Prime

The Lord of the Rings: Orta Dünya’dan Haberler Var! 

Sevgili Geek 101 okuyucuları! Bugünkü yazımda sizlere yediden yetmişe herkesin izlemekten, okumaktan, üzerine konuşmaktan büyük keyif aldığı özgün hikayesi ve karakter tablosuyla da bir başyapıt sayılacak olan Yüzüklerin Efendisi dizisinden haberler getirdim.

İngiliz yazar, şair ve akademisyen J.R.R Tolkien, yazarlıktaki ve oluşturduğu hikaye evrenindeki başarısını hayal gücünün sonsuzluğuna borçlu. Bunlarla birlikte Oxford Üniversitesindeki eğitimine bunların yanı sıra; mitoloji, toplum bilimi, filoloji gibi alanlardaki bilgi birikimine de borçlu.

On Parmağında On Marifet Bir Yazar Bir Fikir Adamı: J.R.R Tolkien

Tolkien’in en popüler eseri olan The Lord of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) kitap serisi 150 milyon üstündeki satışıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanı olma özelliğine sahip. 2001’den 2003’e kadar Yüzüklerin Efendisi film üçlemesiyle sinemaya da uyarlandı. On bir dalda akademi ödüllerine ve Oscar’a aday gösterilen ilk fantastik yapım olarak da ayrı bir yere sahip. Beyazperdedeki bu müthiş başarıdan ve büyük okuyucu kitlesinden sonra, dünyanın en büyük çaplı dizi-film yayın sitesi olan Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisi için kolları sıvadı. Amazon, Tolkien’in tüm eserlerinin haklarının sahibi olan Tolkien Estate şirketi ile birlikte “Şu ana kadar yayınlanacak en yüksek bütçeli dizi.” için hızlıca hazırlıklara başladı. Dizi, Orta Dünya’nın geçmişine, sırlarına, bilinenlerine yepyeni bir boyut kazandıracak. Yüzüklerin Efendisi dizisinin çekimlerine Şubat 2020’de Yeni Zellanda’da başlandı. Diziyi ekran önüne uyarlayan isimler J.D Poyne ve Patrick Mekay olurken yapımcılar arasında Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Amerikalı yazar Gennifer Hichison ve Jason Cahill var.

Satış Rekorları Kırmış İlk Fantastik Eser Serisi!

Game of Thrones, Mindhunter, Lewis and Clark gibi dizilerden aşina olduğumuz Robert Aramayo; How I Met Your Mother ve The Game and General Hospital işlerinin parlayan yıldızı Nazanin Bariodi Yüzüklerin Efendisi dizisinin netleşen iki başrol oyuncusu. Yüzüklerin Efendisi dizisi, diziler tarihinin en kalabalık ve en yoğun oyuncu ekibine en çok yönlü hikayesine sahip olacak. Yüzüklerin Efendisi dizisi için yapımcılar şimdiden on iki sezon sürebilir müjdesini verdi bile!

Dizide Neler Göreceğiz?

Dizinin ana hikayesini serinin üç kitabının şekillendireceği söylenmekte. Tolkien’in diğer önemli eserlerinden olan ve Yüzüklerin Efendisi serisiyle de yakın bağlantısı bulunan Hobbit ve Silmarrilon da dizinin senaryosunda ve hikayesinde kendine yer bulacaktır. Kitaplarda sıkça okuyup filmlerde çokça gördüğümüz elfler, cüceler, hobbitler, orglar, ak büyücüler, krallar dizideki ana karakterleri oluşturacaklar. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; benim gibi Orta Dünya ve fantastik evren sevenler için bu dizi kesinlikle bambaşka bir yere sahip olacak.

Dizinin çekimlerinin bu kadar uzun sürmesine ve yayın tarihinin ileriye alınmasına birçok The Lord Of The Rings hayranı olumsuz sesler çıkarsa da onlara Tolkien’in şu sözünü hatırlatmak isterim: “Harikaları aceleye getirerek berbat etme!”

Bu harika Orta Dünya keşfine çıkmamıza çok az zaman kaldı, ben bu keşfe çoktan hazırım peki siz de hazır mısınız?

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz!

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *