Spam Yapma Lütfen!
29 Kas 2020
Çizgi Roman

Marvel’ın Müslüman Kahramanı Ms. Marvel Kimdir? 

Marvel’ın Müslüman Kahramanı Ms. Marvel kimdir? Marvel, süper kahramanlar erkektir ve beyazdır algısını yıkmak için yıllardır bir arayış içerisindeydi. Geçtiğimiz senelerde Jane Foster’ın, Thor’un kadın versiyonu olduğu bir seri ve Hulk’un Kore versiyonunu yayınlayarak, bu algıları az da olsa yıkmaya çalışmıştı. Ancak Ms. Marvel projesi, tüm bunlardan üst düzeyde bir etki yaratacak gibi duruyor.

Ms. Marvel

İlk kez 1968 yılında “Carol Danvers” adıyla tasarlanıp yayınlanan Ms. Marvel, Carol Danvers’ın isim değiştirip adını Captain Marvel yapınca, Ms. Marvel adı sonunda 2014 yılında yeni bir sahip buldu.

Ms. Marvel karakteri Gwendolyn Willow Wilson isimli beyaz bir Müslüman Amerikalı’dır. Ms. Marvel karakteri, 16 yaşındaki Pakistan asıllı Jerseyli Müslüman bir kız olan Kamala Khan’dır. Peki Ms. Marvel’ın güçleri nereden geliyor? Kamala, Dünya’ya fırlatılan mutasyonik bir buhar olan Terrigen Mist ile temasa geçip dönüşüm geçiriyor ve güçler kazanıp bir Inhuman oluyor.

Kamala Khan

Ms. Marvel karakterinin gerçek adının Kamala Khan olduğunu söylemiştik. Peki kimdir bu Kamala. Kamala, Müslüman bir aileden gelen Pakistan asıllı Amerikalı bir kız. Babası Yusuf Khan ve annesi Muneeba Khan, İslam kültürünü  hayatlarında benimsemiş ve çocuklarını da o şekilde büyütmüşlerdir.

Ancak Kamala ergenliğe girince, İslamın ve ailesinin kısıtlamalarından sıkılmaya başlamıştır. İslama aykırı değil, sadece bazen kaçamaklar yapıyor. Bunun nedeni de Amerikalı arkadaşlarının çok rahat olduğunu görüp onlara özenmesi. Bazen gizlice kaçıp lise partilerine gidiyor. Ayrıca Kamala’nın en yakın arkadaşı Nakia Bahadır isimli bir Türk kız. Muhtemelen onu dizide de göreceğiz ve bu MCU’daki ilk Türk karakteri göreceğimiz anlamına geliyor. Kamala’nın ismi de Kemal’den geliyor.  Kemal ismi Arapça’da “mükemmellik” anlamını taşıyor.

Güçleri Nelerdir?

Ms. Marvel karakterinin esneklik, biçim değiştirme, uzama, boyut değiştirme, hızlı iyileşme, görünüş değişikliği, biyoparlaklık gibi güçleri var.

Yazıda da bahsettiğimiz gibi MCU içerisinde geçecek olan Ms. Marvel dizisi 2021 yılında Disney Plus platformunda yayınlanacak.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *