Spam Yapma Lütfen!
13 Nis 2021
Çizgi Roman

En İyi 5 DC Takımı! 

Merhaba sevgili Geek101 ailesi! Bugünkü yazımda sizlere DC evrenindeki en iyi ve bir o kadar da güçlü 5 süper kahraman takımından bahsedeceğim. Bu takımlar birçok süper kahramana ilham olmuştur ve her biri süper kahramanlık kavramını başarılı bir şekilde sürdürmüştür. Bu takımlar DC evreninde oldukça büyük bir yere sahiptir. İşte En İyi 5 DC Takımı!

5) Legion of Super Heroes (Süper Kahramanlar Lejyonu):

Gelecekten, 30. Yüzyıldan gelen bir süper kahraman takımı olan Süper Kahramanlar Lejyonu oldukça güçlü aynı zamanda DC evrenindeki en kalabalık takımlardan birisidir. Genel olarak galaksiyi korumak amacıyla kurulan bu takım gençlerden hatta çocuklardan oluşmaktadır. Takım Cosmic Boy, Lightning Lad ve Saturn Girl tarafında kurulmuştur ve ekip üyelerinin neredeyse hepsi oldukça güçlü süper güçlere sahiptir. Cosmic Boy manyetizma, Saturn Girl telepati ve Lightning Lad elektrik güçlerine sahiptir.

Ekibin geri kalan üyeleri de bu tarz süper güçlere sahiptir ve galaksiyi korumak için de her şeyi yapmaya hazırdırlar. Takımın birlik beraberliği ve süper güçleri onları oldukça güçlü yapmaktadır. Superman ve Superboy’dan ilham almaktadırlar. Bu takım Fatal Five(Ölümcül Beşli) ve Legion of Super Villains(Süper Kötüler Lejyonu) gibi galaksiyi tehdit eden takımlara karşı mücadele etmektedir.

4) Justice Society (Adalet Topluluğu):

Oldukça eski bir takım olan Justice Society, İkinci Dünya Savaşı zamanlarında kurulmuş bir süper kahraman takımıdır. Amaçları hem insanları savaşlardan ve diğer tehlikelerden korumak hem de süper kahramanlık mirasını yüzyıllar geçse de devam ettirmekte. Bu yüzden bu takım savaş zamanı kurulmuş olsa da varlığını sürdürmüş ve hala sürdürmeye devam etmektedir. Genel anlamda ekip üyeleri günümüzde tanıdığımız bazı süper kahramanların ilk ismini taşıyan kişilerdir. Örneğin Jay Garrick’in birinci Flash ve Alan Scott’un ilk insan Green Lantern olması gibi. Kendileri bu isimleri ilk taşıyan kişilerdir.

Ekip, Atom (Al Pratt), Doctor Fate(Kent Nelson), The Flash(Jay Garrick),Green Lantern(Alan Scott), Hawkman(Carter Hall), Hourman(Rex Tyler), Sandman(Wesley Dodds) ve Spectre tarafından kurulmuştur. Tabii zaman geçtikçe Stargirl, Wildcat, Powergirl, Atom Smasher gibi karakterler ve çok daha fazlası da katılmıştır. Bu takım her ne kadar güçlü olsa da Black Adam, Vandal Savage, Eclipso gibi kötüler ekibi oldukça zorlamıştır. 2022 yılında gelmesi beklenen Black Adam filminde Justice Society ekbinin birkaç üyesi Hawkman, Doctor Fate, Atom Smasher ve Cyclone karakterlerini göreceğiz.

3) Watchmen:

Her ne kadar DC’nin ana evreninde yer almasa da bu takımın DC evrenindeki önemi oldukça büyük. DC’nin alternatif evreninde yer alan bu takım başta karşımıza Minutemen olarak görülmekte ve o evrende bazı savaşlar gerçekleştiğinden halk da bundan haliyle etkilemiştir. Savaşın olumsuz etkilerini kaldırmak ve insanları tüm kötülüklerden korumak amacıyla bir araya gelen ekip, bu distopik dünyada çok büyük bir zekayla ve tehlikeyle de karşı karşıyadırlar: Ozymandias. Adrian Veidt dünyanın en zeki adamıydı ve kendisi soğuk savaşı bitirip dünyayı ortak bir tehdide karşı toplamak amacındaydı.

Seride başlarda kahraman olarak görünse de bu amacı ve zekâsı da onu büyük bir tehdit yapmaktadır. Bir diğer tehdit ise Doctor Manhattan’dır. Yanlış giden bir deney sonucu bambaşka birine dönüşen Jon Osterman, istediği “her şeyi” yapabilecek kadar güçlü biri olmuştur ve gücünün tam olarak sınırı bilinmemesi onu yeterince tehlikeli bir “kahraman” yapmaktadır. Bu karakter hem hikâyede hem de DC evreninde, özellikle Rebirth evreni, oldukça kilit bir role sahiptir. Bunlar dışında ekip zeki, karanlık ve harika bir dedektif olan Rorschach, sert, vahşi ve başına buyruk olan Comedian ve oldukça yetenekli dövüşçüler olan Silk Spectre ve Nite Owl’dan oluşmaktadır.

Bu ekibin bu kadar değerli olmasını sebeplerinden biri de çizgi romanlardaki yeridir. Watchmen çizgi romanı sadece DC evreni adına değil çizgi roman tarihi adına hatta edebiyat tarihi adına oldukça önemli ve kilit bir dönüm noktası olmuştur. Ele alınan konular, karakterlerin işlenişi, hikâyenin etkileyiciliği ve daha birçok etken bu çizgi romanı hatta grafik romanı kesinlikle okunması gereken bir eser yapıyor. Bu yüzden sevgili Geek dostlarım, eğer bu grafik romanı okumadıysanız kesinlikle okumanızı ve koleksiyonunuzda bulundurmanızı şiddetle öneriyorum.

2) Titans/Teen Titans:

Listemizin ikinci sırasında Titans ekibi yer almaktadır. Ekip, Süper kahramanların yanlarında onlara korkusuzca eşlik eden genç kahramanlardan oluşmaktadır. Bu genç kahramanların hepsi kahramanlık görevlerini başarıyla yerine getirmekte ve tehditlere karşı, örnek aldıkları süper kahramanlarla omuz omuza savaşmaktadırlar. Potansiyellerinin bir “süper kahraman yardımcısından daha fazla olduklarını zaman geçtikçe anlamışlar ve Justice League’in de teşvikiyle beraber, Titans ekibi Robin(Dick Grayson), Wonder Girl(Donna Troy), Kid Flash (Wally West), Aqualad(Garth), Arsenal(Roy Harper) tarafından kurulmuştur. Hem DC evreni adına hem kendileri adına hem de genç kahramanlar adına oldukça önemli bir adım atılmıştır. Teen Titans’ın kurulmasıyla, ekip üyeleri artık birer süper kahraman yardımcısı olmaktan çıkıp tam anlamıyla süper kahraman olma yoluna girmişlerdir.

Bir araya gelmeleri onları bambaşka maceralara sürüklemekle kalmamış onlara süper kahramanlığa, arkadaşlığa ve diğer birçok kavrama dair önemli şeyler katmıştır. Takım birçok tehdide karşı beraber savaşmış ve dünyayı korumak adına her şeyi yapmayı göze almıştır. Bu yüzden kendileri belki de Justice League’den sonraki en etkili takımdır. Justice League’in bile üstesinden gelmekte zorlandığı tehditlere karşı korkusuzca savaşmaları, aralarındaki dostluk bağlarının çok güçlü olması ve sadece dünyayı değil evreni de korumaya çalışmaları onları oldukça güçlü bir ekip yapmaktadır.

Zamanla bu ekibin üyeleri değişse de hatta Titans ve Teen Titans olarak ikiye ayrılsa da amaçlarından asla sapmamışlardır. Ekibe daha sonradan Beast Boy, Cyborg, Raven, Starfire, Superboy, Miss Martian, Bumblebee, Damian Wayne, Tim Drake ve çok daha fazla isim dahil olmuştur. Her biri eşsiz güçlere sahiplerdir.

1) Justice League (Adalet Birliği):

En iyi 5 DC takımı listemizin ilk sırasında ise sizin de bileceğiniz gibi Justice League yer almakta. DC evreninin belki de en güçlü takımı Justice League’dir. En güçlü olmasının yanı sıra tüm takımlar arasında son sözün geçerli olduğu ve sadece dünyayı değil evreni hatta evrenleri tehdit eden büyük tehlikelere karşı korkusuzca savaşan bir takımdır. Starro ile başlayan maceraları gerek Darkseid, gerek Brainac gerek Legion of Doom ile devam etmiş ve her seferinde, en zor anda bile günü kurtarmayı başarmışlardır. Ekip üyeleri günlük hayatta da oldukça güçlü ve halk tarafından da tanınan kişiler olmaktadır. Her birinin güçleri, amaçları, düşünceleri apayrı ve çok değerlidir. Bunların tek çatı altında da birleşmesi belki de süper kahramanlık kavramı adına ve DC evreni adına çok büyük bir adım olmuştur.

Justice League’in bazı üyeleri her ne kadar tanrısal güçlere sahip olsa da hepsi güçlerinin sınırını bilmekte ve içlerindeki insanlığı asla kaybetmemekte ve kaybettirmemektedirler. Süper kahramanları da değerli yapanın sadece güçleri değil aynı zamanda düşünceleri de olduğunu gösteren Justice League DC evrenindeki birçok ekip adına büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Ekip ilk olarak Superman, Batman, Wonder Woman, The Flash, Green Lantern, Aquaman ve Martian Manhunter tarafından kurulmuştur. Shazam, Cyborg, Black Canary, Green Arrow, Firestorm, Atom, Zatanna ve daha birçok kahraman bu ekibe katılıp birer üye olmuştur. Justice League oldukça fazla düşmana sahiptir ve bu düşmanlarla da kendi hayatları pahasına mücadele etmektedirler.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca YouTube kanalımıza yüklediğimiz son videoya da buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *