Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Çizgi Roman

US Agent Kimdir? Marvel Evreni’nin Geleceği! 

Merhaba sevgili Geek101 ailesi! Bugünkü yazımda sizlere son zamanlarda Falcon and the Winter Soldier dizisiyle popülerlik kazanmış olan US Agent (John Walker)’ dan bahsedeceğim. Kimi hayran onu sevmese de bazı hayran kitleleri tarafından ilgi odağı olmuştur. Gelin bu çakma Captain America’yı biraz yakından tanıyalım!

Kim Bu John Walker? Neyin Nesi Oluyor? :

John Walker, çocukluğunu abisini örnek alarak geçirmiştir. Abisi Amerikan Ordusunda askeri bir helikopter pilotuydu ve John’da büyünce onun gibi olmak istemekteydi. Bu yüzden John o yaşlardan yoğun bir vatanseverlik ve milliyetçilik ile büyümüştür. Fakat bu duyguları ileride onu ırkçı ve bağnaz birine dönüştürecektir.  

John’un abisi Mike, psikolojik olarak hasta olduğu için bir yandan kendisine bir yandan da John’a oldukça zor zamanlar yaşatmıştır. Hatta Mike bir gün sarhoş olmuştur ve evi yanlışlıkla yakmıştır. Ölümden dönen John ve ailesi her ne kadar Mike tarafından kurtarılsalar da Mike’ın bu ihmalkârlığı onda bir travma yaratmıştır ve onu intihara sürüklemiştir. John abisinin ölümünden derinden etkilenmiştir ve onun anısını yaşatmak amacıyla yıllar boyunca çalışmıştır.

Amerika Askeri Ordu’ya girmek artık John için nihai bir hedefti. Kendisi tüm sınavlardan ve testlerden başarıyla geçmiş ve Ordudaki birçok yüksek rütbeli kişinin ilgisini de çekmiştir. Bu noktadan sonra kendisi tam anlamıyla hırslı biri haline gelmiştir. Gerek düşünceleri gerekse askeri yetenekleri onu orduda oldukça farklı biri yapmaktaydı.

Captain America(Steve Rogers) ile Karşılaşması:

John Walker, ordudayken Captain America’nın ne kadar büyük bir rol model olduğunun farkındaydı. Gerek askerlere gerek Amerikalı vatandaşlar hatta tüm dünyaya örnek olan bir kahramandı. John, bu durumdan biraz rahatsızdı çünkü kendisi Steve Rogers’ın Amerika’nın ideallerini yeteri kadar iyi taşıyamadığı ve bu idealleri yeterince iyi temsil edemediğini düşünmekteydi.

Kendisi bir görev sırasında Captain America’ya kafa tutmuş ve ona karşı da dövüşmüştür. John, bu dövüş sonucunda her ne kadar mağlup olsa da dövüş yetenekleri ve düşünce tarzıyla Steve Rogers’ı etkilemiştir.

Captain America’dan U.S. Agent’a :

Steve Rogers, belli bir dönemde Red Skull ile olan ağır karşılaşma sonrası emekli olma kararı almış ve belli bir süre Captain America olmayı bırakmıştır. Fakat Amerika’nın Captain America’ya ihtiyaç duyduğu bariz bir şekilde ortadadır. Bu yüzden hükümet Steve Rogers yokken onun yerini dolduracak birini seçmek istemiştir. John Walker bu iş için biçilmiş bir kaftandı ve kendisi böylelikle yeni Captain America olmuştu. Yanına yardımcı olarak da Battlestar adıyla da bilinen Lemar Hoskins’i almıştır.

John, Captain America olduğu dönemde birçok görevde bulunmuştur ve bu görevlerin çoğunu kendi kafasına göre yapmasının yanı sıra daha şiddetli hatta daha ölümcül bir şekilde gerçekleştiriyordu. Sadece Captain America’nın değil genel anlamda süper kahramanların prensiplerini bir hayli aşan John, emekli olan Steve’in de canını sıkmaya başlamıştır. İkisi Red Skull ile alakalı bir görevde karşı karşıya gelmiş ve yine zorlu bir dövüş gerçekleştirmişlerdir. Bu dövüş sonucunda hem Steve Rogers hem de Amerikan Hükümeti John’un “Captain America” olmayı hak etmediğini öne sürmüşlerdir ve bu sebepten ondan bu yetkiyi geri almışlardır.

Bu olaydan sonra da kendisi tarzından asla ödün vermemiş ve amaçlarını gerçekleştirmeye devam etmiştir. Kendisi artık farklı birine bürünmek istiyordu. Farklı ve Amerikan hükümetinden bağımsız birine…  Artık U.S. Agent’a dönüşmüştür. Kendisi her ne kadar başlarda hükümetin adamı olsa da sonradan hükümet adı altında çalışmak istememiştir ve kariyerini U.S. Agent olarak devam etmiştir.

Avengers ve U.S. Agent:

U.S. Agent bu olaylardan sonra Mighty Avengers(Kudretli İntikamcılar) ve West Coast Avengers(Batı Yakası İntikamcıları) gibi ekiplerde yer almıştır. Avengers’ın bazı önemli görevlerinde yer almasının yanı sıra kimi zaman da üyelerle oldukça ters de düşmüştür.

U.S. Agent’ın MCU’daki Geleceği:

Bildiğinizi üzere kendisi artık tıpkı çizgi romanlardaki gibi Captain America değil; U.S. Agent’a dönüşmüştür. Kendisinin hikayesinin tam bitmediğini de bu noktada söyleyebilirim. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Marvel, Captain America 4 filminin geleceğini söylemiştir. Bu filmde de Sam’i başrolde Captain America olarak göreceğiz. Kim bilir belki John’u da U.S. Agent olarak Sam’e yardım ederken veya ona karşı savaşırken bile görebiliriz. Bunu bekleyip göreceğiz.

Ek olarak Marvel’ın hala açıklamadığı birçok proje olduğunu da hatırlatmakta fayda ver. Bunlardan birisinin de Thunderbolts olabileceğini düşünmekteyim. Çünkü Thunderbolts için evren şuanda gayet müsait bir durumda görünüyor. Bazı anti kahramanların ve kötülerin da evrene dahil olmasıyla (Yelena Belova, Baron Zemo, John Walker) böyle bir ekibi görme ihtimalimizin yüksek olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak kalan Avengers üyelerinin de (Thor, Hulk, Hawkeye, Scarlet With, Spiderman, Doctor Strange vb.) şuan dağılmış bir vaziyette olması evrene bu ekip için de fırsat sunmaktadır. Eğer böyle bir şey olursa John Walker’ı kesin olarak görebileceğimizi söyleyebilirim.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *