Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Dizi

Lucifer 5. Sezon 2. Kısım İncelemesi: Lucifer Geri Döndü! 

Netflix’in en çok izlenen dizilerinden biri olan Lucifer, 5. sezonunun 2. kısmını 29.05.2021 tarihinde Netflix üzerinden yayınladı. Çekimleri yaklaşık 3 ay önce biten dizi son 8 bölümünü yayınladı. Çoğu kişinin başarılı bulduğu yapımın 5.sezonunu çoğu izleyici beğendi. Hatta 5.sezonun final bölümü şu anda IMDb’den 9,7 puan almış.

Dizi Hakkında

Lucifer, Tom Kapinos tarafından üretilen Amerikan fantastik polisiye, komedi ve drama dizisidir. Neil Gaiman, Sam Kieth ve Mike Dringenberg tarafından ortaya çıkmıştır. The Sandman çizgi roman serisinden esinlenilen dizinin senaryosunu Mike Carey yazmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunu ise; Tom Ellis (Lucifer Morningstar), Lauren German (Dedektif Chloe Decker), Kevin Alejandro (Dedektif Dan Espinoza), D. B. Woodside (Amenadiel Canaan), Lesley-Ann Brandt (Mazikeen Smith / Maze), Rachael Harris (Dr. Linda Martin), gibi isimler oluşturmaktadır.

25 Ocak 2016’da FOX’da yayımlanmaya başlamıştır. Fakat ilerleyen süreçte FOX, dizinin iptal edildiği açıklamıştır. Bunun üzerine hayranlar dizinin iptal edilmemesi için kampanyalar başlatmışlardır. “#savelucifer” Hashtag’i günlerce Twitter’ın en popüler hashtag’i olmuştur. Hatta bu kampanyalar o kadar etkili oldu ki Netflix bu dizinin yayın haklarını satın aldı. İlk bölümünü 2016’da yayınlayan dizi, IMDb’den 8,1 puan almıştır. Ayrıca dizi 5 sezon ve 75 bölümden oluşuyor. Son olarak diznin ortalama bölüm süresinin 42 dakika olduğunu söylemek istiyoruz.

5. Sezonun Konusu

4. sezonun sonunda; cehennemde karmaşıklık olduğu için cehenneme geri dönen Lucifer, orada bir süre kalıyor. Fakat o cehennemde bulunurken ikiz kardeşi Michael, onun hayatını çalıyor. Lucifer’ın tanıdığı kişiler, Michael’i Lucifer zannediyorlar. Bundan dolayı Michael artık Lucifer gibi davranmaya başlıyor. Lucifer, Michael’in yaptıklarını öğreniyor ve bundan dolayı Lucifer cehennemi bırakıp geri dünyaya dönüyor. Hatta ilerleyen süreçte Michael ve Lucifer arasında savaş çıkıyor.

Bu tartışmayı babaları olan “Tanrı” bölüyor. Hatta tanrı bir süre dünyada kalıyor ve onlara babalık yapıyor. Bir süre çocuklarının yanında kalan tanrı daha sonra emekli olduğunu söylüyor ve yok oluyor. Babaları emekli olduğu için Lucifer tanrı olmak istiyor. Fakat bunu sadece Lucifer değil Michael de istiyor. İlerleyen süreçte Lucifer ve Michael arasında tanrının kim olacağına dair savaş çıkıyor.

İnceleme

Öncelikle 5. sezonun 2.kısmının, 1.kısıma göre daha iyi olduğunu söylemek istiyoruz. Çünkü 1.kısımda pek hareketli bir olay yaşanmadı ve bu bizim alıştığımız gibi bir Lucifer değildi. Yani Lucifer normalde eğlenceli bir yapıya sahipti ama 1.kısımda bunu fazlaca göremedik. 2.kısım bize daha samimi ve daha eğlenceli geldi (en azından ilk bölümleri).

Genel olarak baktığımızda stabil bir Lucifer sezonuydu diyebiliriz. İyiydi fakat abartılacak bir düzeyde olduğunu düşünmüyoruz. Böyle söyleyince yanlış anlaşılmasın; biz dizinin kötü olduğunu söylemiyoruz, sadece her zamanki Lucifer gibi iyiydi demek istiyoruz. Film uzadıkça kötüleşmemiş ve filmi uzatmak için güzel konu seçmişler diyebiliriz.

Ayrıca bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *