Spam Yapma Lütfen!
27 Kas 2020
Dizi

Peaky Blinders: Birmingham’ın En Klas Adamları Geri Dönüyor! 

Belirli bir dönemi veya tarihsel akışı anlatan yapımları izlemek, bazı izleyiciler tarafından asla tercih edilmiyor. Bu durum anlatılan dönemin durağanlığından ya da ilgi çekici olmayışından kaynaklanıyor. Lakin ilgi çekici kişilere ve olaylara sahip dönemlerin müthiş bir senaryoyla ve oyunculuklarla ekrana yansıtıldığı diziler birçok izleyici tarafından beğeniyle karşılanmanın yanı sıra “yeni sezon ne zaman gelir acaba?” diye de sabırsızlandırıyor. İşte Peaky Blinders tam da öyle bir dizi!

Peki Kimdir Bu Peaky Blinderslar?

Shelby Ailesi Yani Namı Diğer; Peak Blinderslarr!

Birinci Dünya Savaşı sonunda, İngiltere’nin Birmingham’ında boy gösteren Peaky Blinders adlı çetenin hikayesini konu alan dizide suç teması ön plana çıksa da içinde dramaya, tarihsel bilgilere, aşka da büyük oranda yer veriliyor.

Thomas Shelby, Peaky Blinders çetesinin başındaki isimdir. Çetedeki diğer üyeler de yine Shelby ailesinin gözü kara erkekleri ve cesaretleri ve güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakan kadınlarıdır.

Birmingham’da gücü ve otoriteyi ellerinde tutmak için her şeyi yapabilecek potansiyele sahip olan Peaky Blinderslar, güçlendikçe zenginleşmekte zenginleştikçe de kendilerine yeni düşmanlar edinmektedirler. İşte Peaky Blinders dizisi de Thomas Shelby’nin ve ailesinin edindikleri düşmanlar karşısında güçlerini korumak ve ne olursa olsun hayatta kalmak için verdikleri mücadele doğrultusunda süregelen olayları anlatan bir yapım.

En karizmatik dizi karakteri: Thomas Shelby!

Başta Ben Olmak Üzere Birçok Gönülde Taht Kuran Adam: Thomas Shelby!

Dizinin bu kadar ilgi çekmesinde ve merakla takip edilmesinde anlattığı hikayenin büyük etkisi var. Bunun dışında 1919 yılının İngilteresi’nin tarihi dokusunu, mekanlarını,aile hayatını, siyasetini yansıtması; dizideki karakterlerin özellikle Shelby ailesi erkeklerinin en klas ve en karşı konulamaz biçimde ekran önüne çıkmasının da dizinin beğenilmesinde katkısı fazla! Zira sosyal medyada yapılan “En karizmatik dizi karakteri kimdir?” anketini Thomas Shelby uzunca zamandır tek başına zirvede tutmakta! Yani dizide hem hikaye hem de görsellik açısından bir şölen var!

Dizinin senaristliğini ve yapımcılığını Steven Knight üstlenirken yönetmen koltuğunda ise ünlü İngiliz yönetmenler, Otto Bathirst ve Tommy Horper oturuyor. Dizideki oyuncuların seçiminde de söz sahibi olan Otto Bathirst, Kara Şovalye Yükseliyor,Evrim, İnception gibi yapımlarda genelde yan rollerde karşımıza çıkan Cillian Murphy’i Thomas Shlby rolüyle adeta yıldız gibi parlattı! Başarılı aktör o meşhur İngiliz aksanı, bakmaya doyulmaz mimikleriyle bizleri onu izlerken adeta mest ediyor. Helen Mccrory, Paul Anderson, Fin Colo, Tom Hardy gibi isimler de dizide başarılı oyunculuklarıyla dikkat çekiyor.

Dizinin altıncı sezonuna usta aktör Stephen Graham da dahil oldu. Graham, Peaky Blinders da oldukça farklı ve onu hiç öyle izlemediğimiz bir rolle karşımıza çıkacak. Yine İngiltere’nin çalkantılı siyasi ve ekonomik dönemlerine odaklanacak olan yeni sezonun Şubat ayında izleyici ile buluşması planlanıyor.

Thomas Shelby tekrar “Yaşaman için en az onlar kadar kötü olman lazım!” diyerek düşmanlarıyla savaşmaktan çekinmeyecek, Birmingham’ın en klas adamları geri dönüyorlar ve bu defa çok daha tehlikeliler!

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *