Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Away

Away: Mars’a Gidiyoruz! 

Away, Uzay Seyahatlerine Farklı Bir Bakış

Bugün inceleyeceğimiz dizi 4 Eylül 2020 tarihinde Netflix platformundaki yerini alan Away.

Dizinin oyuncu kadrosunda The Freedom Writer filminden tandığımız Oscar’lı oyuncu Hilary Swank, Josh Charles, Talitha Bateman, Ray Panthaki, Vivian Wu, Ato Essandoh ve Mark Ivanir bulunuyor.

Dizinin yapımcıları arasında The Batman filminin yönetmeni Matt Reeves de bulunuyor.

Andrew Hithaker’ın yaratıcısı ve senaryo yazarı olduğu dizi, Mars’a doğru yola çıkan bir grup astronotu merkezine alıyor.

Away

Amerika’nın başta olduğu birçok ülkenin dünya dışında “yaşanacak başka bir gezegen” bulma çabaları, ve bunun için en yakın gezegen olan Mars’ın seçilmiş olması, yakın zamanda da Mars’ta su bulunması, Hollywood filmlerine de konu oldu. Yavaş yavaş uzay seyahati test sürüşlerine başlanması ve Mars’a insan  gönderme çalışmaları, Hollywood filmlerine ve birçok diziye konu olmaya başladı. Marslı filmiyle başlayan bu uzay seyahatleri, Mars dizisiyle devam ederken son durağımız Away.

Away, Emma Green komutasındaki beş kişilik bir astronot ekibini anlatıyor. Ancak dizi anlattığı konuyla türevlerinden ayrılıyor. Dizi bize Ridley Scott tarzı bir uzay macerası sunmuyor. Daha çok yakın gelecekte olması muhtemel bir seyahate ve aksaklılara odaklanıyor. Away, astronotların iç dünyalarına, onların aile sorunlarına odaklanarak da şu an halihazırda uzaya çıkan astronotlarla empati kurmaya çabalıyor. Bizce başarılı da oluyor. Dizi merkezine ağırlıklı olarak Kaptan Emma Greece ve ailesini alıyor. Emma hem uzay gemisindeki sistem sıkıntılarıyla uğraşıp , hem de mürettebatını kontrol altına tutmaya çabalarken, öte yandan da hasta kocası ve ergen kızıyla olan sorunlarını halletmeye uğraşıyor. Dizi bölümler ilerledikçe diğer astronotlara ve onların geçmişlerine de ışık tutuyor.

Dizi 45-55 dakika aralığındaki 10 bölümden oluşuyor. Süresi uzun olmasına rağmen sıkmıyor. Away kendini hiç bozmadan, sabit bir çizgide ilerliyor. Ancak dediğim gibi dizi diğer türevlerinden ayrılan bir bilimkurgu. Müthiş canavarlar veya patlayan gemiler yok. Sakin bir çizgide ilerleyen dizi, tarzından ötürü herkese hitap etmeyebilir.

Yine de bakılmaya değer bir dizi. Farklı oluşundan ötürü de yılın en ilginç izlerinden biri. Dünyada pek bir etki bırakmayacağı aşikar ancak yine de hak ettiği değeri göreceğinden eminim.

Bugün Away dizisini inceledik. Bu yazımızı beğendiyseniz bir diğer inceleme yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. İyi Pazarlar!

8.0
Score

Pros

  • Müzikler çok güzel.
  • Oyunculuklar orta seviyede.
  • Efektler sırıtmıyor. Gerçekçi bir uzay sunuluyor.
  • Anlatmak istediğini başarılı bir şekilde anlatıyor.

Cons

  • Süresi ve bölüm sayısı gereksiz uzun.
  • Uzay teması arka planda kalıyor.
Oyunculuklar
6
Senaryo
8
Müzikler
9
Çekim Kalitesi
9

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *