Spam Yapma Lütfen!
11 May 2021
Dizi

Merlin: Onun İnandığı Doğrular, Tüm Dünyanın Kaderini Değiştirecekti! 

Farklı dinlere ve mitolojilere ait konular, ekran önünde kendisine yer bulmayı sürekli başarıyor. Bununla birlikte Merlin de bu diziler arasında. Özellikle Kelt Mitolojisi ve İngiltere Kraliyet Tarihi birbirleriyle bağlantılı oldukları için film ve dizi sektörleri de bu konulara asla kayıtsız kalamıyor.

20 Eylül 2008 yılında yayın hayatına başlayan ve 2012 yılına kadar süren Merlin dizisi, farklı mitolojileri, tarihi dönemleri ve tarihe damgasını vurmuş kişileri hikayesinde toplamayı başarmış bir yapım!

Merlin Dizisinin Konusu:

Bir zamanlar büyünün, büyücülerin ve doğaüstü varlıkların kadim mekanı olan Camelot Krallığı, Kral Uther Pendragon’un katı ve asla esnetilemeyen kuralları ile yönetilmektedir. Artık Camelot’ta büyü yasaklanmıştır. Ve büyücülük ile uğraşan herkes kralın cadı avcıları tarafından peşi sıra yakalanmaktadır. Yakalanan cadı ve büyücüler ya idam edilmekte ya da çeşitli işkencelere maruz kalmaktadırlar. Bir gün Merlin adlı genç bir büyücünün yolu Camelot’a düşer. Ve Merlin burada kralın oğlu Prens Arthur ile tanışır.

Merlin Camelot’ta büyücülük yeteneklerini kraldan saklamaya çalışacak. Ayrıca Camelot topraklarına tekrar huzuru ve barışı getirecek kişi olan Prens Arthur’u çeşitli tehlikelerden korumaya çalışacaktır. Tuhaf yaratıklarla, krallığı ele geçirmeye çalışan kötü insanlarla ve karanlık büyülerle dolu Camelot’ta, büyüye başvurmadan Arthur’un hayatını korumaya çalışmak Merlin için hiç de kolay olmayacaktır.

Büyüler Her Zaman Karanlık Değildir, Bir Büyü Aydınlığı da Getirebilir: Merlin!

“Efsanelerin Diyarında ve Büyünün Zamanında Büyük Bir Krallığın Kaderi, Genç Bir Adamın Omuzlarında Yükseliyordu; Onun Adı, Merlin’di!”

Büyücü Merlin’in Tarihi

Merlin dizisinde karşımıza çıkan Merlin figürü, kitaplarda okuduğumuz ve filmlerden aşina olduğumuz Merlin’den oldukça farklıdır. Büyünün ve büyücülüğün efendisi olmadan önceki Merlin’i konu alan Merlin dizisi, Kadim Büyücü Merlin’in ilk gençlik yıllarını bizlere anlatıyor.

Küçük bir köyde doğmuş olan Merlin, çocukluğundan itibaren, kişiliğinin ve yeteneklerinin diğer insanlardan farklı olduğunu keşfeder. Merlin, ilginç rüyalar gören, kafasında çeşitli sesler duyar. Eşyaları hareket ettirebildiğini fark eder.

Bununla birlikte kendisini bir büyücü olarak tanımlamaya başlar. Annesi, Merlin’i korumak ve büyü gücünü doğru kullanmasını sağlamak için onu Camelot’a gönderir. Merlin kralın danışmanı ve baş şifacısı olan Gayus’un yanına gider. Gayus sayesinde çok eski büyü kitaplarına ulaşır. Ve hiç bilmediği büyüleri yapma fırsatı bulur. Gayus’un öğretmenliği ile güçlerini kontrol altına almayı başaran Merlin, iyi bir büyücü olma yolundaki ilk adımlarını atmaya başlar.

Camelot’un acımasız kralı Uther Pendragon, büyücüleri yakalamaya devam etmekte. Halkına büyüyü kötü bir lanet olarak göstermektedir.. Merlin ise bu duruma şiddetle karşıdır. Çünkü büyüler her zaman karanlığı getirmez bir büyü aydınlık bir yaşamı da getirebilir.

Prens Arthur Pendragon: O, Halkının Gözünde Umudun, Barışın ve Güzel Günlerin Simgesiydi…

Uther Pendragon’un büyüyle uğraşanlara zulümler yaptığı Camelot’ta halkın tek umudu kralın genç oğlu Prens Arthur’dur. Babasının katı kurallarla ve ölümlerle dolu yönetimine karşı Prens Arthur, halkının hep yanındaydı. Arthur,oOnların barış ve huzur içerisinde yaşamaları için elinden geleni yapar. Cömert ve adil bir prensti kendisi. Prens Arthur’u büyük bir tehlike olarak görüp onun tahta oturmasını istemeyenler ise asla eli boş durmuyordu.

Tuzaklarla ve düşmanlarla geçen zorlu hayatında Prens Arthur’un en büyük destekçisi ise Merlin oluyordu. Merlin, Arthur’un gerçek bir kral olabileceğinden emindi. Çünkü Arthur büyünün dünyaya güzellikler getireceğine inanıyor. Ve büyücülerin katledilmesini asla doğru bulmuyordu. Bu genç büyücü Merlin için çok şey ifade etmekteydi.

Büyücü, Şifacı ve Alim Bir Topluluk: Druidler!

Merlin dizisinde Camelot’taki büyüyle uğraşan her halk ve her topluluk kendisine yer buluyor. Uther Pendragon’un Camelot’un her bölgesinde arayıp durduğu ve öldürülmelerini emrettiği Druid topluluğu da dizinin ana karakterlerinin başında geliyor.

Druidler, Britanya adalarında var olan Kelt topluluklarındaki rahip sınıflardan biridir. Bu rahip topluluğun en temel özelliği büyücü olmalarıdır. Her büyüyü bilen ve büyüleri kullanmada usta olan bu topluluk ayrıca şifacı ve alimdir. Göçebe bir hayat yaşayan Druidler karanlık büyüleri de çok iyi bilmektedir.

Uther Pendragon’un Camelot’tan kovduğu Druidler, eski dine inanmaktadır. Eski dine göre evrenin ve yaşamın özü büyüdür. Bununla birlikte havadaki her madde, topraktaki her canlı, sudaki her damla büyü sayesinde varlığını korur. Camelot’un kuruluşundan bu yana bu topraklarda yaşayan Druidleri, büyüden uzaklaştırmak ve var oldukları topraklardan kovmak Uther Pendragon için oldukça zor olacaktır.

Büyünün, Kötülüğün Özüyle Buluşmuş Hali: Morgana!

Morgana, dizide Uther Pendragon’un manevi kızıdır. Morgana gelecekle ilgili tuhaf rüyalar görmekte ve maddeleri tek göz hareketi ile çoğaltıp yok edebilmektedir. Kendisindeki bu tuhaflıkların farkına varan ve onlarla yüzleşen Morgana, büyücü olduğunu anlamaya başlar. Bununla birlikte Uther Pendragon’un manevi kızı olması ve Camelot’ta büyünün yasaklanması Morgana’yı büyük bir çıkmaza sokar.

Yeteneklerinin ve büyü gücünün sınırlarını bilmek isteyen Morgana, druidlere danışır. Ve gerçekte kim olduğunu onlardan öğrenir. Ayrıca Morgana bir peridir. Orta Çağ döneminde periler, kötülüğün yaratıcıları olarak anılırdı. Yıkımı ve ölümü getirirlerdi. Bu kötü tarafından sürekli kaçsa da Morgana gerçek kişiliğini saklamayı başaramaz. Ve zamanla hem Pendragon Krallığına hem de Merlin’e düşman olur. Karanlık büyülerde iyice ustalaşan Morgana, Camelot’ta tekrar kara büyünün ve kötülüğün hüküm sürmesi için elinden geleni yapar. Merlin ise, iyi ve kötü büyünün bu amansız savaşında Morgana’ya karşı duracak tek isim olacaktır!

Tarihte Büyücülüğü Başlatan İsim Merlin ve Yetenekleri:

Merlin Morgana’ya ve büyüyü kötüye kullanan her cadı ve büyücüye karşı dururken birçok yeteneğe ve güce sahip olduğunu da keşfeder.

Tılsımlar: Merlin, tılsımları kullanmada o kadar başarılı olmuştur ki büyücüler arasında tılsımların prensi olarak anılmıştır.

Büyü Keşifleri: Merlin’in hiç denenmemiş ve duyulmamış büyüleri keşfetmek gibi bir merakı vardır. Silahsız bırakma ve etkisiz hale getirme gibi büyülerin mucididir.

Büyü Ustalığı: Merlin hiç tartışmasız tarihin en güçlü büyücüsüdür. Büyü öğrenmede ve öğretmede ustadır. Büyüleri yaparken ki seviyesi ise hiçbir cadı ve büyücü ile karşılaştırılamayacak düzeydedir.

Bitkibilimde Uzmanlık: Merlin, hangi bitkinin hangi büyüde kullanılacağını çok iyi bilir. Birçok bitkinin iyileştirilmesi zor hastalıklarda ve yaralarda şifa ve tedavi amaçlı kullanılmasını sağlayan kişidir.

Dizinin Her Bölümü Ayrı Bir Macera!

Merlin dizisinde sezonlar boyunca bir hikaye ve konu bütünlüğü yok. Dizinin her bölümünde anlatılan döneme ait farklı konular işleniyor. Bu da diziye farklı karakterlerin dahil olmasını sağlıyor. Bununla birlikte farklı konu ve karakterlere yer verilmesi izleyicinin diziyi izlerken sıkılmamasını sağlıyor. Ve izleyicinin her bölümde farklı bir maceraya tanık olmasını sağlıyor.

Merlin Rolünde Colin Morgan!

İrlandalı aktör Colin Morgan dizide genç büyücü Merlin’e hayat veren isim. Morgan, Merlin’i başarılı bir performans ile izleyiciye aktardı. Ayrıca İskoç Kraliyet Müzik ve Drama Okulu’ndan mezun olmuştur. Bununla birlikte gerçek bir aktör olduğunu dizinin her bölümünde bizlere göstermeyi başarıyor.

Sizler de mitolojiye ve büyücüler dünyasına meraklı iseniz diziye mutlaka göz atın! Beni Merlin ile tanıştıran Canım Arkadaşım Zeynep Batur bu yazım senin için! Ayrıca dizi, Netflix’te en çok izlenen diziler bölümünde sizleri karşılamayı bekliyor. Herkese şimdiden iyi seyirler dilerim!

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *