Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Dizi

Game of Thrones Evreninden Doğacak 3 Yeni Dizi! 

Ekranların en fenomen dizisi Game of Thrones, final yapmış olmasına rağmen hala ilk günkü popülerliğini korumayı başarıyor. Dizinin oldukça farklı bir evrende geçmesinin, ilginç karakterlere sahip olmasının ve müthiş bir senaryo ile ekrana uyarlanmasının bu popülerlikte büyük katkısı var.

Serinin yazarı ve dizinin yaratıcı yapımcısı George R.R Martin, House of the Dragon dışında Game of Thrones evreninden doğacak üç yeni dizinin daha ekranlarımızda olacağı müjdesini verdi. Taht Oyunlarının çok öncesini anlatacak bu diziler de en az Game of Thrones kadar sıra dışı ve ilgi çekici olacağa benziyor!

İşte Game of Thrones Evreninden Doğacak 3 Yeni Dizi!

Taht Oyunlarının 1000 Yıl Öncesi:

Game of Thrones’in House of the Dragon’dan sonraki diğer spinn off dizisi, 10,000 Ships olacak. 10,000 Ships, Game of Thrones’in bin yıl öncesini anlatacak. Ve Rhoynor’dan Dorne’ye kadar fetihlerde bulunan cesur prenses Nymeria’yı konu alacak. Ayrıca dizinin senaryosunu Amanda Segel yazarken yönetmen koltuğunda yine D.B Weiss ile Brian Kirk oturacak.

Rhoyneun’un Nymeriası:

Özgür şehirlerden biri olan Rhoynor’un en güzel prenseslerinden biri olan Nymeria, İkinci Baharat Savaşı olarak bilinen büyük savaş sırasında kendisinden asla beklenilmeyen bir başarı göstermiş, Garin, Rhoynar ve Chroyane soylularını ve halklarını Valyrian Özgür Halkı’na karşı birleştirmiştir. Prenses Nymeria çok genç bir prenses olduğu için ve hiç savaş tecrübesi bulunmadığı için kendi halkı tarafından bile küçük görülmekteydi. Ve Valyrian Soyluları Prenses Nymeria’yı sürekli aşağılanmaktaydı.

Prenses Nymeria savaşın ilk cephesinde Valyrianlılar’ın üç yüz ejderhası ile karşılaşmıştır. Valyria, ejderhaların ve ejderha soyundan gelenlerin kutsal şehridir. Valyria kanını taşıyan herkeste, ejderhanın alevi vardır. Prenses Nymeria, ejderha alevleriyle ordusunun ve donanmasının büyük kısmını kaybetmiştir ama asla Valyria’ya teslim olmayı düşünmemiştir. Bununla birlikte halkından ve ordusundan geriye kalanları gemilere doldurmuştur. Cesaretini ve donanmasını yeniden inşa etmeyi başarmıştır.

Boyun Eğmeyi Asla Kabul Etmeyen Bir Halk!

Prenses Nymeria’nın on bin gemilik filosu tam üç yıl boyunca Güney Denizlerinde dolaşmış, sonra Naath’a yerleşmiştir. Köle olmayı ve boyun eğmeyi asla kabul etmeyen Nymeria ve halkı yönlerini batıya çevirmiş, Dorne üzerinden Westeros’a oradan da Basamak Taşları’na kadar ilerlemeyi başarmışlardır En büyük hedeflerinden biri olan Dorne fethini tamamlayan Prenses Nymeria, Dorne’nin en tanınan ve en asil hanesi olan Marteller’in yerleşim yerleri olan Kum Gemisi’ne yerleşmiştir.

Prenses Nymeria’dan önce Dorne; fakir, hastalıklarla dolu ve verimsiz bir şehirdi. Birçok kişi Prenses Nymeria’nın bu fetihleri boşuna yaptığını düşenmekteydi. Fakat Nymeria asla hayallerinden vazgeçmedi. Kum Gemisi Lordu Mors Martell ile evlenen Prenses Nymeria, askeri alanda çok güçlü olan Dorne ordusunun gücüyle Rhoynor’un gücünü birleştirdi.

Nymeria, kendini Dorne Prensesi, kocasını da Dorne Prensi ilan etti ve tüm Dorne üzerinde egemenlik sağlamayı başardı. Prenses Nymeria için egemenliği elinde tutmaksa hiç kolay değildi. Ve düşman hanelerinin saldırılarıyla tam dokuz yıl sürecek Nymeria’nın Savaşı Tarihi başlamış oldu. Ayrıca Rhoynor ve Dorne orduları tüm düşman sancaklara karşı birlikte savaştı. Ve savaşın kumandanlığını Prenses Nymeria’nın bizzat kendisi yaptı.

O, Artık Dorne’nin En Büyük Prensesi Olmuştu!

Dorne Prensesi Nymeria, yirmi yedi yıl boyunca Dorne hükümdarlığı yaptı ama asla Rhoyn kültüründen uzaklaşmadı. Kendisine düzenlenen tüm suikastlerden sağ kurtulmayı başaran Prenses Nymeria, ordusunu ve filosunu giderek daha da büyüttü. Valryrian halkının acımasızlıklarından ve zulümlerinden kaçmak için yıllarca savaşan ve fetihler yapan Prenses Nymeria, önüne çıkan zorluklarda halkını ve ordusunu terk etmeyi asla düşünmedi.

Prenseslikten, Savaşçı Kraliçeliğe!

Boyun eğmeyi asla bilmeyen Prenses Nymeria, iradesi güçlü, bilge, zeki ve kurnaz bir prensesti. Katıldığı savaşlar onu prenseslikten kraliçeliğe yükseltmişti. Düşman sancaklar Nymeria’yı bir cadı olarak görse de o; Rhoyne’den Dorne’ye kadar uzanan bir özgürlük mücadelesinin simgesiydi!

Prenses Nymeria’ya Taht Oyunları’nda sıklıkla değinilmekteydi. Dizinin Arya Stark’ı ulu kurduna bu efsanevi savaşçı kraliçenin adını vermişti. Yine Arya Stark, kimliğini gizlemek zorunda kaldığı dönemlerde kendisini birçok kişiye Nan diye tanıtıyordu, bu isim Prenses Nymeria’nın kısaltmasıydı.

“Bir zamanlar Nymeria’nın yaptığı gibi on bin gemi inşa edeceğiz ve tüm halkımızla gün batımının ötesindeki diyara yelken açacağız…”

Game of Thrones

Prenses Nymeria ve onun mücadelelerle dolu hayatından sonra dizi olacak konulardan biri de Robert’in İsyanı. Seride bolca okuduğumuz ve dizide de adını duyduğumuz bu isyan, spin-off dizisini izleyiciye en bilinmeyen detaylarıyla sunacaklar!

Robert’in İsyanı!

Robert’ın İsyanı, Taht Oyunları’ndan on yıl öncesinde yaşanmıştır. Ve bir yıl sürmüştür. Bu isyanda birçok hane tarihe gömülürken birçok hane de güç ve statü elde etme şansı bulmuştur.

Robert Baratheon’un , Starklar’ın güzel kızı Lyanna’ya aşık olması ve Lyanna’nın Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılması bu isyanın ve savaşın görünen sebebidir. Ayrıca Robert’ın İsyanının nedeni çok derin meselelere dayanmaktadır.

Robert’in yani işgalcinin isyanının başladığı süreçte demir tahtta Deli Kral Aerys Targaryen oturuyordu ve Targaryenler fazlasıyla güçlüydü. Lannisterler’in babası Casterly Rock’un Lordu Tywin Lannister, Aerys Targaryen ile yakın arkadaştı hatta oğlu Jamie Lannister, kralı koruyan baş muhafızlardan biriydi.

Duskandele Başkaldırısı!

Krala ve demir tahta bağlı yerlerden biri olan Duskandele, oldukça zengin ve getirisi yüksek bir kasabaydı. Bunu bilen Kral Aerys Targaryen kasaba halkından sürekli vergi alıyordu ve halkı büyük bir çıkmazın içine sokuyordu. Duskandele Lordları’ndan biri olan Darklyn bu zulme artık göz yumamadı ve deli krala kılıç kaldırdı.

Tywin Lannister de Darklyn’in bu davasını destekliyordu ama Aerys’in dediliğinden de fazlasıyla korkuyordu. Aerys Targaryen öyle deli bir kraldı ki kendi oğlu Rhaegar Targaryen’i bile hain ilan etmişti. Bununla birlikte onun gözbebeği, kendisi gibi deli ve başına buyruk olan oğlu Viserys Targaryen’den başkası olmadı!

Kara Geyik: Robert Baratheon!

Robert Baratheon, bu büyük isyanı aşkı için çıkardığını söylese bile onun doğasında savaşma ve dövüşme arzusu hep vardı. Robert Baratheon, asla onurlu bir savaşçı ya da asil bir şövalye olmadı. O bir ölüm makinası, bir korku çığlığıydı. Hanesinin hayvanı bir ala geyik olmasına rağmen o yok etme ve savaş hırsıyla dolu bir kara geyikti!

Robert, sözleriyle ve sınır tanımayan cesaretiyle tüm insanları peşinden kolayca ölüme sürükleyebilirdi. Ayrıca Rheagar Targaryen ne kadar halkına ve onların mutlu bir yaşam sürme arzusuna bağlıysa, Robert Baratheon’da bir o kadar kendi arzularına ve isteklerine bağlıydı.

Bununla birlikte Gümüş Prens, Kara Geyik’e karşı bu yüzden hep zayıf kalacaktı…

Gümüş Prens Rheagar Targaryen!

Kral Aerys Targaryen’in büyük oğlu Rhaegar, babasına ve işgalci Robert Braethon’a asla benzemiyordu. Rhaegar nazikti, romantikti ve sessizdi. İnsanlarına, halkına gönülden bağlıydı. Westeros’un sokaklarında gezip, lirini çalar ve halkına şarkılar söylerdi, Rhaegar Gümüş Prensti…

İsyan sırasında Dorne Prensesi Elia Martell ile evli olan Rhaegar Targaryen, gönlünü Lyanna Stark’a kaptırınca kendisini de büyük bir tehlikenin içinde buldu. Robert Braethon Lyanna için büyük isyanını başlatırken Tywin Lannister da tek başına hükmetmek ve Aerys Targaryen’i tarihin tozlu sayfalarına gömmek için ordularını toplamaktaydı. Lannister askerleri ilk olarak Elia Martell’i ve çocuklarını katletti. Bununla birlikte sıra ejderhalardaydı…

Olan Yine Starklar’a Oldu…

Lyanna Stark’ın Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılmasından sonra Brandon Stark ve Rickard Stark, Aerys Targaryen’den intikam almak için Westeros’a yol aldı. Lord Rickard Stark onurlu bir adamdı. Ve adil bir dövüşle yargılanma talebinde bulundu.

Deli Kral Aerys Targaryen’in ise dövüşle yargılanma talebine cevabı çok netti: “Targaryen Hanesinin Şampiyonu Ateştir!” Aerys Targaryen Rickard Stark’ı ejderhasının ateşiyle diri diri yaktı. Ayrıca oğlu Brandon Stark’ı da boğarak öldürdü. Bununla birlikte isyanın en büyük kıvılcımı bundan sonra başlamış oldu!

Deli Kralın Hazin Sonu:

Aerys Targaryen, Lannister ordularını ve Robert Braethon’u topraklarında görünce iyice delirdi ve baş muhafızı Jamie Lannister’e hepsini yakın emrini verdi. Jamie Lannister da vicdanı ve görevi arasındaki tercihini vicdanından yana kullanıp Aerys Targaryen’i öldürdü. Robert Braethon’da Üç Dişli Mızrak’ta Rhaegar Targaryen’i mağlup etti. Rivayet odur ki Robert Braethon, Rhaegar Targaryen’in göğsüne savaş baltasıyla öyle hızlı vurmuştur ki son ejerhanın kızıl yakut zırhı paramparça olmuştur. Ayrıca o kızıl yakutlar ise hala Üç Dişli Mızrak’ın tozlu sokaklarında durmaktadır.

Bir Devrin Bitişi, Targaryen Hanesi’nin Hazin Çöküşü:

Robert’in yani işgalcinin isyanı başarıyla sonuçlanınca Aerys Targaryen’in ikinci kutsal mekanı Ejderha Kayası’nda yaşayan ailesi de büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldı. Kraliçe Rhealla, Targaryen kızı Daenerys’ı doğururken öldü. Daenerys’ın doğduğu saatlerde Ejderha Kayası’nın tehlikeli sularında büyük bir fırtına başladı, her şey yerle bir oldu. Daenerys’a bu yüzden Fırtınadadoğa diyorlardı. Aynı fırtına Targaryen Hanesi’nin tüm donanmasını batırdı. Bir Targaryen doğarken birçok Targaryen sona yaklaşmıştı…

Rhealla Targaryen, deli kral Aerys’in şiddetine ve tecavüzüne maruz kalmış bir kraliçeydi. Jamie Lannister kraliçeye yolculuklarında eşlik ettiği günlerde onun yüreğindeki derin hüznü ve kederi görebilmekteydi. Aerys’e duyduğu nefretin sebeplerinden biri de buydu. Hüzünlü Kraliçe Rhealla Targaryen talihsizliklerle dolu bir hayat yaşadı. Bununla birlikte kızı Daenerys Targaryen, başta annesi olmak üzere zulüm gören tüm kadınların intikamını almak için elinden gelen her şeyi yapacaktı.

Bir Yalan Uğruna Birçok Bedel Ödendi!

Robert Braethon’un isyanı aslında büyük bir yalana dayanmaktaydı. Rhaegar Targaryen Lyanna Stark’ı zorla kaçırmamıştı. Lyanna, Rhaegar’a aşık olmuştu. Ve onunla evlenmiştir.

Ulu kurt ile ejderhanın aşkından vadedilmiş prens dünyaya gelmişti. O prens, Jon Snow olarak bildiğimiz Aegon Targaryen’di.

Siyah Kurdun ve Kızıl Ejderhanın Sonsuz Şarkısı:

Game of Thrones’te Lyanna ile Rhaegar yani kurt ile ejderha detaylıca işlenmedi. Oysa ki serinin temeli olan Buzla Ateşin Şarkısı Lyanna ile Rhaegar’ı da anlatıyordu. Lyanna, Starklar’ın buzu, Rhaegar ise Targaryenlar’ın ateşiydi. Şarkı ikisi için söylenmekteydi. Bununla birlikte Robert Braethon bu şarkıya ve aşka gözlerini tamamen kapamış. Kendi hırsları ve güç arzusu uğruna bu aşkı kurban etmişti.

Ayrıca Robert Braethon’un yani işgalcinin isyanı dizisinde bol bol buzla ateşin şarkısı duyacağımızı umuyorum.

Güç Artık Lannisterlar’da!

Tywin Lannister’ın desteğinden ve yardımlarından dolayı Robert Braethon, Tywin Lannister’ın kızı Cersei Lannister ile evlenmiştir. Böylelikle yedi krallığa tek başlarına hükmeden hane Lannisterlar olmuştur. Ve Tywin Lannister tüm gücüyle kükreyen bir aslan olduğunu herkese göstermiştir. Robert Braethon demir tahtta on iki yıl oturmuştur. Ama halkın gönlündeki kral hep gümüş prens Rhaegar Targaryen olmuştur. Westeros’ta birçok yerde hala gümüş prens için hüzünlü şarkılar söylenmekte. Ve talihsiz şekilde ölmesinden dolayı da arkasından gözyaşları dökülmektedir.

Bununla birlikte diğer bir spinn off dizisi de Ormanın Çocukları’nın hikayesini anlatacak.

İnsanlığın İlk Tohumları: Ormanın Çocukları!

Fazlasıyla gizemli ve insansı olmayan bu halk, Robert’ın isyanından 12.000 yıl önce var olmuştur.

Yuvarlak yüzlü, iri yeşil gözlü olan ormanın çocukları mağaralarda yaşayan bir topluluktur. Ve onlar doğanın tanrılarına inanmaktadır.

Game of Thrones’te gördüğümüz Ak gezerleri öldüren ejderha camının mucidi de ormanın çocuklarıdır. Uzun yazın sona ermesi ve ak Gezerlerin kıtaya yürüyüşü üzerine Ormanın Çocukları, Mimar Brandon Stark’ın diyarı koruyan suru inşa etmesine yardım etmişlerdir. Ormanın Çocuklarının diğer bir önemli tarafı ise uzun geceyi sona erdirecek ve ak gezerleri yok edecek Işık Getiren Azor Ahai’nin onlarla bağlantılı olmalarıdır.

Asshaili Azor Ahai:

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin temelini oluşturan Azor Ahai, ateşin oğlu ve ışığın savaşçısıdır. Game of Thrones evrenindeki tüm hikayeler Azor Ahai üzerine kurulmuştur desek asla yanlış olmaz.

Azor Ahai, ak gezenleri yok edecek kişidir. Ve bunu alevleriyle yapacaktır. Bununla birlikte o, karanlığın ardındaki parlak yıldızdır.

“Dünyanın karanlığa gömüldüğü zamanlardı. Karanlığın karşısına dikilecek kahramanın daha önce hiç görülmemiş, emsalsiz bir kılıcı olmalıydı. Azor Ahai, otuz gün otuz gece hiç uyumadan tapınakta kaldı. Ve kutsal ateşte bir kılıç dövdü. Kılıcı soğutmak için suya batırdığında çelik parçalara ayrıldı. O bir kahramandı ve baştan başladı. Bu sefer tam elli gün elli gece tapınakta kaldı. Ve dövdüğü kılıç ilkinden daha iyi görünüyordu. Ahai, bir aslan yakaladı, çeliği hayvanın kalbinde soğutacaktı.. Kılıç, hayvanın kalbine değer değmez parçalara bölündü. Azor Ahai’nin kederi büyüktü ve ne yapması gerektiğini biliyordu. Üçüncü gün kılıç için yüz gün yüz gece çalıştı. Kılıç kutsal beyaz alevler içinde parlarken karısını çağırdı, Nissa Nissa diye seslendi. Göğsünü aç ve seni bu dünyadaki her şeyden çok sevdiğimi unutma! Kadın adamın dediğini yaptı ve Azor Ahai sıcak çeliği karısının kalbine sapladı. Kadının içindeki bütün kan bütün cesaret bütün güç çeliğe aktı ve Işık Getiren böyle yaratıldı.”

Taht Oyunları

Işık Getiren’in Kehanetleri!

“Asshai’nin eski kitapları uzun yaz mevsiminin ardından gelecek o günü anlatır. O gün yıldızlar kanayacak ve soğuğun ağır nefesi dünyanın üzerine çökecek. O dehşet dolu gün geldiinde bir savaşçı alevlerin arasındaki kılıcını çekecek. O kılıç, ışık getirendir. Kahramanların kızıl kılıcını tutan adam Azor Ahai’nin yeniden hayata gelişi olacak. Ve karanlık onun ardında kalacak. Vadedilmiş rens, ışık getireni bir kez daha eline alacak. Ve ötekilere karşı kullanacak eğer o yenilirse tüm dünya onunla birlikte düşecek. Ve yine kehanete göre vadedilmiş prens, kanayan bir yıldı. Altında tuz ve dumanın içinden doğacaktır!”

Kralların Çarpışması

Game of Thrones’in kızıl rahibesi Melissandre, Azor Ahai’nin yeniden geleceğini sıklıkla dile getiriyordu. Ve ona göre Azor Ahai, Stannis Braethondu. Kehanetlerinde yanıldığını anlayınca alevlerde gördüğü vadedilmiş prensin Jon Snow olduğunu düşündü. Ama Azor Ahai belirsizliği sezonlar boyunca sürüp gitti. Ayrıca dizide umarım ki tüm bu belirsiz şeyleri bizlere detaylıca gösterirler.

Game of Thrones evreninden doğacak yeni diziler şimdilik bunlar. Bununla birlikte evren, spin-off dizileriyle uzun süre daha hayatımızda ve ekranlarımızda olacağa benziyor!

Ayrıca bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Game of Thrones dizisinin tüm bölümlerine ise BluTV üzerinden ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *