Spam Yapma Lütfen!
13 Haz 2021
Çizgi Roman

Justice League’in Zayıf Yönleri! Batman’in Her Zaman Planı Vardır! 

Merhaba sevgili Geek 101 ailesi! Bildiğiniz üzere Justice League DC Evreni’nin en önemli ve en güçlü takımıdır. En büyük tehlikelere karşı korkusuzca savaşan bu takımın, günün birinde birer “tehlike” haline gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Tamamen kontrolden çıkmış bir Justice League’in yaratacağı tehlike boyutlarını düşünmek bile korkutucu… İşte bu noktada Batman, ekip üyeleri için birer plan hazırlamıştır. Batman her zaman hazırlıklıdır lafı sadece düşmanları için değil; dostları için de geçerlidir. Süper güçlere sahip kahraman dostlarına bile… Bu yazımda sizlere bu kahramanlarımızın Batman tarafından hazırlanan zayıf yönlerinden bahsedeceğim.

Ek olarak bu konunun ele alındığı bir çizgi roman (Justice League: Tower of Babel) ve animasyon (Justice League: Doom) olduğunu hatırlatmamda fayda var. Çizgi romanda, Batman’in hazırladığı bu planlar Ra’s Al Ghul’un eline geçmiştir ve bunu Justice League üzerinde kullanarak onları hem psikolojik hem de fiziksel olarak yıkıma uğratmıştır. Animasyonda ise yine bu planlar Vandal Savage tarafından ele geçirilmiştir ve kendisi bir Legion of Doom ekibi kurarak bu planları her bir ekip üyesi üzerinde gerçekleştirmiştir.

1) Superman:

Superman ekibin en güçlü üyesi olmasının yanı sıra ekipteki herkesle de oldukça iyi anlaşmaktadır. Fakat Superman, farklı bir gezegenden gelen insanüstü güçlere sahip biri ve kendisinin kontrolden çıkması dünyanın hatta gezegenlerin yıkımına bile sebep olabilir.

Bu yüzden Batman, Clark’ı ne kadar sevip güvense de onun bir tehdit haline dönüşmesine asla izin veremez. Bu yüzden Batman, çoğu zaman yanında bir parça yeşil kriptonit bulundurur. Kriptonit, Superman’ inin DNA’sına yüksek oranda zarar veren bir taştır. Sadece Superman’e değil Krypton DNA’sı taşıyan herhangi birine (Supergirl, Superboy) zarar vermektedir. Superman’in buna uzun süreli maruz kalması güçlerini kaybetmesine, zehirlenmesine hatta ölümüne bile yol açabilmektedir.

2) Batman:

Batman, ekipteki gizemini en iyi şekilde korumaktadır. Kendisi ekipteki en insancıl kahraman olsa da onun ekip adına böyle zekice planlar hazırlaması onu aynı zamanda ekibin en tehlikeli üyesi yapmaktadır. Kendisinin Bruce Wayne ve Batman kimliği her ne kadar ayrı olsa da belli bir noktada birleşmektedir. Onun Batman olmasını sağlayan en büyük motivasyon Bruce Wayne’in, kendisinin ailesinin cinayetidir. Bu onu derinden sarsmıştır ve bir yandan da motivasyonunun başlangıcını oluşturmuştur.

Bu yüzden ailesi onun için hem çok büyük bir güç kaynağı hem de en zayıf büyük noktasıdır. Ailesini ona karşı kullanmak, onu her ne kadar öfkelendirecek olsa da Batman’in duygularını kontrol edememesi onun için büyük bir zayıflık olacaktır. Bir diğer seçenek ise sevdiği insanlara, müttefiklerine zarar vermektir. Joker’in Jason Todd’u öldürerek Batman’i her anlamda yıkması buna en iyi örnek olabilir. Ki sevdiklerine zarar verme seçeneği asla önerilmemekte…

3) Wonder Woman:

Wonder Woman ekibin en güçlü üyelerinden birisi ve kendisi Amazonlar denilen oldukça güçlü bir savaşçı topluluktan gelmektedir. Kendisi halkının en güçlü savaşçı olmasının yanı sıra dünyanın da en güçlü savaşçısı olarak sayılmaktadır. Batman’e göre Wonder Woman, rakiplerini yenene kadar asla durmayan ve onu durdurmak için her şeyi yapabilecek güce sahip birisidir.

Savaş, bir yandan onu güçlü kılarken bir o kadar da onun zayıf noktası haline gelmektedir. Kendine denk ve asla yenilmeyen bir savaşçıya karşı savaştığını bilse de asla durmayacaktır. Batman’in, Wonder Woman için onun içinden çıkamayacağı bir savaş simülasyonu formülüne sahiptir. Wonder Woman ona karşı asla yenilmeyen ve ona denk olan biriyle onu yenene kadar dövüşecektir. Ve bu da onu sonsuz bir döngüye sokacaktır.

4) Martian Manhunter:

Ekibin en önemli ve güçlü üyelerinden biri olan J’onn J’onnz Mars’tan gelmektedir. Ve kendisi türünün hayatta kalan son üyesidir. Gezegeni büyük bir yıkıma uğramıştır ve kendisi dünyaya gelerek buradaki hayata uyum sağlamaya çalışmıştır. Bu süre zarfında Justice League ile karşı karşıya gelmiş. Ve ekibin en önemli üyelerinden biri haline gelmiştir. J’onn, her ne kadar oldukça güçlü telepatik ve telekinezi güçlerine sahip olsa da küçük bir ateş bile onu mahvetmektedir. Tıpkı diğer marslılar gibi kendisinin en zayıf noktası ateştir. Ve buna maruz kalması onu etkisiz hale getirecektir. Hatta ölümüne bile yol açabilir.

5) Flash:

Justice League’in zayıf yönleri arasında bu kısımda Flash yer alıyor. Batman’in belki de plan yaparken en çok zorlandığı isim Flash’tır. Çünkü kendisi gezegenin en hızlı insanıdır ve bu onu hedef alınamaz bir hale bile getirebilir. Fakat Batman’e göre Flash, içten bir şekilde çökertilebilir. Kendisi eğer koşamazsa, Speed Force’a erişemez ve bu da onun güçlerini saf dışı bırakacaktır. Batman’e göre iki alternatif var. Biri onun boynuna veya omurgasına onu geçici süreliğine felç bırakacak bir nanorobot yerleştirmektir.

Bu nanorobotlar hücrenin derinine inecek kadar küçüktürler bu yüzden onun herhangi birine yerleştirilmesi fark edilmeyecektir ve Flash’ın kontrolden çıkması halinde onu felç bırakarak zayıf düşürecektir. Diğer bir alternatif ise yine Flash’ın herhangi bir vücut bölgesine patlayıcı nanorobot yerleştirmektir. Bu nanorobotlar hareket halindeyken patlayıcılık özelliğini kaybetmektedir. Ama eğer hareketsiz halde kalırsa bu büyük bir patlama yaratabilmektedir. Bombanın etkisiz hale gelmesi için Flash’ın durmadan koşması gerekmektedir. Ve bu da onun sadece ama sadece koşmasını sağlayacaktır. Cihaz kontrolüne sahip olan kişi bunu etkisiz hale getirebilir. Ve bu da Flash’ın oldukça uzun bir süre zarfında koşması anlamına gelmektedir.

6) Green Lantern:

Green Lanternlar evrendeki en güçlü silaha sahip uzay polisleridir. Dünyadan da Hal Jordan, John Stewart, Guy Gardner gibi bazı Justice League üyelerine sahiptir. Kendileri sahip oldukları yüzük sayesinde gördükleri, hayal ettikleri, düşündükleri her şeyi yaratabilirler. İşte bu noktada yüzük ile aralarındaki bağ oldukça önemlidir. Eğer yüzük sahiplerinin göremediklerini hissedelerse, kör olduklarını bir şekilde inanırsa etkisini yitirecektir. Bu noktada yüzük sahiplerinin gözlerini etkisiz hale getirmek onları zayıf düşürecek bir etmendir. Bir diğer alternatif ise korkudur.

Yeşil Fenerler güçlerini iradeden alırlar ve bunun tam tersi de korkulardır. Büyük korkular, yüksek irade gücüne sahip insanların bile iradelerini ve cesaretlerini kırabilmektedir. Bu yüzden Batman, mağarasında fazladan bir sarı yüzük, Sinestro yüzüğü, bulundurmaktadır. Sinestro’nun birliği, Green Lantern birliğini oldukça zorlamakta hatta onların yeri geldiğinde iradelerini bir kırmaktadırlar. Korku yaratacak herhangi güçlü bir silah, Scarecrow’un gazı da dahil olmak üzere, Green Lantern’ları zayıf düşürebilmektedir.

7) Aquaman:

Justice League’in zayıf yönleri arasında Aquaman yer alıyor. Aquaman her ne kadar yarı Atlantisli yarı İnsan olsa da Atlantisli kısmı suya ihtiyaç duymaktadır. Ve bir Atlantisli suyun dışında fazla kalırsa sonu ölüme kadar gider. Aquaman’i suyun dışında tam anlamıyla tutmak biraz zor fakat Batman’e göre onu Scarecrow’un korku gazlarına maruz bırakmak Aquaman’in hidrofobisini (Sudan korkma, kaçınma) ortaya çıkaracaktır. Ve bu da onu sudan uzaklaşmasını ve zayıf düşmesini sağlayacaktır.

8) Green Arrow:

Green Arrow, gezegenin en iyi okçusu olarak bilinmektedir. Ve okçuluk konusunda gezegendeki belki de en profesyonel kişidir. Kendisi yakın dövüşte uzman olsa da genel olarak yayını ve okunu suça karşı savaşırken en iyi şekilde kullanmaktadır. Onun tek bir kolunu etkisi hale getirmek (burkmak, kırmak), onu yeterince zayıf düşürecektir. Bu yüzden Green Arrow’un zayıf hale gelmesi için tek kolunu tamamıyla etkisiz hale getirmek şarttır.

9) Black Canary:

Yakın dövüş konusunda gezegendeki en iyi dövüşçülerden biri olmasının yanı sıra sonik çığlıklar yaratabilen bir meta-insandır. Kendisi’nin bu yeteneği rakiplerine karşı büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu çığlığı kullanması, rakibini tamamıyla etkisiz hale getirebilir hatta ölümüne bile yol açabilir. Bu yüzden Black Canary’nin sesinin etkisiz hale gelmesi oldukça önemlidir.

Boynuna gelecek olan bir darbe veya ses tellerini etkisiz hale getirebilecek bir gaz veya madde ile Black Canary oldukça savunmasız bir hale gelecektir. Bunların hiçbiri yapılmazsa onun sonik çığlığını ona tekrar geri yansıtabilecek bir madde ile etkisiz hale de getirilebilir.

10) Zatanna:

Justice League’in zayıf yönleri arasında bu kısımda Zatanna yer alıyor. Zatanna çok güçlü bir büyücü olmasına rağmen DC Evreninde büyülü tanrıların ve varlıkların kudretine erişecek güce sahip değildir.  Büyü dünyasını tepeden tırnağa iyi bir şekilde bilir bu varlıklar. İstediklerinde herhangi bir büyücüyü etkisiz hale getirebilirler. Zatanna,’nın güçleri de bu seviyeye pek erişemediği için herhangi bir kontrolü kaybetme durumunda bu varlıkların çağırılmasıyla durdurulabilir.

İkincisi, Zatanna büyülerini tersten okuyarak gerçekleştirmektedir. Konuşması büyülerin gerçekleşmesi adına gerekli bir faktördür. Bu yüzden konuşmasının etkisiz hale getirilmesi onun büyülerini yapamamasına sebep olacaktır. (Batman bunun için bazı lanetler bile öğrenmiştir.)

11) Red Tornado:

Wallpapers ID:467776

Red Tornado, oldukça güçlü hortumlar, kasırgalar yaratabilen android bir robottur. Kendisi, mekanik ve zihinsel olarak programlanmış bir robottur. Ve programlarında yapılan herhangi bir değişiklik onu etkisiz hale getirebilir. Batman bu programı haliyle nasıl etkisiz hale getireceğini bilmektedir. Ek olarak Red Tornado metalden yapıldığı için elektro magnetik bir güç tarafından kontrol edilerek etkisiz hale getirilebilir.

12) Plastic Man:

Plastic Man, vücudunu her türlü şekle sokabilen bir kahramandır. Vücudunu istediği kadar esnetebilir kısacası “Plastic Man” adını hakkıyla verir. Fakat molekülleri tıpkı lastiklere olduğu soğuğa karşı duyarlıdır. Bu yüzden soğuk, buzlu bir otama maruz bırakmak veya onu dondurmak onu etkisiz hale getirmenin en iyi yoludur.

13) Cyborg:

Justice League’in zayıf yönlerindeki bu kısımda Cyborg yer alıyor. Cyborg, hem Titans hem de Justice League’in önemli üyelerinden birisidir. Ve kendisi oldukça karmaşık bir kahramandır. Vücudundaki teknolojinin yapabileceği şeyler ve erişim alanı gizemini korumaktadır. Fakat Batman’in, Cyborg için bizzat hazırladığı bir virüs programı vardır. Ve olası bir tehlike durumunda onu anında etkisiz hale getirecektir.

Ayrıca bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *