Spam Yapma Lütfen!
14 Haz 2021
Çizgi Roman

Forever Evil: Kötüler Kötülere Karşı 

8.5
Score

Pros

  • Çizimler oldukça başarılı.
  • Oldukça sürükleyici bir hikaye var.
  • Crime Syndicate gibi şeytani bir ekibin amaçlarının derinlikleriyle beraber yansıtılması.
  • Başta lex luthor olmak üzere hikayedeki kötü görünümlü "kahramanlar" oldukça iyi yansıtılmış.
  • New 52'nin temel yapı taşlarından biridir diyebiliriz.

Cons

  • Tek başına tam olarak bir hikaye yapısını oluşturmuyor. Hikaye örgüsü önceki olaylara oldukça bağlı ve bunların da okunması en azından bilgi edinilmesi şart ( Trinity War).
  • Crime Syndicate'in sadece kahramanlara değil normal insanlara olan etkisi de daha fazla yansıtılabilirdi.

Merhaba sevgili Geek101 ailesi! Bugünkü yazımda DC’nin New 52 Evreninde geçen Forever Evil adlı çizgi romanı inceleyeceğim. Bu çizgi roman New 52 adına oldukça önemlidir. Çünkü burada geçen olaylar bazı şeyleri derinlemesine etkilemiş ve değiştirmiştir.

Justice League’in ortadan kaybolduğu, tüm kötülerin serbest bir şekilde dolaştığı ve Justice League’in tamamen kötücül olduğunu düşünün. Hatta daha güçlü olduğu bir grubun dünyayı yönetme ve ele geçirmeye çalıştığı bir dünya düşünün. Bu grup Crime Sydnicate’den başkası değildir.

Crime Sydnicate, Dünya-3’ten gelen alternatif bir Justice League ekibidir. Bu ekibin kahramanlarımıza benzemelerinin yanı sıra onların tamamıyla zıt ve kötücül halleri olduğunu söyleyebilirim.  Crime Syndicate ekibi Ultraman (Superman), Superwoman (Wonder Woman), Owlman (Batman), Power Ring (Green Lantern), Johnny Quick (Flash), Deathstorm (Firestorm), Sea King (Aquaman), Gridd (Cyborg) ve Atomica (Atom)’ dan oluşmaktadır. Kötülüğün beden bulmuş hal, olan bu kişiler bu hikâyede dünyayı yönetmeyi ve bir yandan da kötülüğü yaymayı amaçlamaktadırlar. İşte Forever Evil!

Crime Syndicate’in Dünyaya Gelişi:

Wallpapers ID:436608

Çoklu evrenler arasındaki duvarların zayıflaması sonucu ana evrende kahramanlarımız bazı açıklanamayan olaylarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Hatta çoğunun karakteri bile tuhaf bir ölçüde de değişmişti. İlahi bir varlık olan Pandora kötülüğün çok yakında olduğunu onun durdurulmak zorunda olduğunu söylemiştir. Pandora’ya göre bunu sadece Superman’in yapabilirdi. Pandora’ya göre kötülük, Pandora’nın Kutusunu açılmasıyla yok olacaktı ve bunu da sadece Superman yapabilirdi. Fakat Superman kutuyu dokunduğu büyük bir acı hissetmiş ve kontrolü de kaybetmiştir. Bu onu her ne kadar etkilese de kutunun etkisinden çıkmayı başarmıştır.

Kaderleri doğrultusunda bir araya gelen Justice League, başka kişiler ve güçler tarafından (Amanda Waller) bir araya gelen Justice League of America ile karşı karşıya gelmiştir. Bu karşılaşmaları sırasında Superman, ortada bir sebep yokken kontrolü kaybetmiş. Ve Doctor Light’a saldırarak onu öldürmüştür. Bu durum oradaki tüm kahramanlarda korku ve öfke yaratmıştır.

Ve tam bu noktada kahramanlar arasında büyük bir kaos çıkmıştır. Trinity War’u (Üçlülük Savaşı) başlatan kahramanlar, kötülüğün etkisi altında kalmışlardı. Bu savaş hem kötülüğün güçlenmesine hem de çoklu evrenler arasındaki duvarların iyice zayıflamasına sebep olmuştur. Bu olayları Dünya-3’ten takip eden the Outsider (Alfred Pennyworth), bu anı fırsat olarak düşünmüş ve Crime Sydnicate’in ana dünyaya gelmesini sağlamıştır. Bu olaylar Pandora’nın Kutusunu açmıştır ve Crime Syndicate dünyaya gelmiştir. Crime Sydnicate ekibi Justice League ağır bir şekilde mağlup etmiştir.

Kötülükten Kahramanlığa:

Justice League’in saf dışı bırakılmasından sonra, Crime Syndicate, dünyadaki diğer kahramanları avlamaya, kötüleri himayeleri altına almayı ve nihayetinde dünyayı ele geçirmeyi hedeflemiştir. Bu noktada kahramanlarımızın bazı baş düşmanları bu deliliğe dahil olmak istemeyip Crime Sydnicate’e karşı çıkmıştır.

Yavaş yavaş ve gizlice toplanan düşmanlar Lex Luthor, Black Manta, Black Adam, Captain Cold, Bizarro ve Sinestro’dan oluşmaktaydı. Bu hikâye aslında bu karakterlerin diğer kötülerden biraz daha “farklı” ve derin bir karakter yapısına sahip olduklarını güzel bir şekilde göstermektedir. Bu karakterler dışında bir de Batman ve Catwoman’ı da Lex Luthor’un bu baş kaldıran ekibine dahil olurken görmekteyiz.

Bu çizgi romanın bir diğer önemi okuyuculara “kötülük” kavramını ve hali hazırda tanıdığımız kötü karakterlerin cidden “kötü” olup olmadıklarını da sorgulamasını sağlamaktadır. Okuyucuya bir nevi farklı bir bakış açısı sunmaktadır ve bu açıdan okunmasını öneriyorum.

Ek olarak Crime Syndicate ekibini ve amaçlarını anlamamız adına oldukça önemli. Ve iyi bir çizgi roman olduğunu da düşünüyorum.

Ayrıca önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *