Spam Yapma Lütfen!
27 Eki 2020
Çizgi Roman

Justice (2005) – Yeni Kahramanların Yeni Çağı! 

Merhaba sevgili Geek101 ailesi! Bu yazımızda DC evreninin biricik ve belki de en büyük takımı diyebileceğimiz Justice League’in önemli ve bir o kadar da güzel çizgi romanı olan Justice’i inceleyeceğiz.

Alex Ross tarafından yazılan bu eserin, çizimleri de hikayesi gibi bir o kadar güzel. Çok sevilen kahramanlarımızın bir avuç süper kötü topluluğu tarafından bir anda indirildiği bir hikaye düşünün. Bu süper-kötü topluluğu serserilik peşinde olan kötülerin toplandığı Legion of Doom’dan başkası değil. Legion of Doom, Justice League üyelerini alt ettikten sonra dünyanın yeni “Justice League” ekibi olmak istiyorlar. Evet yanlış duymadınız. Justice League’in yapamadıklarını yapmayı da hedefleyerek yeni dünya düzeni kurmayı hedeflemiş olan Legion of Doom aslında bu hikayede Brainac’ın planının bir parçası.

Yeni Kahramanların Çağı!

Legion of Doom’un aslında toplanmaları hepsinin ortak bir rüya görmesiyle gerçekleşiyor. Bu rüyada bildiğimiz dünya yok oluyor. Ne Superman ne Wonder Woman ne Batman ne de diğer kahramanlar buna engel olabiliyor.

Lex Luthor tarafından toplanılan ekip dünyadaki açlık, körlük ve diğer zorlu hastalıkları hatta dediğim gibi ölümü bile durdurmak istiyorlar. Her bir Legion of Doom üyesi farklı bir bölge alıyor. Oraya ve oradaki insanlara hayat vermeyi hedefliyorlar. Çölün ortasına buz dağı dikip su kaynağı veren Captain Cold’dan tutun, etrafı yeşillendirip meyve veren ve insanların aç karnını doyuran Poison Ivy’ye kadar tüm kötüler bu şekilde dünyada Justice League’in yapamadıklarını yapmayı hedefliyorlar. Tabii ki bu sırada Justice League üylerimiz fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalarak indiriliyor. Aquaman’in çocuğunun kaçırılması, Wonder Woman’ın Cheetah tarafından haşat edilmesi, Green Lantern’ın uzay ve zaman dışında kalan sonsuz bir boşlukta sıkışması gibi başlarına tatsız olaylar gelen üyelerimiz, başaramayıp dünyayı Legion Of Doom’un eline mi bırakır yoksa bulundukları durumdan kurtulup müdahale ederler mi artık gerisini daha fazla spoiler olmaması adına söylememeyi tercih ediyorum.

Eğer bir çizgi roman okuyucuysanız ve Justice League’i seviyorsanız, bu çizgi romanı kesinlikle okumalısınız. DC evreninde hatırı sayılır önemli bir çizgi romandır. İyiyle kötü arasındaki ince çizgiyi gösteren, bir süper kahramanın neler yapabileceğini, yapamayacağını, bir süper kahramanın gerçek sorumluluklarını gösteren, aksiyonun yanı sıra karakterlerin psikolojik durumlarını da gösteren ve koleksiyonunuzda iyi bir yeri hak eden güzel ve önemli çizgi romanlardan bir tanesi.

8.0
Score

Pros

  • Hikaye çok akıcı ilerliyor.
  • Bazı yerlerde oldukça güzel metaforlar yer almakta.
  • Verilmek istenen mesajlar güzel verilmiş.
  • Tam anlamıyla sağlam bir hikayeye sahip.

Cons

  • Karakter fazlalığından dolayı hangi karaktere nasıl odaklanılacağı zor olabiliyor.
Çizimler
9
Hikaye
10
Diyaloglar
8

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *