Spam Yapma Lütfen!
13 Nis 2021
Çizgi Roman

En Güçlü 10 Justice League Düşmanı! 

Merhaba sevgili Geek 101 ailesi! Bugünkü yazımda çizgi roman tarihinin en güçlü ve en iyilerinden olan Justice League ekibinin karşı karşıya geldiği, sınırları zorlayan düşmanlarından bahsedeceğim. Bu düşmanlar yeri geldiğinde birliği bile yenmeyi becermiştir. En güçlü 10 Justice League düşmanı!

İşte en güçlü 10 Justice League düşmanı!

10) Despero:

Kalanor gezegenin güçlü diktatörü olan Despero, Justice League’i oldukça zorlayan kötülerden biridir. Gezegeninde elinde tuttuğu siyasi güç halkını oldukça tehlikeye atmaktadır. Bu yüzden genel olarak korkulan bir figür olmuştur. Justice League ile ilk karşılaşmaları ise Kalanor’dan kaçan 2 kişi sayesinde gerçekleşmiştir.

Bu 2 kişi dünyaya gelmiştir ve burada Despero’dan kurtulmak için bir silah kurmayı amaçlamışlardır. Bunu öğrenen Despero, dünyaya gelir ve varlığı hem bu 2 kişiye hem de dünyaya büyük bir tehlike oluşturduğu için Justice League ona karşı savaşmıştır. Süper güç, süper hız, telekinezi ve özellikle üstün telepatik ve psişik güçleri sayesinde birliği oldukça zorlamıştır. Hatta onları ele geçirmeyi bile başarmıştır. Ama ekibin iradeleri, güçleri ve özellikle Martian Manhunter’ın yardımı sayesinde Despero başarıyla geri püskürtülmüştür.

9) Cyborg Superman:

Kripton teknolojisi ve genetikleri yoluyla yaratılan robotik, ölümcül, kötücül ve tehlikeli bir düşmandır. Karısının ölümünden Superman’i suçlayan Henry Henshaw, karısıyla beraber Lex Luthor adına çalışan biriydi. Ekip arkadaşlarıyla beraber bir uzay görevinde kaza yaşayan ve yüksek radyasyona maruz kalan Henry, dünyaya döndükten sonra radyasyonun etkilerini görmeye başlamıştı.

Eti kemiklerinden sökülen ve insanlığını gitgide kaybeden Henry, daha fazla dayanamayıp bilincini ve zihnini bir robotik vücuda aktardı. Superman’in güçlerini ve bedenini faz alarak kendini o robotik bedenle birleştirdi fakat daha da korkunç birisine dönüşen Henry, Superman’i suçlamaktadır. Cyborg Superman adıyla anılan ve her fırsatta gerek Superman’e gerekse Justice League‘e zorluk yaratan bir düşman olmuştur.

8) Starro:

Starro’nun Çizgi roman tarihindeki yeri oldukça önemlidir çünkü kendisi Justice League’in karşı karşıya geldiği ilk düşmandır. Uzaylı bir deniz yıldızı ırkının son ve hatta en güçlü üyesi olan Starro dünyaları fethetmeyi amaçlamaktadır. Kocaman bedeninden gönderdiği yüzlerce hatta binlerce yıldız sayesinde bedenleri ve zihinleri ele geçirebilmektedir. Zihin kontrolünde oldukça güçlü olan Starro, bu gücü sayesinde yüzlerce gezegeni fethetmiştir.

Telepatik güçler ve devasa bir deniz yıldızı olmasının dışında uçma, rejenarasyon (kendini iyileştirme) güçleri de vardır. Birlikle ilk karşılaşmaları dünyayı fethetmeye çalışmasıyla başlamış ve insanlar doğal olarak ondan oldukça korkmuştur. Starro burada istilaya başlamasına rağmen Justice League’in üstün çabaları sayesinde zor da olsa durdurulmuştur. Özellikle Wonder Woman,Superman ve Martian Manhunter, Starro’yu oldukça zorlayan isimlerdi.

7) Amazo:

Amazo, şeytani bir bilim insanı olan Professor Ivo tarafından yaratılan bir androiddir. Ölümsüzlüğü isteyen Professor Ivo, Justice League’i bu amacı uğruna büyük bir engel olarak görmektedir bu yüzden onları yok etmek amacıyla Amazo’yu yaratır.

Amazo, oldukça güçlü bir androiddir çünkü karşısında duran kişinin, özellikle meta-insanların, güçlerini kopyalayabilmekte ve bu güçleri en az onlar kadar etkili kullanmaktadır. Güçlerini kopyalayabilmesi için onlara bakması bile yeterlidir. Tek seferde Superman, Batman, Flash, Atom, Wonder Woman ve Red Tornado’nun güçlerini kopyalamayı bile becermiştir. Bu yüzden birliği her karşılaşmada oldukça zorlamıştır.

6) Crime Syndicate:

Justice League’in ve üyelerinin direkt kötücül ve ters versiyonlarıdır. Dünya 3 denilen paralel evrenden gelmektedirler. Crime Syndicate’in her bir üyesi, Justice League üyelerinin kötücül versiyonlarıdır ve ellerindeki güçleri sonuna kadar her şey için kullanmaktaydılar. Güçlerinin sınırı olmayan bu ekip Justice League’den de daha güçlü ve ölümcül diyebilirim. Kendi dünyalarında gücü ve kontrolü elinde tutan bu ekip, farklı dünyalar ve evrenler olduğunu fark etmişlerdi. Her şeyden ziyade kendilerinin versiyonu olan, dünyaya hüküm sürmektense onu koruyan bir ekibin varlığını da sezmişler ve görmüşlerdi.

Hem ana dünyayı fethetmek hem de kendilerinin Justice League’den daha güçlü olduğunu kanıtlamak isteyen bu kötücül ekip, dünyaya gelmeden önce Justice League’e bir köstebek göndererek onları önce içten çökertmeyi hedeflemişlerdi. Amaçlarına ulaşan ekip önce Justice League’i ağır bir şekilde mağlup etmiş daha sonra da dünyayı fethetmeye başlamıştır. Ayrıca dünyada bulunan kötüleri de onlara katılmaları amacıyla manipüle etmişlerdir. Dünya her ne kadar çaresiz bir halde olsa da, Batman ayakta kalan tek üyeydi ve Lex Luthor ‘un yardımıyla Black Adam, Sinestro, Bizarro, Black Manta, Captain Cold ve Catwoman’dan oluşan bir ekiple Crime Sydnicate’e meydan okumuş ve Justice League üyelerini de tekrar devreye sokmuştur. Böylelikle bu kötücül ekip geri püskürtülmüştür.

Ek Not: Crime Sydnicate üyeleri Ultraman (Superman), Owlman(Batman), Super Woman(Wonder Woman), Power ring(Green Lantern), Johnny Quick(Flash), Sea King(Aquaman), Gridd(Cyborg) Deathstorm(Firestorm) ve Atomica (Atom) dan oluşmaktaydı. Üyeler gerçek anlamda Justice League’in zıttıdır. Örneğin Ultraman kriptonitten güç alır, Super Woman’ın yalan kementi vardır, Power Ring gücünü iradeden değil korkudan almaktadır.

5) Vandal Savage:

En güçlü 10 Justice League düşmanı listemizde bu kısımda Vandal Savage yer almakta. Kötülüğün ve günahların tam anlamıyla vücut bulmuş bir halidir. Tarih öncesi dönemlerde bir mağara adamı olan Vandar Adg radyoaktif bir meteor sayesinde birçok güç kazanmıştır. Bunlardan belki de en etkilisi ve onu çağlar boyunca korkulan biri yapacak olan ölümsüzlük gücüydü. Ölümsüzlük gücü dışında, insanüstü güç, insanüstü dayanıklılık, insanüstü dövüş yetenekleri, politik ve askeri anlamda yönetim, manipülasyon, olağanüstü dahilik ve daha birçok güce ve yeteneğe sahiptir.

Geçen her bir çağla beraber gücüne güç katan Vandal Savage, elindeki güçle ulusları ve Adolf Hitler, Julius Caesar, Cengiz Han, Napolyon ve daha birçok önemli liderleri yönetmiştir. Amaçları dünya üzerindeki ölümsüzlüğünü devam ettirmek, dünya üzerinde bulunan her türlü gücü ele geçirmek ve genel olarak da dünyayı ele geçirip yönetmektir. Günümüze geldiğimizde Jusice League ile karşılaşan Savage, onları yok edeceğine ant içmiş ve bunun için onları her türlü tuzağa düşürmeye ve onları öldürmeye hazırdır. Justice League’i her fırsatta zorlamış ve onları yok etmek adına her türlü yola da başvurmuştur.

4) Anti-Monitor:

Anti- Monitor, Listede bulunan belki de en güçlü düşmandır. Kendisi sadece Justice League’i değil tüm çoklu evreni zorlamış ve büyük bir tehlikeye sokmuştur. Evrendeki en güçlü ve en tehlikeli maddelerden biri olan anti maddeye ev sahipliği yapan Anti -Monitor, tüm evrenleri yok etmeyi amaçlamaktadır. Böylelikle sahip olduğu anti madde gücü sayesinde hiçbir canlı yaşamayacak ve tüm evrene Anti madde Yaşam gücü hâkim olacaktı. Sahip olduğu anti-madde gücü ona tanrısal derecede büyük güçler vermektedir.

Monitor’ün kardeşi aynı zamanda düşmanıdır. Monitor ise onun tamamıyla zıttı ve evrendeki pozitif madde gücünü koruyup hâkim olmaktadır. Anti monitör, Crisis on Infinite Earths çizgi romanında pozitif madde gücünü neredeyse yok etmiştir. Ve kendisi bu hikâyede pozitif gücün de azalmasıyla amacını gerçekleştirmek üzere anti-madde kaynaklı bir makine yapmıştır. Bu makine tüm çoklu evreni öldürecekti. Artık sadece anti-madde gücü evrenlerde hâkim olacaktı. Tüm kahramanların hatta kötülerin birleşmesiyle oldukça epik bir mücadele gerçekleşmiştir. Bu mücadelede başta Supergirl ve Flash olmak üzere birçok kahraman hayatını kaybetmiştir. Barry Allen, Flash, makineyi durdurma pahasına kendi canını feda etmiştir ve birçok kahramanı ve okuyucuyu derin bir şekilde üzmüştür. Her ne kadar kendisi ileride Speed Force gücünden gelecek olsa da onun bu fedakarlığı çizgi roman tarihi adına belki de en ikonik ve epik anlardan biriydi.

3) Legion of Doom(Injustice League):

En güçlü Justice League düşmanı listemizin bu kısımında Lex Luthor yer almakta. Lex Luthor önderliğinde kurulmuş bu ekip Justice League üyelerinin düşmanlarından oluşmaktadır. Onları yenmek ve dünyayı istedikleri gibi hâkim olmak isteyen Legion of Doom, Justice League’in çizgi roman tarihi boyunca belası olmuştur. Lex Luthor’un özellikle Superman’e olan nefreti, diğer ekip üyelerinin de birliğe karşı olan nefretlerini de kat kat arttırmaktadır.

Lex Luthor, Justice League’in dünya düzenini değiştirdiklerini, ellerinde böylesine güç varken tamamını kullanmamalarını kontrol değil zayıflık olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden kahramanların özellikle en çok darbeyi vurdukları, içlerinde nefretin yüksek derecede hâkim olduğu, onları yenmek adına her şeyi yapacakları, sinsi bir o kadar da zeki kişileri seçerek Legion of Doom’u oluşturmuştur. Üyeleri zaman içerisinde eksilip artsa da her zaman güçlü kalmayı ve Justice League ‘i zorlayan bir ekip olmuştur. Ana üyeleri: Lex Luthor, Sinestro, Cheetah, Gorilla Grodd, Giganta, Joker, Brainiac, Solomon Grundy, Black Manta, Captain Cold, Bizarro, Toyman.

2) Brainiac:

En güçlü Justice League düşmanı listemizin bu kısımında Braniac yer alıyor. Uzaylı bir android olan Brainiac oldukça kötü ve güçlü biridir. Gezegenleri fethederek onları yok eder daha sonra da onları gezegen koleksiyonuna ekler. Asıl amacıysa evreni ele geçirip onu istediği şekilde yönlendirmektir. Superman’in gezegeni olan Kripton’u yok etmiştir ve aslında Superman ile Supergirl’ün dünyaya düşmelerini sağlamıştır.

Yok ettiği ve koleksiyonuna eklediği gezegenlerdeki ırkı da beraberinde yok eden Brainiac, Superman’in varlığını öğrenince onu yok etmeyi de amaçlamıştır. Böylece hem dünyayı fethetmek hem de Superman’i yok etmek amacıyla Justice League ile karşı karşıya gelmiştir. Justice League’i oldukça zorlamıştır. Bu yüzden ekip Brainiac ile olan dövüşlerinde diğer kahramanlardan ve ekiplerden de yardım almıştır. Briniac, insanüstü güç, hız, dayanıklılık ve bunların ötesinde zekâ gücü vardır. Üstün teknolojiye sahip olan, Brainiac tekno robotları ve aletleriyle de fethetme işlemelerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

1) Darkseid:

Şahsen Justice League diyince aklıma ilk gelen isimlerden biri de Darkeid’dır. Sadece Justice League’in değil, tüm kahramanların ve tanrıların düşmanı olan Darkseid, ölümün güçle beraber vücut bulmuş halidir. Tanrıları bile zorlayan hatta onları öldüren biridir. Darkseid, ırk olarak Yeni Tanrılar denilen bir ırktan gelmektedir. Kendisi üstün ve sayısız güce sahip biriydi. İstediği güce ve diğer felaket dolu amaçlarına ulaşmak için yeni tanrılar arasında büyük savaşlar çıkarttı ve bu savaşlarda birçok tanrı öldü. Bu tanrıların güçlerini kendisi için çaldı ve New Genesis gezegeninden ayrı kendi gezegenini, krallığını yarattı ve orası da Apokolips idi.

Yıllar geçtikçe iyice güçlenen ve Apokolips’i tam anlamıyla bir ölüm gezegeni haline getiren Darkseid hem iyice güçlenmiş hem de Parademonlar, Kadın Furyler ve daha fazla ölümcül topluluklara da hâkim olup hükmetmiştir. Darkseid’ın oldukça fazla tanrısal gücü var fakat içlerinden biri var ki gücüne güç katmaktadır: Anti Yaşam Gücü ve denklemi. Darkseid, Anti Yaşam Denklemi sayesinde yaşayan her canlıyı tamamıyla kontrol etmeyi hatta işe yaramazsa yok etmektedir.

Her ne kadar Wonder Woman, Superman, Green Lantern, Flash hatta Batman gibi kahramanlardan sağlam dayak yese de tanrısal kuvveti, dayanıklılığı ve yine üstün iyileşme yeteneği sayesinde ayakta kalmayı da oldukça becermiştir. Darkseid, Superman gibi ısı bakışlarına sahip fakat onunkşnden farklı olarak hedef aldığı kişiyi nereye giderse gitsin yön değiştire değiştire bulup genellikle öldürmektedir.

Darkseid o kadar sayısız güce sahiptir ki, güçlerini, onu, anti yaşam denklemini daha iyi anlamak istiyorsanız Justice League New 52 1. cilt: Başlangıç, Justice League New 52 7-8: Darkseid Savaşı okumanızı ve Superman/Batman: Apocolaypse, Justice League Dark: Apokolips War animasyonlarını izlemenizi şiddetle öneririm.

Ayrıca yakın zamanda çıkmasını beklediğimiz Zack Synder’s Justice League filminin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *