Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Çizgi Roman

Mephisto Kimdir? Marvel Evreninin Sinsi Şeytanı! 

Merhaba sevgili Geek 101 Ailesi! Bugünkü yazımda sizlere özellikle son zamanlarda hem hayranların hem de WandaVision izleyicilerinin dillerinden düşmeyen, teorilerin merkezi olan kişiden Mephisto’dan bahsedeceğim. İşte Mephisto kimdir?

Şeytanın Ta Kendisi!

Mephisto çizgi romanlarda şaşırtıcı bir şekilde ilk olarak bir sinek olarak görünüyor. Kendisi aslında ilerleyen zamanlarda sadece bir sinek formuna değil, diğer tüm canlı formlarına dönüşebilmektedir. Mephisto, çizgi romanlarda da bilinen bedenini de almasıyla “cehennem” denilen bir cep boyutuna hükmetmeye başlar.

Çizgi romanlarda bu “Cehennem” boyutu her ne kadar halk arasında tasvir edilen cehenneme benzese de tam olarak o değildir. Bu boyut Mephisto’nun hüküm sürdüğü çok tehlikeli bir boyuttur ve Mephisto bu boyutu insanların inanışlarını hatta kendilerini sömürüp yoldan çıkarmak amacıyla kullanmaktadır.

İnsanlara ona tapma, onun adına ayinler yapmak ve kurbanlar vermek gibi satanistçe şeyler yaptırmaktadır. Bu yüzden kendisi çoğu kahraman ve tanrı tarafından şeytanın ta kendisi olarak tanımlanmaktadır. Kendisini çizgi romanlardaki görünüşü de şeytanın tasvir edilen görünümüne de oldukça benzemektedir. Oldukça antik zamanlardan gelen Mephisto’yu birçok kozmik ve tanrısal varlık tanımaktadır. Hatta çoğu bırakın onunla karşılaşmayı adını bile anmaktan çekinmektedir. Çünkü Mephisto’nun gücü onlara erişecek kadar güçlüdür.

Güçleri:

Mephisto oldukça güçlü büyülü güçlere sahiptir. Bu güçleri sayesinde aklına gelebilecek her türlü kötülüğü yapabilmektedir. Bu yüzden hafife alınmaması gereken birisidir.Kendisi oldukça güçlü bir varlıktır. Hayal edilemeyecek derecede kötülükler yapan hatta yaptıran birisidir.

Mephisto’nun oldukça zeki bir varlık olduğunu söyleyebilirim. Kendisi insanları hatta kahramanlarımızı manipüle etmede oldukça iyi. Onların isteklerini gerçekleştirmek uğruna onlarla anlaşma yapan birisidir . İnsanların hayatlarının sonsuza dek değişeceği türde olan anlaşmalardır. Johnny Blaze’in Ghost Rider’a dönüşmesini sağlayan kişi Mephisto’dur.

Onunla anlaşma yaptıktan sonra Blaze’e lanetli güçlerini vermiştir ve onun hayatını sonsuza dek değiştirmiştir. Mephisto mahallenin dost canlısı Örümce Adam’ımızı bile çaresiz bir durumda bırakmıştır. Spiderman: One More Day hikayesinde Peter Parker, May Halası’nı ölümden tekrar yaşama döndürmek için bir anlaşma yapmaktadır. Bu anlaşmanın da bedeli ise ne yazık ki Mary Jane ile olan evlilikleriydi. Ghost Rider dışında Mephisto, Fantastik Dörtlü, Thor, Doctor Strange, Silver Surfer, Rogue ve Scarlet Witch gibi diğer kahramanları da oldukça zorlamıştır.

Scarlet Witch ve Mephisto Ne Alaka? :

Wallpapers ID:389700

Scarlet Witch, evrendeki en güçlü büyülerden birine sahiptir: kaos büyüsü. Ve bu kaos büyüsü oldukça tehlikeli ve hayal edilemeyecek kadar güçleri olan bir büyüdür. Mephisto aslında evrendeki tüm büyülü varlıklardan haberdardır hatta bir nevi onlara bağlıdır.

Kaos büyüsünün oldukça tehlikeli ve belli bir noktada kötücül olduğu bilinmekte ve bu da hayliyle Mephisto’nun ilgisini çekmektedir. Wanda’nın da bu kaos güçleri onun gerçekliği değiştirmesini de sağlamaktadır. Çizgi romanlarda Vision ile olan ikizleri aslında Wanda kendi güçleri sayesinde gerçekleştirmişti. Fakat Wanda’nın güçlerini bu şekilde kullanması şeytani kötü adamımız Mephisto için büyük bir fırsattı.

Mephisto, bu ikiz çocuklara kendi ruhundan birer parça veriyor ve ne çocuklar ne Wanda ne de Vision bunun farkına varıyor. Çocuklar doğduktan sonra Mephisto onların ruhlarını ele geçirip yok edince şeytani planını gerçekleştirmiştir ve Wanda’ya hayatı boyunca unutamayacağı büyük bir travma yaşatmıştır.

WandaVision’da Mephisto Görünecek Mi?:

Son zamanlarda hatta dizi başladığından beri neredeyse tüm hayranlar ve izleyiciler Mephisto’nun görüneceğini söyleyip duruyorlar. Bunlar her ne kadar şu an teoride olsa da, yayınlanan son bölümle de Mephisto’nun WandaVision’da görünme ihtimalini iyice arttırdı.

Wanda’nın yavaş yavaş kontrolünü ve akıl sağlığını kaybetmeye başlaması, bir sineğin görünüp Wanda’yı oldukça rahatsız etmesi, Agnes’in bodrum katındaki büyülü kitabı ve ürkütücü şeytani fügürlerin olması ve çocukların ortadan kaybolması Mephisto’nun gelişinin büyük bir habercisi olabilir.

mephisto wandavision ile ilgili görsel sonucu

Agnes demişken onun artık resmi olarak Agatha Harkness olduğunu biliyoruz. Agatha Harkness çizgi romanlarda Wanda için oldukça önemli birisidir. Hem ona güçleri konusunda yardımcı olmaya çalışan bir cadıdır. Zamanında Wanda’nın akıl hocalığını da yapmıştır.

Fakat kendisi Mephisto’nun çocukların ruhunu almasında yardımcı olmuş ve bu olaydan sonra Wanda’nın çökmüş hafızasını da silmiştir. Dizide kendisini tüm bu karmaşanın arkasında olan gerçek kişi olarak gördük.

agatha harkness ile ilgili görsel sonucu

Fakat yine de kendisinin dizinin gerçek kötü karakteri olmadığını ve Mephisto, Nightmare gibi daha büyük bir karaktere yardımcı olmaya çalışan bir cadı olduğunu düşünüyorum. Mephisto’nun gerçekten işin içinde olup olmadığını kalan son iki bölümde göreceğiz. Fakat olayların gidişatı bir şekilde onun görülebileceğini gösteriyor.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *